ÖNCE GÜVENLİK.

Herhangi bir şeyden gerçek anlamda keyif almak için endişeyi yok etmelisiniz. Bu özellikle de motosikletler için geçerli. Ancak iki tekerleğin sunduğu sınırsız özgürlük son derece uyumlu ve tamamen güvenilir bir teknoloji gerektiriyor. İşte bu nedenle BMW Motorrad, maksimum güvenlik ve tasasız bir sürüş keyfi için durmaksızın yenilikçi çözümler ve yeni fikirler geliştirmek üzere çalışıyor.

BMW Motorrad, birbiriyle kusursuz uyumlu üç alanda benzersiz bir güvenlik konsepti sunuyor: Motosikletlerin yenilikçi güvenlik teknolojileri, son derece kaliteli ve fonksiyonel sürücü ekipmanları ve her türlü arazi tipinde her beceri düzeyinden sürücüye yönelik kalifiye sürücü eğitimlerinden oluşan bir program. Bu üç alan aktif ve pasif sürüş güvenliğini her açıdan kapsıyor.

Güvenlik deyince akla ilk gelenlerden biri tüm mevcut modellerin standart olarak ABS* ile donatılması. Bu sayede BMW Motorrad dünya genelindeki motosiklet üreticileri ve aynı zamanda yasama makamları için güvenlik standartlarını belirler. BMW, tüm modellerine ABS ekleyen ilk üreticidir.

* 2013 modellerinden itibaren.

+ Devamını okuyun

TEKNOLOJİ.

Sürüş keyfi güvenlik duygusuyla başlar.

BMW Motorrad’ın misyonu dünyadaki en iyi motosikletleri geliştirmektir. Mühendislerimiz size maksimum sürüş keyfi sunmak üzere teknolojik gelişmeler sağlamak için sınırsız bir tutkuyla çalışmaktadır. Amaç yalnızca sürüş performansını geliştirmek değil aynı zamanda motosikletlerin sürüş keyfi ve sürdülebilirliği üzerinde de durmaktır.

BMW Motorrad yalnızca bu amaca hizmet eden son derece uyumlu eksiksiz bir güvenlik sistemi serisine sahiptir. Bunun başında da ABS gelmektedir. Bu bir üreticinin geliştirdiği en hafif ve en akıllı kilitlenme önleyici fren sistemidir. Motosikletin tehlikeli durumlarda kontrolden çıkmamasını sağlayarak sürücüye yardım eder.

Teknolojik gelişmeler ve üst düzey memnuniyet ve donanım oranı ışığında tüm mevcut BMW Motorrad modellerinde ABS’yi standart donanımın bir parçası haline getirmek sürücülerimizin güvenliğini güvence altına almaya yönelik mantıklı bir adımdır.

BMW Motorrad motor yarışlarında denenen ve test edilen DTC (Dinamik Çekiş Kontrolü) gibi sistemler de kullanmaktadır. Çekiş kontrolü azami ancak güvenli hızlanma sağlamaktadır.

RDC motosikletinizin seyahat sırasında kelimenin tam anlamıyla soluksuz kalmamasını sağlamaktadır. Tekerlek basınç kontrolü işlevi BMW motosikletinizin tekerleklerinin etkili ve güvenli bir şekilde döndüğünden emin olmanızı sağlar.

Elektronik süspansiyon ayar işlevi ESA II, K 1600 GT/GTL modelinde standart olarak sunulmaktadır. Süspansiyonu ve sönümlemeyi motosiklet yüküne ve yol koşullarına adapte etmektedir. Bu özellik sürüş ve fren stabilitesini geliştirmektedir.

+ Devamını okuyun

SÜRÜCÜ DONANIMI.

BMW Motorrad 1976 yılında kurum içinde geliştirilen ilk kaskı pazara sunduğunda sürüş güvenliğini geliştirme konusuna yakından el atan ilk şirket olmuştur. Güvenlik, uyum ve işlev bakımından standartları belirleyen System kaskın günümüzde altıncı nesli pazara sunulmuştur.

Kapsamlı sürücü donanımı yelpazesi pasif sürüş güvenliğini mükemmel şekilde desteklemektedir. BMW Motorrad 20 yılı aşkın bir süreye dayanan uzmanlığını kaliteli ve güvenli sürüş giysisi gelişiminde kullanan tek üreticidir.

Günümüzde tüm kasklar ve sürüş giysileri motosiklet uzmanları tarafından geliştirilmekte ve sınırları zorlayarak test edilmektedir. Test edilen bir diğer önemli ürün de yüksek oranda yırtılmaz olmasının yanı sıra hemen hemen derinin sağladığı aşınma direncine sahip bir dokuma kumaş olan Armacor’dur. Tüm montlar, pantolonlar ve giysiler çift dikişli olup hassas noktaları çift kattır ve en son jenerasyon CE koruyucu içermektedir. Bu özellik, sürücünün hareket kabiliyetini sınırlamaksızın asfalt ve çamura en sert temasta bile günlük motosiklet sürüşünün tüm stres ve zorluklarına dayanmalarını sağlar.

Gerçek anlamda güvenli olması için sürücü donanımı, tüm ergonomik gereklikleri de karşılamalıdır. Bu nedenle BMW Motorrad kaskları çok düşük gürültü düzeyine sahiptir ve giysilere yenilikçi havalandırma ve membran sistemleri eklenmiştir. Neticede sürücüler yalnızca tüm sıcaklık ve hava koşullarında kendilerini rahat hissettiklerinde hızlı tepki verebilir.

BMW Motorrad’ın sürücü donanımı konusunda tek hedefi, endişesiz bir sürüş deneyimi sağlamak için motosiklet sürücülerine her durumda aktif ve pasif koruma sunmaktır.

+ Devamını okuyun

C.A.R.E KONSEPTİ: DAİMA MÜKEMMELLİK ARAYIŞI.

Sürüş keyfi motosikletinize binmeden çok önce başlar.

Her şeyden önce içiniz rahat olmalıdır. Çünkü güvende olduğunuzdan eminseniz, bir sonraki yolculuğunuz için hazırlanmaya başladığınızda, sizi bekleyen yeni heyecanların keyfini özgürce çıkarabilirsiniz.

İşte bu yüzden BMW Motorrad, bir çeşit onay damgası olan C.A.R.E.’i yarattı. C.A.R.E. İleri Sürüş Donanımları Konsepti (Concept of Advanced Rider Equipment) kavramını sembolize eder ve her bir BMW Motorrad sürücü donanımının tasarımında güvenlik, yenilik, konfor ve kaliteye sarsılmaz bağlılığı temsil eder.

Tüm BMW Motorrad kaskları ve giysileri motosiklet uzmanları tarafından geliştirilir. Şirket içi laboratuvarlar ve kapsamlı testler, tüm koleksiyonun en yüksek güvenlik standartlarına sahip olmasını garanti eder.

BMW Motorrad giysilerinde kullanılan kaplama malzeme, uygun koruma noktalarında olağanüstü bir sürtünme direncine sahiptir.

Malzemeler BMW düşme simülatöründe son derece gerçekçi koşullar altında test edilir. Burada 100 km/sa'e kadar hızlarda beton zemin üzerine düşen 75 kilogram ağırlığındaki bir kişinin düşme ve ardından gelen kayma hareketleri canlandırılır. Tüm BMW Motorrad ceketleri, pantolonları ve giysileri çift koruyuculu birleştirme yöntemiyle koruma noktalarından desteklenir ve son nesil CE koruyucularını içerir.

Sürücünün gerçekten güvende olabilmesi için, sürücü ekipmanı ergonomik gereksinimleri de karşılamalıdır. Bu yüzden BMW Motorrad kaskları özellikle "sessizdir" ve kumaş bölümleri yenilikçi havalandırma ve membran sistemleriyle donanmıştır. Bu sayede, olası tüm sıcaklıklarda ve hava koşullarında kendisini rahat hisseden sürücü, tepki kapasitelerini %100'e çıkarabilir.

C.A.R.E. kalitesi, aktif ve pasif güvenlik ve sorunsuz bir sürüş deneyimi için yalnızca BMW Motorrad tarafından sağlanır.

BMW Motorrad sürücü donanımı öğeleri, çoğu durumda uzun kilometreler boyunca yanınızdaki tek yol arkadaşınızdır. Bu yüzden kalıcı kalite ve sağlamlık, tüm C.A.R.E. onaylı sürücü donanımları için en önemli kriterdir. Ürünlerdeki potansiyel zayıflıkların belirlenmesi için yolda çok sayıda test kilometresi kat edilir. Diğer hiçbir üretici ürünlerine bu tipte bir standart uygulamaz. Bu ilkeler kasklardan botlara kadar her öğede üst düzeyde kaliteyi garanti eder.

+ Devamını okuyun

ADAPTİF FAR VE GÜNDÜZ FARLARI.

