YENİ BMW R 18.

Yeni R 18 ile BMW Motorrad, şimdi de cruiser segmentine giriyor. Kendinden önceki diğer BMW motosikletlerine benzemeyen bu model, teknik ve tasarım stili açısından tamamen tarihi BMW motosiklet geleneğini yansıtıyor. BMW R 5 gibi ünlü modellerden ilham alınarak tasarlanan R 18’de tasarım odağı, motosikletin temel özelliklerinde. Saf, gösterişsiz teknoloji ve boxer motor ‘iyi enerjiler’ ile bir araya gelerek sürüş keyfinin merkezini oluşturuyor. Ayrıca büyüleyici bir genel konsept oluşturmak için klasik tasarımı sade ve modern teknolojiyle bir araya getiren R 18, heyecan verici olduğu kadar gelişmiş bir sürüş deneyimi sunuyor.

 

10.04.2020

Yüksek torkuyla tüm zamanların en güçlü BMW boxer motoru.

Yüksek torkuyla tüm zamanların en güçlü BMW boxer motoru.

Yeni BMW R 18'in en önemli özelliği, yeni geliştirilen 2 silindirli, “Big Boxer” adı verilen boxer motoru. Motorun etkileyici görünümü ve teknolojisi, BMW Motorrad 1923'te üretime başladığından beri ilham verici bir sürüş deneyimi sunan geleneksel hava soğutmalı boxer motorlarının devamı niteliğinde. Bir motosiklet serisinde şimdiye kadar kullanılan en yüksek güçle bu 2 silindirli boxer motor, 1.802 cc hacme sahip. Azami çıkış gücü 4.750 dev/dak’da 91 bg (67 kW) olan model, 2.000 ile 4.000 dev/dak arasında her zaman 150 Nm'den fazla tork sunuyor. Bu saf çekiş gücüne güçlü ve gür bir ses eşlik ediyor.

+ Devamını okuyun

Etkileyici özellikler.

Yeni R 18'de süspansiyonun en önemli parçası, çift döngülü çelik borulu şasi. Şasinin tasarımı, BMW Motorrad’ın uzun süredir devam eden bu tipteki şasi geleneğini sürdürüyor. Üstün üretim kalitesi ve titizlikle tasarlanan detaylar, çelik borular ile dökme veya dövme parçalar arasında kaynaklanmış bağlantılar gibi belirgin olmayan özelliklerde de kendini gösteriyor. Efsanevi BMW R 5’te olduğu gibi, benzer bir spor tasarıma sahip olan arka salıncak, arka aks şanzımanını cıvatalı bağlantılar aracılığıyla özgün bir tasarımla çevreliyor.

Yeni BMW R 18'de süspansiyon elemanlarında bilinçli olarak elektronik ayar seçenekleri kullanılmadı. Bunun yerine kullanılan teleskopik çatal ve harekete bağlı sönümleme-ayarlanabilir yay ön yükü özellikli, doğrudan monte edilmiş merkezi süspansiyon bağlantısı, üstün tekerlek kontrolü ve cazip süspansiyon konforu sağlıyor. Efsanevi BMW R 5'te olduğu gibi teleskopik çatalın tüpleri, çatal manşonun içine yerleştirildi. Çatal borunun çapı 49 mm, süspansiyon mesafesi ise önde 120 mm ve arkada 90 mm. Yeni BMW R 18 fren sistemi, dört pistonlu sabit kaliperler ile birlikte öndeki çift diskli fren ve arkadaki tek diskli frenden oluşuyor. Wire spoke jantlar, son derece şık bir görünüm sağlıyor.

+ Devamını okuyun

Optimum araç kontrolü için uyumlu ergonomik özellikler.

Optimum araç kontrolü için uyumlu ergonomik özellikler.

