Yeni Rota: Arnavutluk

 

26.01.2021

BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy 2022.

2022 yazının sonlarında gerçekleştirilecek sekizinci BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy’nin sloganı “Beklenmedik olanı keşfet.”

BMW Motorrad, 14 Ocak’ta bir sonraki Uluslararası GS Trophy’nin Avrupa’da hala el değmemiş yollara sahip son noktalardan biri olan Arnavutluk’ta gerçekleştirileceğini duyurdu.

Katılan ülkeler bir yandan eleme etkinliklerini gerçekleştirirken ve bu benzersiz, macera dolu yarış için takımlarını belirlerken, bolca uluslararası çalışma gerektiren bu heyecan verici dönemi dört gözle bekliyor. Gelecek aylarda 22 uluslararası takımın yanı sıra ilk kez 6 uluslararası kadın takımı da seçilecek. 

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy 2022 Güneydoğu Avrupa

Okyanusya 2020 programı, Yeni Zelanda’nın büyüleyici çeşitlilikteki manzaralarında uzun mücadelelerden oluşuyordu. BMW Motorrad Marka ve Ürün Başkanı Dr. Ralf Rodepeter, elemeyi geçen GS sürücülerine Arnavutluk’ta tamamen farklı bir ortam ve deneyim sunulacağını şu sözlerle açıklıyor: “Tunus, Güney Afrika, Patagonya, Kanada, Tayland, Moğolistan ve en son Yeni Zelanda’nın ardından BMW Motorrad bir kez daha kusursuz ‘GS arazisini’ sunan yerin arayışındaydı. Zorlu rota profilini ve birçok bilinmezi barındıran çok sayıda uygun off-road parkuru gerekiyor. Arnavutluk bize ideal koşulları sunuyor.

Yüksek dağlar, platolar, sık ormanlar, Adriyatik sahili boyunca uzanan plajlar, olağanüstü nehir yatakları ve derin dağ gölleri gibi çeşitli alanlar, şimdiye kadar düzenlenen en heyecan verici GS Trophy’lerden biri olacağına inandığımız mücadele için en uygun arka planı sunuyor.

+ Devamını okuyun

Arnavutluk hakkında.

Küçük bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk, son derece konuksever insanları ile hala yalnızca az sayıda kişi tarafından bilinen, Avrupa’nın geriye kalan son off-road cennetlerinden biri. 

Arnavutluk kuzeybatıda Karadağ, kuzeyde Kosova, kuzeydoğuda Kuzey Makedonya, güneydoğu ve güneyde Yunanistan, güneybatıda İyon Denizi ve batıda da Adriyatik Denizi’yle oluşan sınırlara sahip.

Arnavutluk yavaş yavaş turizme açılıyor. Özellikle Adriyatik Denizi’nin dar sahil şeridi, yazları birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Ancak ülkenin üçte ikisi dağlarla kaplı ve geriye kalan topraklarda nüfus yoğunluğu çok az.

Sahil bölgesinde Akdeniz iklimi hakimken, iç bölgede karasal iklim hüküm sürüyor.

Arnavutluk, Orta Çağ ile modern dönem arasındaki birçok kontrastı içinde barındırıyor. Kale ve hisarlardan kalan harabelerin etrafı yollar ve patikalarla çevrili. Küçük şehirlerde esrarengiz bir atmosfer hakimken modern dünyadan uzaklaşmak için çok da uzaklara gitmenize gerek kalmıyor.

İç bölge son derece dar, virajlı ve toprak yollarla dolu; bu da çok iyi bir sürüş tekniği gerektiriyor. Yolun devam edip etmeyeceğini veya bir anda sona ereceğini asla bilmeden bir sonraki virajda her an sürprizlere hazır olmanız gerekiyor.

+ Devamını okuyun

Uluslararası GS Trophy hakkında.

Uluslararası GS Trophy, efsanevi BMW GS modellerinin “ruhunu” onurlandıran bir etkinlik. Bir GS motosikletinin üretilme amacını, yani sürüş keyfini, macerayı ve meydan okumayı ortaya koyuyor. 2022 Güneydoğu Avrupa Etkinliği, Uluslararası GS Trophy’nin sekizinci etkinliği olacak. Daha önceki yarışlar 2020 Okyanusya (Yeni Zelanda), 2018 Orta Asya (Moğolistan), 2016 Güney Doğu Asya (Tayland), 2014 Kuzey Amerika (Kanada), 2012 Güney Amerika (Şili, Arjantin), 2010 Güney Afrika (Güney Afrika, Esvatini, Mozambik) ve 2008 Kuzey Afrika’da (Tunus) gerçekleştirildi.

Uluslararası GS Trophy bir yarıştan öte, uluslararası off-road tutkunlarından oluşan ekiplerin çeşitli özel etaplarda rekabet ettiği bir takım mücadelesi. Sürüş testlerinin ötesine geçen bu yarışlar aynı zamanda bilgi ve ekip çalışmasını da gerektiriyor. Yarışmacılar bir arada çok zaman geçirdiklerinden ve çadırlarda uyuduklarından bu macera bir birliktelik duygusunu da destekliyor.

Geçmiş GS Trophy etkinliklerinden edinilen deneyimin ışığında en iyi hazırlanan, en iyi takım çalışmasını gerçekleştiren ve motosikletini beceriyle sürerken bunların yanı sıra uluslararası yoldaşlık duygusundan keyif alan takımların başarıya ulaştığını söyleyebiliriz.

+ Devamını okuyun
spinner