BMW MOTORRAD SUNAR: M ENDURANCE ZİNCİRİ.

Artık zincir yağlamak geçmişte kalıyor! İlk kez sunulan M Endurance zincir, tıpkı şaft tahrikinde olduğu gibi, bakım gerektirmiyor.

11.09.2020

Bakım gerektirmeyen, doğayla dost ve konforlu şaft tahriki, 90 yıldan uzun süredir BMW Motorrad’ın en temel teknik özellikleri arasında yer aldı. Şimdi M Endurance zincir ile BMW Motorrad ilk kez benzer nitelikte, bakım gerektirmeyen bir zincir sunuyor.

M Endurance zincir daha önceki X-ring zincirler gibi, X-ring elemanları ile kapatılan makara ve pimler arasında kalıcı, sürekli yağlayıcı bir dolgu içeriyor. Tamamen yeni özelliği ise hepimizin bildiği “zincir yağlama” ve olağan yıpranma nedeniyle yeniden gerdirme işleminin artık gerekli olmaması, yani daha önceden makaralar için gerekli olan fazladan yağ ilavesine gerek kalmıyor.

Bu olağanüstü avantaj, makaralarda endüstriyel elmas olarak da bilinen tetrahedral amorf karbon (ta-C) adlı yeni bir kaplama malzemesinin kullanımıyla mümkün hale geldi. Yüksek oranda sertliğiyle ve direnciyle ünlü bu kaplama, DLC kaplama (“Elmas Benzeri Karbon”) ve saf elmas arasında bir yerde konumlanıyor. Şimdiye kadar kullanılan metal yüzeylerin aksine ta-C endüstriyel elmas kaplama, yıpranmaz özellikte ve önemli ölçüde düşük bir sürtünme katsayısına sahip.

+ Devamını okuyun

Mükemmel kuru yağlama özellikleri ve yıpranmayı ortadan kaldırması sayesinde M Endurance zincirin tetrahedral amorf karbon kaplı makaraları, şaft tahrikli bir motosikletle aynı seviyede bakım konforu sunuyor. Ayrıca geleneksel zincirlerde sıçrayan yağlama malzemesinin sebep olduğu temizlik işlemlerine de gerek kalmıyor. Buna uygun olarak M Endurance zincir, son derece çevre dostu özellikler barındırıyor.

525 aralıklı M Endurance zincir ilk olarak 4 silindirli modeller olan BMW S 1000 RR ve S 1000 XR ile sunulacak. Şu anda aksesuar olarak veya fabrikada montaj aşamasında isteğe bağlı olarak da temin edilebilen bu özelliğe sahip yeni BMW Motorrad modellerinin de ileride pazara sunulması planlanıyor.

+ Devamını okuyun
spinner