YENİ BMW R 1250 RT

BMW Motorrad’ın “RT” kısaltması kırk yıldan uzun bir süredir dinamik touring motosikletleri dünyasıyla birlikte anılıyor. BMW Motorrad bu durumun gelecekte de aynı şekilde devam etmesi amacıyla Yeni R 1250 RT üzerinde kapsamlı değişiklikler ve yenilikler gerçekleştirdi.


18.11.2020

Yeni BMW R 1250 RT: Dinamik tourer motosikletlerdeki ölçüt, uzun yolculuklarda en üst düzeyde sürüş keyfi için hem yenilikçi hem de çok daha gelişmiş olmaktır.

BMW Motorrad’ın “RT” kısaltması kırk yıldan uzun bir süredir uzun yolculuklarda konforu kırsal yollarda dinamik bir sürüş keyfiyle bir araya getirerek dinamik touring motosikletleri dünyasıyla birlikte anılıyor. Bunun da ötesinde BMW RT her zaman bu sınıfta standartları belirledi. BMW Motorrad, bu durumun çok daha fazla sürüş zevki ve touring keyfi elde etmek üzere gelecekte de aynı şekilde devam etmesi amacıyla Yeni R 1250 RT üzerinde kapsamlı değişiklikler ve yenilikler gerçekleştirdi. Daha önce de olduğu gibi efsanevi 2 silindirli boxer motor konforlu bir yolculuğu ve dinamik bir itiş kuvvetini garanti ediyor. 1.254 cc’lik motor kapasitesi hala korunurken mevcut EU5 mevzuatına göre 136 bg (100 kW) güç üretiliyor. Supap zamanlamasını ve emme tarafında supap hareketini değiştiren BMW ShiftCam fonksiyonu sayesinde model, tüm devir aralığında üstün bir güç, son derece akıcı bir çalışma ve denge sağlamanın yanı sıra olağanüstü yakıt tüketimi ve emisyon değerlerine de ulaşıyor.

+ Devamını okuyun

"R 1250 RT’ye yepyeni bir görünüm verdik, standart donanımı kapsamlı biçimde artırdık ve yeni bir sürüş deneyimi elde etmek amacıyla teknik açıdan çeşitli geliştirmeler yaptık. Rakipsiz BMW ShiftCam özelliğini içeren dinamik bir tourer motosiklet olan bu model, tüm devir aralığında etkileyici bir güç sunan mükemmel bir motora sahip.”

Harald Spagl, Proje Müdürü

+ Devamını okuyun
Standart olarak sunulan Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC) ve yeni “Eco” sürüş modu. Opsiyonel olarak ön seçimli sürüş modu ve motor sürtünme torku kontrolü (MSR) özelliğiyle Pro Sürüş Modları.

Standart Dinamik Çekiş Kontrolü DTC mükemmel çekişi sayesinde üst düzeyde güvenlik sunarken, yeni “Eco” sürüş modu mümkün olan en iyi yakıt verimliliğini elde etmek amacıyla sürücüye yardımcı olur.

Yeni R 1250 RT Adventure’a fabrika teslim seçeneği olarak “Pro Sürüş Modları” da eklenebilir. Pro Sürüş Modlarının bir başka yeni bileşeni de motor sürtünme torku kontrolüdür (MSR). Bu özellik seyir veya arka tekerleğin aşırı patinaj yapması halinde vites küçültme sırasında meydana gelebilecek dengesiz sürüş koşullarından güvenle kaçınmak üzere kullanılabilir.

+ Devamını okuyun
Standart olarak sunulan yeni BMW Tam Integral ABS Pro.

Yeni BMW Motorrad Tam Integral ABS Pro, R 1250 RT’nin en yeni modelinde standart olarak sunulur. Bu, ön ve arka frenlerin aynı anda etkinleştirilmesi amacıyla hem el hem de ayak frenlerinin kullanıldığı bir fren sistemidir. ABS Pro’nun yatış açısı optimizasyonu ve dinamik fren kuvveti dağılımı özellikleriyle bir araya getirildiğinde Tam Integral ABS Pro, R 1250 RT gibi bir touring motosikleti için mükemmel bir fren sistemi halini alır.

+ Devamını okuyun
Fabrika teslim seçeneği olarak dönüş ışığı ve yeni far fonksiyonlarını içeren yeni tam LED far.

