Ortak tarihe sığan sayısız öykü

BMW motosikletlerinin geçmişini kökten şekillendiren insanlar her zaman standartların ötesine geçmiştir. Her şey 28 Eylül 1923'te Almanya Otomobil Fuarı’nda sergilenen ilk BMW motosikletini tasarlayan Baş Tasarımcı Max Friz ile başladı. Alışılmış olana baş kaldıran diğer tasarımcılar, yarışçılar ve öncüler Friz’i izledi. 1924 yılında Rudolf Schleicher ilk BMW Motorrad spor modeli BMW R 37'nin motorunun geliştirilmesinde öncü rolü üstlendi. 1937'de Ernst Jakob Henne 279,503 km/sa hıza ulaşarak tamamen panellerle kaplanmış BMW 500 Kompressor modeliyle kara hız rekorunu kırdı. 1939'da Georg "Schorsch" Meier bir BMW Kompressor ile Man Adasında gerçekleştirilen Senior TT yarışını kazanan İngiliz uyruklu olmayan ilk kişi oldu. Bugün bile BMW Motorrad çalışanları ileriyi düşünerek, örneğin yeni tahrik sistemlerini temel alan yeni araç konseptleri geliştiriyor.

+ Devamını okuyun
BMW Motorrad'ın 2023'teki 100. yılı vesilesiyle yapılmış bir sanat illüstrasyonu

Bir resimle 100 yıl

Bir sanat eseriyle 100 yıl; bu motif BMW Motorrad'ın yüz yıla yayılan tarihini canlı ve görsel olarak öne çıkarıyor. Hangi kilometre taşlarını görebiliyorsunuz? Boxer motor, Paris-Dakar şampiyonluk pozu, fiyonklu yıl dönümü modeli, Berlin'deki BMW Group fabrikası ve daha fazlası.

+ Devamını okuyun
“ 

Öykümüz sizin öykünüzle tamamlanıyor x 100 yıl

 ”

Max Friz
1917'den itibaren Baş Tasarımcı

Max Friz 1917 yılından itibaren BMW'de Baş Tasarımcı oldu ve tüm dikkatini en büyük tutkusuna, motosiklet geliştirmeye yönlendirdi. Yalnızca dört hafta içerisinde kağıt üzerinde eksiksiz bir tasarım yaratmıştı. Onun vizyonu olan BMW R 32, Eylül 2023'te Alman Otomobil Fuarı’nda sergilenecek ve sonrasında ise tarihin bir parçası haline gelecek. 

Hans A. Muth –
1971'den itibaren Baş Tasarımcı

Hans A. Muth ilk kez 1971 yılında BMW Motorrad'da tasarımcı oldu. 1973'te ilk BMW Motorrad superbike motosikletiyle yolda hız yapma tutkusunu gerçekleştirdi. R 90 S’in stili görenlerde tutku yarattı. Bunu BMW Motorrad'ın ürün geçmişindeki çeşitli stil ikonları izledi.

Edgar Heinrich –
2012'den itibaren Tasarım Başkan Yardımcısı

Edgar Heinrich 2012 yılında göreve geldiğinden bu yana şirket birçok modelin yanı sıra touring enduro ikonu BMW R 1200 GS ve super sport S 1000 RR modellerini yarattı. Ancak kendisi örneğin avangard bir model olan CE 04 elektrikli scooter veya AMBY 2022 vision gibi vizyoner motosikletlerinin geliştirilmesinin bir parçası olarak elektrikli mobiliteye de odaklanıyor.

Yıl dönümü vesilesiyle meraklılara yönelik iki model

Yıl dönümü vesilesiyle meraklılara yönelik iki model

2023'te BMW R 18 100 Years ve BMW R nineT 100 Years olmak üzere iki özel model ile geçmişimizi kutlayacağız. R nineT krom kaplama yakıt deposu ve krom üzeri renk teknolojisiyle 1969 R 75/5 modelini hatırlatıyor. R 18 ise damla şeklindeki yakıt deposuyla 1936 R 5 modelinin tasarımını yansıtıyor. Her biri 1.923 adetle sınırlı bu iki model gerçek meraklılarını hedefliyor.

+ Devamını okuyun

Stil ve aksesuarların 100 yılı

Yıl dönümüyle kusursuz bir uyuma sahip Edition 100 Years giysileri, aksesuarlar ve opsiyonel donanım. Ürünler benzersiz detayları, özel dikişleri ve retro kesimleriyle hemen fark ediliyor. Çantalar ve motosiklet matları gibi aksesuarlar farklı tasarım ve boylarda sunulurken 100 Years logosu ile ayırt edilebiliyor. 100 Years Edition ürünlerinden oluşan seçkiyi keşfedin.

+ Devamını okuyun
spinner