Yeni BMW R NineT Modelleri.

Gelişmiş standart özellikler, incelikle ayarlanmış tasarım ve çok daha fazla çekiş gücü sunan Yeni BMW R nineT modelleri: R nineT, R nineT Pure, R nineT Scrambler ve R nineT Urban G/S. BMW Motorrad bazı teknik özelliklerinin yanı sıra standart ve isteğe bağlı donanım seçeneklerini de önemli ölçüde genişleterek R nineT ailesini, yaklaşan 2021 sezonu için sürdürülebilir bir şekilde yeniledi.

18.11.2020

BMW Motorrad tarafından 2013 yılında piyasaya sunulduğunda R nineT, yalnızca klasik bir modeli örnek alan bir roadster motosikletten ibaret değildi. Model, en başından itibaren klasik motosiklet tasarımını mükemmel ustalığı içeren modern teknoloji ve geniş kapsamlı kişiselleştirme seçenekleriyle bir araya getirdi. R nineT kısa süre içinde BMW Motorrad Heritage’ın deneyimlerle dolu dünyasında cazip türevleriyle kendine yer edindi. Bu modeller arasında efsanevi 1980 model R 80 G/S’in genlerine sahip bir enduro motosiklet olan R nineT Urban G/S, sade ve geleneklere aykırı bir stili sevenler için farklı bir motosiklet tarzına övgüler sunan R nineT Scrambler ve en saf haline indirgenmiş bir roadster R nineT Pure yer alıyordu. BMW Motorrad bazı teknik özelliklerinin yanı sıra standart ve isteğe bağlı donanım seçeneklerini de önemli ölçüde genişleterek R nineT ailesini yaklaşan 2021 sezonu için sürdürülebilir bir anlayış ile yeniledi.

+ Devamını okuyun
Yeni silindir kafaları, daha yüksek seviyede tork ve iyileştirilmiş tasarımıyla EU-5 gerekliliklerine uygun bir boxer motor.

Boxer motor yeni R nineT modellerinde kullanılmak üzere hem teknik hem de görsel açıdan bir takım incelikli ayarlamalardan geçti ve EU-5 kirlilik sınıfının gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlandı. Motorun en yüksek çıkış gücü 7250 dev/dk’da 109 bg (80 kW) (daha önce 7750 dev/dk’da 110 bg (81 kW)), azami tork ise önceki modelle aynı şekilde 6000 dev/dk’da 116 Nm seviyesindedir. Yeni tasarlanan silindir kafaları dışarıdan iç soğutma kanatçıklarına çok daha uyumlu bir geçiş sağlarken yeni tasarlanan gaz kelebeği parçaları ve silindir kafası kapakları motosiklete daha estetik bir cazibe katıyor.

Silindir kafalarının iç kısmında çok daha iyi ve temiz bir yanma ile daha yüksek bir tork sağlamak üzere karışımı döndüren yeni bir türbülans sistemi mevcut. Özellikle 4000 ve 6000 dev/dk arasında daha kuvvetli güç ve tork eğrisi sayesinde çekiş gücü seviyeleri önceki modele göre hissedilir seviyede iyileştirildi.

+ Devamını okuyun
DBC (Dinamik Fren Kontrolü) özelliğini içeren ABS Pro ve harekete bağlı sönümleme fonksiyonuna (WAD) sahip yeni amortisör artık tıpkı “Rain” ve “Road” sürüş modları gibi standart olarak sunuluyor.

Yeni R nineT modelleri şimdi standart modelinde bile hem çeşitli yatış açılarında hem de zorlu koşullarda fren sırasında güvenliğin artırılması amacıyla DBC (Dinamik Fren Kontrolü) ile birlikte ABS Pro’yu da içeriyor. Standart özellikler arasında artırılmış süspansiyon konforu ve bir el çarkı aracılığıyla yay ön yükünün kolaylıkla ayarlanmasını sağlayan harekete bağlı sönümleme (WAD) özellikli yeni amortisör de bulunuyor. “Rain” ve “Road” sürüş modları da artık standart olarak sunuluyor.

+ Devamını okuyun
Yeni bir kadrana sahip klasik dairesel gösterge, LED aydınlatma birimleri ve USB şarj soketi de standart özellikler arasında.

R nineT modellerindeki standart donanımda BMW logosunun yanı sıra yanmadığında “görünmez” olan sinyal göstergelerini içeren yeni tasarlanmış kadranıyla dairesel gösterge de yer alıyor. Yeni R nine T modellerinde aynı şekilde standart olarak sunulan LED teknolojisine sahip bir far ve beyaz sinyal lambaları bulunuyor. Yeni R nineT’deki gelişmiş standart donanım bir USB şarj soketi ile destekleniyor.

+ Devamını okuyun
Yenilikçi teknolojiden, kişiselleştirilmiş tasarıma ve yeni renk temalarına kadar zengin yeni seçenekler.

BMW Motorrad, Yeni R nineT modellerini hem teknik hem de görsel açıdan önemli ölçüde geliştirdi. R nineT ve R nineT Pure modelleri için “Dyna”, R nineT Scrambler ve R nineT Urban G/S modelleri için de “Dirt” olarak adlandırılan ek modlarla birlikte Pro Sürüş Modları, tıpkı DTC (Dinamik Çekiş Kontrolü) ve motor sürüklenme tork kontrolü (MSR) gibi yeni kişiselleştirme seçenekleri olarak sunuluyor. Bir diğer yeni seçenek de Pro Sürüş Modları, cruise control ve ısıtmalı elciklerden oluşan Konfor Paketi. Sinyal lambaları ve arka susturucu tasarımı da aynı şekilde isteğe bağlı kişiselleştirme seçenekleri arasında yer alıyor.

+ Devamını okuyun

Bunun yanında geleneksel “Option 719”, R nineT’nin sahibinin kişisel zevkine uyum sağlayacak şekilde kişiselleştirme için özel ve üst düzey kalitede seçenekler sunuyor. Özel parçalardan oluşan bu donanım grubu şimdi çeşitli jantlar, Orijinal BMW Motorrad Aksesuarları tarafından sunulan frezelenmiş parçalar, kuyruğun kısaltılması için arka bölüm dönüştürme seçeneği ve arka tekerleğin arkasında plaka taşıyıcının yanı sıra tracker stilinde kuyruk kısmı (Tracker kuyruk) gibi öğeleri de içeriyor. R nineT model ailesindeki geliştirmeler yeni standart ve isteğe bağlı gövde renkleriyle tamamlanıyor. R nineT Urban G/S “Edition 40 Years GS” bu açıdan özellikle önemli. Yalnızca sınırlı sayıda sunulan bu benzersiz model BMW Motorrad GS ailesinin 40. yılını kutlamak üzere efsanevi R 100 GS modelini anımsatan bir renk temasıyla geliyor.

+ Devamını okuyun

Yeni BMW R nineT modellerinin öne çıkan özellikleri:

• Orta devir aralığında torku artırmanın yanı sıra EU-5 kirlilik sınıfına uyum için yeni silindir kafalarına sahip ikonik hava/yağ soğutmalı boxer motor.

• 7.250 dev/dk’da 109 bg (80 kW) (daha önce 7.750 dev/dk’da 110 bg (81 kW)) ve 6.000 dev/dk’da 116 Nm.

• Tamamen yeni tasarıma sahip silindir kafası, silindir kafası kapağı ve gaz kelebeği parçaları.

• Yatık pozisyonda fren yaparken daha fazla güvenlik için DBC (Dinamik Fren Kontrolü) özellikli ABS Pro.

• Daha dengeli ve daha konforlu kullanım için standart olarak sunulan harekete bağlı sönümleme (WAD) özellikli yeni amortisör.

• Amortisörün yay ön yükünü ayarlamak için standart olarak sunulan el çarkı.

• Standart olarak sunulan "Rain" ve "Road" sürüş modları.

• Klasik biçimde tasarlanmış yeni kadranlı dairesel gösterge.

• Standart beyaz ön LED sinyal lambaları.

• Standart gündüz farı/park ışığını içeren LED far.

• Standart USB şarj soketi.

• Daha geniş çeşitlilikte özel gövde renkleriyle zenginleştirilmiş genel tasarım.

• Yeni fabrika teslim seçenekleri ve yeni isteğe bağlı aksesuarlar.

+ Devamını okuyun
spinner