BMW Motorrad'ın adaptif xenon farları, güvenlikle ilgili hemen göze çarpan bir yeniliktir. Bu alanda dünyada bir ilk olan bu çözüm, ilk olarak K 1600 GT ve K 1600 GTL gran turismo modellerinin çarpıcı ön bölümünde kullanıldığından bu yana karanlıkta sürüş sırasında yol güvenliğini artırmaya devam ediyor.

Adaptif xenon far, opsiyonel bir ek özellik olarak sunuluyor ve virajlarda en uygun yol aydınlatmasını sağlıyor. Ana far içerisinde yer alan bir servo motor, viraj dönülürken motosikletin yatış açısını dengeleyerek, ışığın yola en uygun açıda yönlendirilmesini mümkün kılıyor. Bu durum karanlıkta viraj dönüşlerinde sürücünün yol görüşünü büyük ölçüde artırarak, aktif sürüş güvenliği açısından son derece büyük bir gelişmeyi gözler önüne seriyor.

LED gündüz farları sayesinde ise yolu en iyi şekilde görebilir ve aracınızın da çok daha iyi görülebilmesini sağlarsınız. Benzersiz biçimde şekillendirilmiş ışık şeridi, BMW Motorrad'ın ayırt edici özelliğidir.

Tüm motosiklet sürücüleri için geçerli olan temel güvenlik faktörü, yoldaki diğer sürücüler tarafından görülebilmek ve zamanında fark edilebilmektir. Bu nedenle, sürücülerin büyük bir kısmı yolda yansıtıcılı montlar ve neon kasklar kullanırlar. Ancak, bunlar da geçerli ışık koşullarının izin verdiği ölçüde işe yaradıkları için yeterince güvenilir değildir.

İşte bu yüzden BMW Motorrad, Boxer 2013 nesil motosikletler ve maxi-scooter modelleri için LED gündüz farlarını opsiyonel bir ek özellik olarak sunmaya başladı. Geleneksel halojen lambalardan on kata kadar daha yüksek bir aydınlatma seviyesiyle sürücüye, her türlü yol ve ışık koşulunda daha fazla güvenlik sağlanır. Bu özellik, motosikletlerin sıkışık şehir içi trafiğinde veya karayollarında zamanında fark edilmelerini mümkün kıldığı için özellikle önemlidir. Bu nedenle, LED gündüz farları, genellikle şehir içi ve şehirleşmiş bölgelerde kullanılan maxi-scooter gibi modeller için ekstra bir özellik olarak önemle önerilir.

Aynı şekilde, R 1200 GS gibi Boxer adventure motosiklet sürücüleri de LED gündüz farlarının sağladığı ek güvenlikten faydalanabilir. Ana halojen farlarla birlikte, yolun en uygun biçimde aydınlatılmasına ve hem yolda hem de arazide motosikletin daha iyi fark edilebilmesine olanak tanır.

+ Devamını okuyun

DDC: DİNAMİK SÜSPANSİYON KONTROLÜ.

Dinamik Süspansiyon Kontrolü (DDC), kapsamlı BMW Motorrad konsepti olan “360° Güvenlik” içerisinde yeni bir gelişim aşaması olarak, BMW Motorrad seri üretim modelleri için güvenlikle ilgili en yeni teknolojiyi sunar.

DDC, süspansiyon elemanlarını, değişen yol koşullarına ve sürüş manevralarına göre otomatik olarak uyarlayan yarı aktif bir süspansiyon sistemidir. Yalnızca saniyenin binde biri kadar bir süre içerisinde süspansiyonlarda bulunan sensörler motosikletin fren yaptığını veya hızlandığını, yatış açısını ve ne tür bir yüzey üzerinde hareket ettiğini algılar.

Bu parametrelere bağlı olarak süspansiyon valfleri, her türlü durumda hep doğru seviyede sönümleme kuvveti uygulanacak şekilde ayarlanır. Böylece hızlı manevralarda ve yük değişikliklerinde bile, kesinlikle üstün ve dinamik bir sürüş tepkisi elde edilir.

DDC diğer BMW destek sistemlerinde olduğu gibi ara bağlantılı olarak çalışır. Bu, yolculuk sırasında ölçülen tüm parametrelerin Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC) ve standart ABS gibi sistemlerle değiştirilmesi anlamına gelir. Bu sebeple DDC deneyimi, hem sürüş tepkisine müdahale eden, düzenleyici bir sistemdir; hem de güvenli bir sürüş keyfinin tadını çıkarabilmeniz için gereken destek ve yardımı size sunan bir işleve sahiptir.

+ Devamını okuyun
spinner