Kırkdilim Geçidi


Kırkdilim Geçidi


Çorum ile Osmancık arasında, sarp kayalıkların ve uçurumların arasına gizlenmiş, eşi benzeri olmayan bir yol uzanıyor. Yarım asırdan fazla bir süredir Karadeniz'i İç Anadolu'ya bağlayan, coğrafyanın etkisiyle üzerinde doğal 40 keskin viraj bulunan ve her bir virajı geçmişte bu yollardan geçenlerin anılarında iz bırakan bu yolun adı "Kırkdilim Geçidi”.

+ Devamını okuyun

Tarihi Yolda, Tarihe Geçen Sürüş

Tarihi Yolda, Tarihe Geçen Sürüş

BMW Motorrad Türkiye olarak, önümüzde akan bu tarihi yolun son demlerinde, onun keskin virajlarını Yeni BMW S 1000 RR’la geçerek, sürüş performansının her bir verisini kaydettiğimiz tarihi bir sürüş yapmak ve bu efsanevi geçidin hatıralarını ölümsüzleştiren bir deneyim ortaya çıkarmak istedik.

+ Devamını okuyun

Yarış pistlerinden edinilen tüm deneyimi sergilemek için Türkiye’nin en virajlı yollarından olan Kırkdilim Geçidi’ni seçtik. Yarım asırdan uzun bir tarihe sahip olan bu yolda sadece virajların keskinliği değil, aynı zamanda yükselen rakım ve yolun kayganlığı da Yeni S 1000 RR’ın performansı için belirleyici olacaktı.

+ Devamını okuyun

Tarihe Geçen Sürüş

Kırkdilim Sürüşü Veri Haritası

Race Pro modunu kullanarak gerçekleştirdiğimiz sürüşte, Yeni S 1000 RR'ın performansını her bir virajda kayıt altına aldık. Yükselen rakımın etkisiyle birlikte, gidiş ve dönüş yönlerinde motosikletin hızı, virajlardaki yatma açısı, G-Force Gecikme ve G-Force Hızlanma özellikleri titizlikle ölçüldü. Ayrıca, gelişmiş gidon açısı sensörü ile gelen “Fren Kayma Yardımı” ve “DTC Kaydırma Kontrolü”'nün devreye girdiği noktalar da kaydedildi.

Doğasında hız olan S 1000 RR, ardı ardına gelen keskin virajları geride bırakırken ön/arka ABS güvenle hız kesmesini, “Fren Kaydırma Yardımı” virajlara uygun açıda kayarak girmesini ve “DTC Kaydırma Kontrolü” virajlardan dengeli biçimde çıkmasını sağladı.

Kırkdilim Geçidi boyunca her virajda topladığımız verileri incelemek için, aşağıda bulunan veri haritasındaki PIN'lere tıklayın.

 

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad Connected ile Kırkdilim’e Bağlandık

BMW tarafından geliştirilen ve her kilometreyi eşsiz bir sürüş deneyimine çeviren BMW Motorrad Connected App ile sürüş esnasında anlık olarak mesafe, rakım, hız, yatma açısı gibi önemli performans bilgilerini senkronize bir şekilde kaydettik.

POV sürüş deneyimini izlerken kaydettiğimiz her bir veriyi gerçek zamanlı olarak takip edebilir ve Kırkdilim sürüşünü daha yakından keşfetme şansına sahip olabilirsiniz.

+ Devamını okuyun

BMW S 1000 RR - EN İYİLERİN SUPERBIKE’I

210
bg (154 kW), 13.750 dev/dk'da
113
Nm, 11.000 dev/dk’da
193,5
kg DIN boş ağırlık
3,21
saniye hızlanma, 0-100 km/sa
spinner