BMW Motorrad felsefesine uygun olarak yeni BMW R 18, “ortaya monteli ayak dayama” adı verilen rahat pozisyon sunan ayak dayamalara sahip. Silindirlerin arkasındaki BMW’ye özgü bu klasik pozisyon, aynı zamanda optimum araç kontrolü için rahat ve aktif bir sürüş pozisyonu sağlıyor.

+ Devamını okuyun

Üst düzey sürüş keyfi ve güvenliği için sürüş modları ve sürüş asistan sistemleri.

Üst düzey sürüş keyfi ve güvenliği için sürüş modları ve sürüş asistan sistemleri.

Yeni R 18 ayrıca bireysel sürücü tercihlerine uyum sağlayacak şekilde bu segmentte alışılmışın dışında “Rain”, “Roll” ve “Rock” olmak üzere üç standart sürüş modu sunuyor. Standart kaplama üst düzey sürüş güvenliği sağlayan devre dışı bırakılabilir ASC’yi (Anti-Patinaj Sistemi) de içeriyor. Buna ek olarak, Yeni R 18 standart olarak sunulan motor sürükleme torku kontrolü (MSR) ile donatıldı. Diğer seçeneklerin yanı sıra, geri vites asistanı rahat manevra yapmayı sağlarken, Yokuşta Kalkış Kontrolü fonksiyonu yokuşta kalkışları kolaylaştırıyor.

+ Devamını okuyun

Güçlü şasi görünümü, modern teknoloji, özgün malzemeler ve ikonik tasarımıyla Yeni R 18.

Ağırlıklı olarak BMW R 5 gibi klasiklerden etkilenen birçok detayda sade tasarımın korunduğu R 18, geçmiş zamanların simge haline gelmiş tasarımını ustalıkla günümüze taşıyor. Çift döngülü şasi, damla şekilli yakıt deposu, açık tahrik mili ve ince çizgili gövde rengi (fabrika teslim seçeneği) gibi fonksiyonel ve stil sahibi öğelerin 1936 yılına ait efsanevi boxer’ı hatırlatması tesadüf değil. R 18'in klasik kaporta özellikleri özgün bir klasiğe yakışır şekilde metalden yapıldı. Süspansiyon da benzer şekilde efsanevi R5 modelini hatırlatıyor. Çift taraflı salıncak ve dirsekli süspansiyon bağlantısı ile birlikte, R5’in sert şasi konsepti görsel açıdan modern çağa mükemmel şekilde uyum sağlıyor.

+ Devamını okuyun

Rengi ve krom yapısıyla ayrıcalıklı görünüme sahip R 18 First Edition.

Yeni R 18, lansmandan hemen sonra dünya çapında özel R 18 First Edition modeli olarak ve belirli pazarlarda standart model olarak piyasaya sunulacak. R 18’in tasarımı, klasik siyah kaplamalı ayrıcalıklı donanım özelliklerini beyaz ince çizgili gövde rengi ile bir araya getiriyor. Öne çıkan diğer özellikler arasında çok sayıda krom yüzey, koltuk arması ve yan kapaklardaki “First Edition” krom toka yer alıyor.

+ Devamını okuyun

Kolayca kişiselleştirilebilir tasarım özellikleri.

Yeni R 18, neredeyse diğer tüm motosikletlerden çok daha kolay dönüştürülebilen bir tasarım sunuyor. Temel motosiklet düzeninin ilk tasarım aşamalarında bile bu tasarıma odaklanıldı. Bu sayede model, kolayca çıkarılabilen arka şasi ve sökülmesi kolay renkli parça seti ile donatıldı. Fren, debriyaj ve kablo demetinin hidrolik hatları için titizlikle tasarlanmış bağlantı noktaları, bununla uyumlu hidrolik hatlar ve kablo demetleriyle birlikte yüksek veya alçak gidonların kolayca takılmasını sağlıyor. Ayrıca, görünür supap kapakları (silindir kafası kapakları) ve kayış kapağı (motor muhafazası kapağı), yağ haznesinin dışına yerleştirilecek şekilde tasarlandı. Bu sayede bu öğeler kolaylıkla değiştirilebiliyor.