Yeni standart tam LED far yolu benzeri olmayan bir parlaklık ve netlikle aydınlatır. Dönüş fonksiyonuna sahip yeni far “Adaptif Döner ışık” fonksiyonuyla bir adım daha ileri gidiyor. Standart tam LED farın kısa huzmesi yatık pozisyona uygun şekilde dönüş yönüne doğru yönlendirilir. Bu yöntemle ışık, motosikletin yönlendirildiği tarafa hareket ettiğinden viraj tam olarak aydınlatılır. Yeni aydınlatma fonksiyonu sayesinde Yeni R 1250 RT’nin sürüş deneyimi çok daha yoğundur, ayrıca çok pratik avantajları da mevcuttur. Örneğin “Hoş geldiniz”, ayrılırken “Güle güle” ve kılavuzluk için “Eve kadar takip et” fonksiyonu gelecekte opsiyonel donanım olarak sunulacaktır.

+ Devamını okuyun
Standart olarak Dinamik Cruise Control (DCC). Aktif Cruise Control (ACC) – Fabrika teslim seçeneği olarak konforlu bir gezi için entegre mesafe kontrolü özellikli cruise control.

Standart Dinamik Cruise Control (DCC) ile bağlantılı olarak “dinamik” ifadesi yokuş aşağı inerken önceden seçilmiş bir hızın sabit seviyede korunacağı anlamına gelir. Motorun frenleme etkisi bunun için yeterli değilse tam entegre fren otomatik olarak etkinleştirilerek arzu edilen sürüş hızı korunur. Özel aksesuar olarak temin edilebilen Aktif Cruise Control (ACC) bir adım daha ileri gider. Bu sistem, radar sensör teknolojisi sayesinde mesafe kontrolüyle akıcı bir ilerlemeyi mümkün kılar ve sürücünün yol hızını önünde giden araca göre uyarlamasına gerek kalmaz.

+ Devamını okuyun
Standart rahat rota planlama ve kapsamlı bağlantı fonksiyonuyla entegre harita navigasyonu özellikli yeni 10,25 inç TFT renkli ekran.

Yeni R 1250 RT entegre harita navigasyon ve bağlantı özelliğine sahip bir 10,25 inç TFT ekranla donatılmıştır. Mükemmel okunabilirliği, net menü navigasyonu ve üst düzeyde entegre işletim konsepti Yeni R 1250 RT’yi seri üretim motosikletlerin zirvesine taşır. Bir motosiklette ilk kez görülen yeni 10,25 inç renkli ekran, navigasyon haritasının gösterge panelinde gösterilmesini sağlar; böylelikle ek bir ekrana gerek kalmaz.

+ Devamını okuyun

Ekranda gösterilen standart bağlantı ve navigasyon haritasıyla birlikte yeni “Gelişmiş akıllı telefon bağlantısı ile konforlu telefon iletişimi” seçeneği de mevcuttur. Akıllı telefon, sıçrayan suya karşı korunan ve elektrikli bir fan aracılığıyla havalandırılan saklama bölmesine güvenle yerleştirilebilir. Ayrıca telefon, kablosuz veya USB bağlantısı aracılığıyla şarj edilerek her zaman kullanıma hazır olur. Yeni Audio System 2.0 ile Yeni R 1250 RT bir önceki modeline göre çok daha yoğun bir ses deneyimi sunar.

 

+ Devamını okuyun
Yeni R 1250 RT: Yeni rüzgarlık sayesinde gelişmiş yolculuk kapasitesi ve dinamik performans. Cazip gövde renkleri ve farklı stiller ile ayrıcalıklı touring karakteri.

Yeni geliştirilen ön rüzgarlık sayesinde daha yeni ve daha dinamik bir görünüme kavuşan Yeni R 1250 RT, ek aerodinamik geliştirmeler sayesinde ileri seviyede yolculuk ve gezinti karakterine de sahiptir. Yeni ön rüzgarlık yeni tam LED farların içerir, ayrıca rüzgarlığın üst bölümünün ağırlığı da azaltılmıştır. Bu, sürücüye daha geniş bir görüş açısı sunar ve aynı zamanda Yeni R 1250 RT’yi daha hafif ve daha dinamik hale getirir. Alp Beyazı 3 gövde renginin temel versiyonuna ek olarak Yeni R 1250 RT “Elegance”, “Sport” ve “Option 719” stillerinde de sunulur.

+ Devamını okuyun

Yeni BMW R 1250 RT’nin öne çıkan özellikleri:

• Emme tarafında değişken supap hareketi ve supap zamanlaması için BMW ShiftCam Teknolojisi içeren orijinal boxer motor.

• Tüm motor devri aralığında güçlü tepki, örnek oluşturan yakıt tüketimi, emisyon seviyeleri, akıcı çalışma ve gelişmiş özellikler.

• Çıkış gücü ve tork: 7.750 dev/dk’da 136 bg (100 kW) ve 6.250 dev/dk’da 143 Nm.

• Optimize edilmiş yolculuğa uygunluk özelliği için darbe sezici.

• