BMW Motorrad Vision DC Roadster.

BMW Motorrad Vision DC Roadster.

Boxer motorun elektrikle yeniden uyanışı.

2 silindirli Boxer motor 90 yıldan uzun bir süredir BMW Motorrad kimliğinin hem teknolojik hem de görsel anlamda temel bir unsuru oldu. BMW Group tutarlı bir şekilde araçlarını elektrikli hale dönüştürürken, elektrikli bir BMW motosikletinin nasıl görüneceğine dair sorular da oluşmaya başladı. Bu sorulara elektrikli motoruyla son derece heyecan verici bir ‘naked’ motosiklet olan BMW Motorrad Vision DC Roadster yanıt verdi.

BMW Motorrad Tasarım Başkanı Edgar Heinrich modelle ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Boxer motor BMW Motorrad'ın kalbi ve karakterinin en güçlü yönüdür. Ancak BMW Motorrad vizyon sahibi, sıfır emisyonlu araç konseptini de temsil etmektedir. Bunun ışığında kendimize şunu sorduk: Boxer motorun yerine bir elektrikli motor ile bir batarya kullansaydık ne olurdu? Vision Bike, BMW Motorrad'ın kimliğini ve simge haline gelmiş görünümünü korurken aynı zamanda heyecan verici yeni bir sürüş keyfini nasıl sunduğumuzu gösteriyor. Ne de olsa bu motosikleti deneyenler iki tekerlek üzerinde sürüşün elektrikli olsa bile aynı şekilde heyecan verici olduğunu iyi biliyor! Kalkıştan itibaren yüksek seviyede tork, nefesleri kesen bir hızlanma sağlıyor. Bu neredeyse kaba sayılabilecek güç yeni bir dinamik performans deneyimi yaşatıyor. BMW Motorrad Vision DC Roadster ise bu deneyimin yüzünü oluşturuyor.”

 

Tanıdık görünen yepyeni bir motor.

Bir motosiklette motor en önemli parçadır, tüm mimarinin temelini oluşturan asli bir öğedir. Ancak elektrikli motor bileşenleri, montaj alanı açısından tamamen farklı gerekliliklere sahiptir. Geleneksel bir motosiklette motorun boyutunu kapasitesi belirlerken elektrikli araçlarda en çok alanı batarya kullanır. Elektrikli motorun kendisi nispeten az yer kaplar. Bu yeni temelden yola çıkarak BMW Motorrad Vision DC Roadster bir boxer motorun simge haline gelmiş görünümünü korurken yeni bir işlevi yerine getirmesini sağlayarak bu transferi gerçekleştirebiliyor. İşte bu nedenle Vision Bike’ın bir BMW motosikleti olduğu hemen fark ediliyor, yakından bakıldığında ise elektrikli olduğu anlaşılıyor.

Daha önceden motorun bulunduğu yerde şimdi dikey olarak monte edilmiş, uzunlamasına bir batarya yer alıyor. Soğutma amacıyla soğutucu kanalları ve entegre vantilatörlerle birlikte iki yan öge dışa doğru çıkıntı yapıyor. 1923 yılında Max Friz’in dehasıyla geliştirilen BMW R 32’nin boxer motorunda olduğu gibi soğutucu elemanları hava akışı boyunca yerleştirilmiş. Silindir şekilli elektrikli motor, bataryanın altında yer alıyor ve doğrudan üniversal mile bağlı. BMW Motorrad Vision DC Roadster bu sayede BMW Motorrad'ın geçmişini görsel olarak yansıtan akıllı bir mimariyi ortaya koyarken onu bir adım daha ileri taşıyor.

+ Devamını okuyun

Oranlara yansıyan dinamik performans.

BMW Motorrad Vision DC Roadster yandan bakıldığında belirgin şekilde ön tekerleğe yönlendirilmiş, son derece dinamik bir hareketi yansıtıyor. Alçak ön kısmı ve kısa, yüksek arka bölüm çeviklik duygusunu aktarıyor. Yakıt deposu yerine düz, incelikle işlenmiş boru şeklinde yapı aracın gövdesini uzatıyor. Tasarımı seleye modern bir biçim kazandırarak, sportif bir roadster modelinin çizgilerini meydana getiriyor. Şasi yapısı dinamik yan görünümü belirleme konusunda temel bir faktör haline geliyor.

Yana doğru çıkıntı yapan soğutucu sistemleriyle büyük bataryası alüminyumdan işlenmiş şasinin merkezinde yer alıyor. Batarya üzerindeki üç boyutlu yüzey kaplaması keskin çizgileriyle çağdaş, estetik bir görünüm yansıtıyor. Soğutucu elemanları bataryanın hafif öne doğru olan siluetini taklit ederek yan bölüme dinamik bir ivme kazandırıyor. Elektrikli motor çalıştırıldığında bu soğutucu elemanları hafifçe hareket ederek motosikletin yola çıkmaya hazır olduğunu gösteriyor.

 

Hafifçe bir dokunuşla yüksek performans.

BMW Motorrad Vision DC’nin genel görünümü sürüş dinamiklerini vurgulayan bir hafiflik hissi sunar. Sele ve soğutma sistemi gibi öğeler bataryanın etrafında döner gibi bir görünüme sahiptir. Şasinin üzerinde ise uzunlamasına işlenmiş oluklar büyüleyici bir görsel efekt oluştururken, hacim algısını azaltır ve motosikletin doğrusal dinamiklerini vurgular. Bu etki işlenmiş alüminyum şasi üzerindeki açıklıklar ve bunun üstünde düzenlenmiş boru şeklindeki şasi aracılığıyla daha da vurgulanmıştır. Karbon fiber ve alüminyum gibi yüksek teknoloji ürünü malzemeler toplam ağırlığı azaltırken, BMW Motorrad Vision DC Roadster’a teknik bir estetik kazandırır. Motosiklette ayrıca kırmızı kontrast öğeler ve batarya, şasi ve soğutucu sistemleri gibi belirli noktalarda yer alan zımparalanmış alüminyum bölümler motosikletin yenilikçi geometrisini öne çıkarır.

+ Devamını okuyun

Yüksek kalitede detaylar.

BMW Motorrad Vision DC Roadster’ın büyüleyici genel görünümünün temel bir öğesi tüm detaylarında bulabileceğiniz özenli kaplamaları. Genel olarak koyu renkli bir konsept dahilinde açıkta duran üniversal mil ve Duolever çatal gibi öğeler modele çarpıcı bir vurgu kazandırıyor. Burada iki klasik BMW özelliği yeniden yorumlanmış ve gösterişli bir şekilde gözler önüne serilmiş. Aynı şekilde belirgin üçgen şasi de önceki BMW motosiklet modellerinin tipik özelliklerini yansıtıyor. Bu özelliklerden beyaz çizgiler burada karanlıkta parlayan floresan öğeler şeklinde yeniden kullanılmış. Ön ve arka ışıkların minimalist tasarımı BMW Motorrad’a özgü simge haline gelmiş aydınlatma özelliğini yansıtırken, modern bir tarzda maksimum sadeleştirme elde edilmiş. Far, LED gündüz farını dinamik, düz bir U biçiminde gösterirken, iki yandaki kompakt LED lensler uzun ve kısa huzme görevi yapıyor. Böylece konsept aracın hem gündüz hem de gece anında bir BMW motosikleti olarak tanınmasını sağlayan simge haline gelmiş aydınlatma tasarımını meydana getiriyor. Arka lamba, alüminyum arka taşıyıcıya entegre edilmiş iki adet C biçiminde LED öğeden oluşuyor. Lastiklerin yan kısımlarında Vision Bike için Metzeler tarafından özel olarak üretilen, her biri posta pulu büyüklüğünde beş floresan öğe var. Bu öğeler yenilikçi tasarımı güvenlik özellikleriyle bir araya getiriyor. Aydınlatma öğeleri hem hareket halindeyken hem de hareketsiz durumdayken heyecan verici bir grafik etki oluşturuyor. Karanlıkta ise yandan görülebilirliği artırıyor ve dolayısıyla daha fazla güvenlik sunuyor.

+ Devamını okuyun

Akıllı sürücü donanımı.

İşlevsel iki parçalı kıyafetin koruyucu özelliği hemen fark edilemeyebilir; zira bu kıyafet öncelikle modern, heyecan verici bir giysi olarak öne çıkıyor. Parıltılı büyük grafiklere sahip hafif ceket ve günlük kullanıma uygun siyah pantolon modayla yeni işlevsellikleri bir araya getiriyor. Koruyucular neredeyse görünmez şekilde dikilmiş, entegre teknolojiler ise çeşitli ışık fonksiyonlarının yanı sıra geleceğin dijital bağlantı özelliklerine uygun. Asimetrik bir sırt çantası şeklindeki yelek aracın sürücü donanımını tamamlıyor. Cekete mıknatıslarla tutturulan yelek saklama alanı ve ek işlevler sunarken kalıcı mıknatıslar sırt çantasının hızla takılıp çıkartılabilmesini sağlıyor.

 

Yeni bir neslin sembolü.

BMW Motorrad Vision DC Roadster alternatif motor tipleriyle BMW Motorrad'ın geleceğine yönelik vizyon sahibi bir sembol. Elektrikli sürüş deneyimini hem dürüst hem de özgün bir şekilde yansıtırken, özellikle köklü BMW geleneğinden güç alan ayrıcalıklı yeni bir estetik cazibe yaratıyor.

+ Devamını okuyun
spinner