+ Devamını okuyun

Yeni R 18 için kişiselleştirilebilir parçalar ve Roland Sands tasarım koleksiyonları.

Yeni R 18 için kişiselleştirilebilir parçalar ve Roland Sands tasarım koleksiyonları.

BMW Motorrad donanım yelpazesi, R 18'i kişisel zevkinize ve tercihlerinize göre uyarlayabileceğiniz maksimum kişiselleştirme seçenekleri sunuyor. Orijinal BMW Motorrad Aksesuarları programında sunulan geniş parça seçenekleriyle R 18'in karakterini önemli ölçüde değiştiren kişiselleştirme olanağı da mevcut. Yeni R 18'in piyasaya sunumu için ayrıca Roland Sands Design ile işbirliği içinde oluşturulan “Makinede işlenmiş” ve “2 Tonlu Siyah” isimli iki farklı frezelenmiş alüminyum parça tasarım koleksiyonu sunulacak. 

+ Devamını okuyun

Mustang ve Vance & Hines iş birlikleri.

Mustang ve Vance & Hines iş birlikleri.

BMW Motorrad, Yeni R 18'in aksesuarları ve kişiselleştirme programı için yüksek kaliteli el yapımı koltukların farklı versiyonlarını sunmak üzere Roland Sands Design ve ABD'li üretici Mustang Seat dahil birçok tanınmış tedarikçi ile iş birliği yapıyor. Buna ek olarak, Vance & Hines ile iş birliği içinde sunulan egzoz sistemleri de bir o kadar yaratıcı kişiselleştirme potansiyeline sahip.

+ Devamını okuyun
Yeni BMW R 18’in öne çıkan özellikleri:
 
 • Modern teknolojiyi özgün malzemelerle bir araya getiren simge haline gelmiş tasarım.
 • 1.802 cc kapasitesiyle şimdiye kadar sunulan en büyük BMW boxer motor.
 • 4.750 dev/dak’da 91 bg (67 kW) çıkış gücü, 3.000 dev/dak’da 158 Nm maksimum tork.
 • 2.000 ile 4.000 dev/dak arasında her zaman 150 Nm'den fazla tork.
 • Klasik rol modeli temel alan açık tahrik mili.
 • Titizlikle tasarlanmış çift döngülü çelik borulu şasi.
 • Sert şasi tasarımına sahip kapalı aks tahrikli arka salıncak.
 • Manşonlu teleskopik çatal ve harekete bağlı sönümleme özellikli dirsekli süspansiyon bağlantısı.
 • Rahat sürüş ve optimum kontrol için uyumlu ergonomik özellikler.
 • Wire-spoked jantlarla birlikte önde ve arkada disk frenler.
 • Klasik yorumlanan tasarımıyla son LED aydınlatma teknolojisi.
 • Viraj dönerken çok daha iyi yol aydınlatması için fabrika teslim seçeneği olarak sunulan adaptif sinyal lambası.
 • Klasik biçimde tasarlanmış entegre ekranlı dairesel gösterge.
 • Uzaktan kumanda ile kolay fonksiyon etkinleştirme için Anahtarsız Sürüş.
 • Üç standart sürüş modu, ASC ve MSR.
 • Fabrika teslim seçeneği olarak sunulan rahat manevra imkanı sağlayan geri vites asistanı ve yokuşta kolay kalkış için Yokuşta Kalkış Kontrolü.
 • Rengi ve krom yapısıyla ayrıcalıklı görünüme sahip R 18 First Edition.
 • Ride & Style Koleksiyonunun yanı sıra geniş opsiyonel ek özellik yelpazesi ve Orijinal BMW Motorrad Aksesuarları.

 

+ Devamını okuyun

İlginizi çekebilecek modeller.

spinner