R 18’in Big Boxer Versiyonuyla Tanışın.

Köklü geçmişi ve yüksek torkuyla tüm zamanların en güçlü BMW boxer motoru.

Motosiklet tutkusu en özgün haliyle karşınızda. Artık aklın yerini sezgiler alıyor. Teknoloji ise ciddi beklentiler ve nesnel hesaplamalarla öylesine kullanılmıyor; bunun yerine, fantezilere ve güçlü duygulara alan yaratacak bir araç görevi görüyor. BMW Motorrad markasının temelini oluşturan boxer motorun heyecan verici geri dönüşünü temsil eden BMW Motorrad Concept R 18, Mayıs 2019’da Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de ilk kez bu mesajla tanıtılmıştı.

Concept R 18, ünlü BMW Motorrad klasiklerinin ruhunu özellikle de form açısından modern çağa uyarlıyor. Model aynı zamanda yakın gelecekte BMW Motorrad Heritage deneyim dünyasını zenginleştirecek seri üretim bir motosiklet olacak BMW R 18’e ilişkin ipuçları veriyor.

 

Tüm zamanların en yüksek kapasiteli 2 silindirli boxer motoru.

Yeni BMW R 18’in merkezinde bütünüyle yeniden geliştirilen 2 silindirli boxer motor “Big Boxer” yer alıyor. Bu motor Concept R 18 ve Concept R 18 /2 olmak üzere iki BMW Motorrad prototipinde temel bir rol üstlenmekle kalmayıp, aynı zamanda ZON tarafından üretilen “The Departed” ve Revival Cycles tarafından üretilen “Birdcage” adlı BMW Motorrad tarafından da desteklenen özel yapım motosikletlerin de temelini oluşturmuştu. BMW Motorrad bu son derece ayrıcalıklı motoru artık tüm detaylarıyla gözler önüne seriyor.

Yeni “Big Boxer” motor etkileyici dışa dönük görünümünün yanı sıra teknik özellikleriyle geleneksel boxer motorlarla bir bağ kuruyor. Bu boxer motorlar 1923’te ilk BMW Motorrad üretiminden, daha sonraki hava/su soğutmalı motorlara kadar yaklaşık 70 yıldır Münih ve Berlin-Spandau’da üretilen motosikletlerle özdeşleşmiş. Yüksek güvenilirliğe ve bakım kolaylığına yönelik olarak sade tasarıma sahip bu motorlar, mantıklı şekilde düzenlenmiş güçlü bir teknolojiye sahip.

Ayrı bir motor ve şanzıman muhafazasıyla birlikte tahrik edilen üstten supabıyla yeni “Big Boxer” ilk BMW Motorrad boxer motoru diğerlerinden ayıran aynı yapısal özelliklere sahip. İlk boxer motorda kendi döneminde yanlamasına kontrol edilen supaplar kullanılmıştı. Bir motosiklet serisinde şimdiye kadar kullanılan en yüksek kapasiteye sahip çift silindirli bu boxer motor 1.802 cc hacminde ve 107,1 mm çap ve 100 mm stroka sahip. Motor çıkış gücü 4.750 dev/dk’da 91 bg (67 kW) iken 3.000 dev/dk’dan itibaren 158 Nm’lik maksimum tork sunuyor. 2.000 ile 4.000 dev/dk arasında ise 150 Nm’nin üzerinde tork kullanılabilir durumda. Bu değerler geniş volan kütlesiyle birlikte güçlü bir çekiş gücünün yanı sıra örnek niteliğinde akıcı çalışma özelliğini de beraberinde getirmiş. Maksimum motor devri 5.750 dev/dk, rölanti devri ise 950 dev/dk.

+ Devamını okuyun

Hava/yağ soğutmalı, dikey olarak ayrılmış motor muhafazası ve üç düzlemli taşıyıcı motor bloğu.

Yeni “Big Boxer” hava/yağ soğutmalı ve büyük yivli silindirlere ve silindir kafalarına sahip. Vites kutusu ve hava giriş sistemi dahil olmak üzere ağırlığı 110,8 kg. Motor ayrıca dikey olarak ayrılmış alüminyum motor muhafazasına sahip.

BMW Motorrad tarafından üretilen klasik hava soğutmalı 2 supaplı boxer motorların aksine, su verilmiş ve menevişlenmiş çelikten “Big Boxer” krank mili, merkezinde ek bir ana rulman içeriyor. Bu rulman çok yüksek silindir hacmi nedeniyle krank milinin istenmeyen eğilme titreşimlerini önlemek için gereklidir.

Ara mile sahip iki bağlantı çubuğu tıpkı krank mili gibi düz yataklara monte edilir ve aynı şekilde su verilmiş ve menevişli çelikten dövülür. Bu bölüm iki baskı halkası ve bir yağ silici halkasına sahip dökme alüminyum pistonları barındırır. Hafif metal silindirlerin işleyen yüzeyi NiCaSil kaplıdır.

Yağlama ve soğutma yağı, krank mili tahrikli manşon tipi zincir aracılığıyla iki aşamalı yağ pompasına sahip bir ıslak karter yağlama sistemi ile beslenir.

 

Klasik üstten supap, efsanevi R 5’ten R 51/2’ye kadar sunulan modellerde olduğu gibi, modern 4 supap teknolojisi ve çift ateşleme özelliğiyle birlikte iki eksantrikle tahrik edilir.

Yeni “Big Boxer” en iyi tork, optimum tüketim ve emisyon için dört supaba, çift ateşlemeye, modern bir yanma odası mimarisine, emme manifoldu enjeksiyonuna ve BMS-O motor yönetim sistemine sahip olsa da 70 yıldır BMW Motorrad’ın uyguladığı şekilde supap tahriki için klasik üstten supap konfigürasyonunu kullanır.

BMW Motorrad mühendisleri “Big Boxer” için supap tahrikini geliştirirken BMW Motorrad’ın geçmişinde yer alan, Heritage konseptiyle uyumlu olarak R 5/R 51 (1936 – 1941) ve R 51/2 (1950 – 1951) modellerine ait 2 silindirli boxer motor gibi son derece özel bir motor tasarımından ilham aldılar. R 51/2 modeli İkinci Dünya Savaşı’nın ardından bir boxer motorla birlikte sunulan ilk BMW motosikletiydi. Uzmanlar tarafından övgüyle karşılanan bu motor, BMW Motorrad tarafından sunulan diğer üstten supap tasarımlarının aksine manşon tipi zincir aracılığıyla krank miliyle tahrik edilen iki eksantriğe sahiptir.

Geçmişteki rol modelinde olduğu gibi “Big Boxer”da da iki eksantrik, krank mili üzerinde sola ve sağa yerleştirilmiştir. Bu “çift eksantrikli boxer”ın avantajı daha kısa iticileri olmasıdır. Bu aynı zamanda hareketli kütlenin azaltılmasını, sapmaların en aza indirilmesini ve doğrusal genleşmenin düşürülmesini sağlar. Bu incelikli yapının sonucunda gelişmiş kontrol hassasiyeti ve daha yüksek devir dengesiyle birlikte genel olarak daha sert bir supap tahriki elde edilir.

Geleneksel BMW Motorrad boxer tasarımında, silindirlerin üst kısmında yer alan sızdırmaz itici borusu içinden yönlendirilen iki itici silindir, biri emme diğeri egzoza ait olmak üzere her silindirin iki yanındaki birer iticiyi harekete geçirir. Silindir kafasında yer alan iki emme ve egzoz supabı çatallı değiştirme mandalı aracılığıyla çift olarak harekete geçirilir.

Günümüzün yaygın motor teknolojisinin aksine supap açıklığı telafisi, çoğu klasik hava soğutmalı BMW çift supaplı boxer motorda uzun yıllardır olduğu gibi hidrolik öğeler yerine her supap için tek bir kilit somun bulunan bir ayar vidası aracılığıyla gerçekleştirilir. Klasik 2 supaplı boxer motorlarda olduğu gibi R 18 “Big Boxer” modelinde de supap açıklık ayarı (0,2 – 0,3 mm) son derece hızlı gerçekleşir. Supaplar çelikten üretilir, disk çapı giriş kısmında 41,2 mm, çıkış tarafında ise 35 mm’dir. Supap açısı giriş kısmında 21 derece, çıkış tarafında 24 derecedir.

 

+ Devamını okuyun

Daimi senkromeçli 6 ileri şanzıman ve zıplamaya karşı kendinden destekli tek plakalı kuru debriyaj.

Uzun yıllardır çoğu BMW Motorrad boxer motorlarda olduğu gibi (2012’den beri dikey akışlı, hava/su soğutmalı boxer motorlar dışında) bir tek plakalı kuru debriyaj, motor tarafından üretilen torku şanzımana aktarır. İlk kez zıplamaya karşı kendinden destekli debriyaj şeklinde tasarlanan motor, vitesin sert şekilde düşürülmesi durumunda motorun sürükleme torku nedeniyle arka tekerleğin istenmeyen presleme etkisini ortadan kaldırır.

Daimi senkromeçli 6 ileri şanzıman, bir çift bölmeli alüminyum muhafaza içine yerleştirilir ve helisel dişli çiftleriyle 4 milli şanzıman şeklinde tasarlanır. Vites kutusu giriş mili, çekiş sönümleyicilerle birlikte vites dişlisi çiftleri ile iki vites kutusu milini tahrik eder. Mesafeyi kapatmak ve dönüş yönünü tersine çevirmek için bir çıkış mili sunulur. Geri vites özel aksesuar olarak temin edilebilir. Bu özellik bir ara dişli ve bir elektrikli motorla tahrik edilir ve manuel olarak değiştirilebilir.

 

Klasik rol modeli temel alan açık ikincil tahrik.

Boxer motora sahip tüm BMW motosikletlerinde olduğu gibi R 18’de de tork, vites kutusundan arka tekerleğe bir itici mil ya da üniversal mafsallı üniversal şaft tahriki ve ayna ve halka dişli içeren şaft ve arka aks tahriki aracılığıyla iletilir. İtici mil ve üniversal mafsal, nikel kaplama ve açık şekilde sunulan etkileyici bir klasik motosiklet teknolojisi örneği oluşturur. Bu özellik, 1955 model yılına kadarki BMW Motorrad motosikletlerinde kullanılmıştır. Uzunluk telafisi amacıyla vites kutusunun yan tarafına bir tripod mafsal eklenir.

+ Devamını okuyun

Yasal uyarı

Burada gösterilen araçlar BMW tarafından üretimi veya dağıtımı yapılmayan ve test edilmeyen üçüncü şahıslara ait özel parçalar ve/veya özel üretim bileşenlerle modifiye edilmiş ya da donatılmış olabilir. BMW bu tip modifikasyonlar için (montaj, özellikler ve gösterilen özel parçaların/bileşenlerin kullanımı dahil olmak üzere) sorumluluk üstlenmez. DİKKAT: Seri üretim araçlar üzerinde yapılan değişiklikler (üçüncü şahıslara ait özel parçaların ve/veya özel yapım parçaların takılması ve kullanımı dahil olmak üzere) sürüş karakterini etkileyebilir! Modifiye edilmiş BMW motosikletlerini sürmekten kaynaklanabilecek riskler sürücüye aittir.

spinner