Concept R 18 /2’yi keşfedin.

BMW Motorrad’ın R 18’den sonraki ikinci cruiser konsepti.

BMW Motorrad 2019 Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de gerçekleştirdiği Concept R 18 dünya prömiyeriyle özel yapım motosiklet dünyasında fırtınalar estirmişti. Daha sonra Milano’daki Uluslararası EICMA motosiklet fuarında da hayranlık uyandıran 1800 cc yatay çift silindirli motora sahip ikinci konsept olan R 18 /2 tanıtıldı.

 

20.01.2020

Concept R 18 /2 yolun lideri.

Concept R 18 /2 yolun lideri.

“Concept R 18 /2” olarak adlandırılan, tamamen yeni ve dinamik performans cruiser motosikletin bu farklı yorumu, “büyük boxer” platformunun çok yönlülüğünü tam anlamıyla gösteriyor. R 18 /2 ile bu türün hayranları, 2020 yılında BMW Motorrad tarafından başlanacak seri üretimden neler bekleyeceğini net bir şekilde görmüş oldu.

Geçtiğimiz yıl Concept R 18’in yanı sıra Japonya ve ABD’den BMW Motorrad’ın büyük boxer motorunu temel alan, CUSTOM WORKS ZON’un “Departed” ve Revival Cycles’ın “Birdcage” adını taşıyan iki özel yapım motosikleti gibi çeşitli modellerle BMW Motorrad, cruiser hayranlarının dikkatini üzerinde toplamayı başarmıştı.  

+ Devamını okuyun

Beklenmeyeni bekleyin.

Beklenmeyeni bekleyin.

Kimse tüm bunların ardından BMW Motorrad’ın Münih’teki stüdyosundan çıkan ve İsveçli üretici UCC tarafından son dokunuşlarla kusursuz bir seviyeye ulaştırılan motosikletin geleceğini tahmin etmemişti. Böylece önceki modelin şık oranlarını korurken segmentin performans yönüne daha yakın şekilde konumlanan daha dinamik, modern bir cruiser yorumu olan Concept R 18 /2 ortaya çıktı.

/2 modeli, orijinal Concept R 18’in krom kaplama retro hissinden çok uzakta, daha dışa dönük bir karakteri ortaya koyuyor. En son geliştirilen bu büyük boxer, koyu renk şasi, çatallar, supap kapakları ve selesiyle kontrast oluşturan çok katmanlı koyu gövde rengini gururla taşıyor.

+ Devamını okuyun
Concept R 18 ve bu /2 projesiyle yelpazenin iki ucunu göstermeye çalıştık, bu model tamamen diğer bir uçta yer alıyor. ”

Bart Janssen Groesbeek

BMW Motorrad Tasarım

Dinamik detaylar.

Dinamik detaylar.

Daha yakından bir bakışla, tel jantlar yerine önde 19 inç ve arkada 16 inç boyutlarında gümüş renkli kenarlara sahip siyah ve beyaz döküm jantlar öne çıkıyor. Eğimli çatalların ve üç silindirin üzerine oturan modifiye edilmiş R nineT Racer bikini kaplama, hava koşullarına karşı şık bir koruma sağlıyor. Yüksek kaliteli Brembo frenler ise bu performans cruiser motosiklete yakışır bir durdurma gücüne sahip. 

Concept R 18’deki “yüzer” deri selenin yerini bir buçukluk chopper tipi sele alıyor, bu da motosiklete daha dinamik bir hot-rod karakteri veriyor. Kısa kesilerek şasiye sabitlenen ve alt şasinin altında yer alan arka çamurluk, arka tekerleği sarmalıyormuş gibi görünüyor.

+ Devamını okuyun

Yalnızca hayranlıkla izlenmeyi değil yola çıkmayı bekliyor.

Yalnızca hayranlıkla izlenmeyi değil yola çıkmayı bekliyor.

Orijinal Concept R 18 tartışmasız güzelliğiyle ön plana çıkarken kardeş modeli, özel yapım için başlangıç noktası olarak temel alınan motor ve şasinin esnekliğini ve farklı stiller ortaya koymanın ne kadar kolay olabileceğini gözler önüne seriyor. Böylece önümüze Concept R 18’in benzersiz doğası yerine özel üretim motosiklet karakteriyle modern ve dinamik bir softtail motosiklet çıkıyor.

+ Devamını okuyun
"Concept R 18 sanki geçmişten kalma bir ‘mücevher’ gibi değerliydi. /2 ile birlikte, modifiye edilmiş seri üretim bir motosiklet gibi çok daha kolay ulaşılabilir bir karakter elde ediyoruz." ”

Bart Janssen Groesbeek

BMW Motorrad Tasarım

Concept R 18’in yaratıcıları ilhamını markanın geçmişinden alırken /2 daha çok 80’ler duygusunu taşıyor. Modelin daha yüksek hız ve daha uzun mesafe için tasarlandığı açıkça görülebilir. Concept R 18 kadar olmasa da alçaltılmış tasarım sayesinde sürücü, yüksek gidona zahmetsizce erişmek için daha dinamik bir oturma pozisyonunun keyfini çıkarıyor.

+ Devamını okuyun

Segmentin geleneksel olarak alçak ve uzun oranlarını taşıyan modelin yakıt deposunun yanında şaside, siyah metal kaplama, paslanmaz çelik supap kapaklarına sahip büyük ve güçlü motor yer alıyor. Concept R 18’den daha yüksek oturma pozisyonuyla /2 modeli, aşırı saldırgan olmayan ancak sportif karakterini koruyan bir duruşa sahip.

Orijinal tasarım stratejisine uygun şasi, boyutlar, açılar ya da modelin kendine özgü çizgilerinde bir değişiklik olmadan Concept R 18 ile aynı. Klasik damla şeklindeki yakıt deposunun yanı sıra açıktaki tahrik mili de tasarımda korunmuş. Özel üretim görünümünü tamamlayan egzoz, klasik ve özel yapım BMW motosikletleri için susturucu üretimiyle ünlü bir Alman firması olan Hattech tarafından üretildi.

+ Devamını okuyun

AMACI ZARİF OLMAK DEĞİL

/2 modeli ile, ana bileşenler (şasi/yakıt deposu/motor vb.) üzerinde herhangi bir modifikasyona gerek kalmadan gövde parçalarında küçük değişiklikler yapılmasına izin veren orijinal tasarım konseptinin esnekliğini göstermek amaçlandı. BMW Motorrad tarafından tasarlanan ve saygın motosiklet tutkunları tarafından elde üretilen /2, aynı temel omurga üzerinde tamamen farklı bir karakterle bu esnekliği tam anlamıyla yansıtıyor. Böylece ilk modelle başladığımız öykü 2020’deki orijinal, seri üretim cruiser motosiklet /2 ile başarılı bir şekilde devam ediyor. O zamana kadar Concept R 18 /2’yi dünya çapındaki motosiklet etkinliklerinde görebileceğiz.

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad Concept R18.

BMW Motorrad özel konsept motosiklet Villa d’Este’de tanıtıldı.

DAHA FAZLA BİLGİ

Yasal uyarı

Burada gösterilen araçlar BMW tarafından üretimi veya dağıtımı yapılmayan ve test edilmeyen üçüncü şahıslara ait özel parçalar ve/veya özel üretim bileşenlerle modifiye edilmiş ya da donatılmış olabilir. BMW bu tip modifikasyonlar için (montaj, özellikler ve gösterilen özel parçaların/bileşenlerin kullanımı dahil olmak üzere) sorumluluk üstlenmez. DİKKAT: Seri üretim araçlar üzerinde yapılan değişiklikler (üçüncü şahıslara ait özel parçaların ve/veya özel yapım parçaların takılması ve kullanımı dahil olmak üzere) sürüş karakterini etkileyebilir! Modifiye edilmiş BMW motosikletlerini sürmekten kaynaklanabilecek riskler sürücüye aittir.

İlginizi çekebilecek modeller.

spinner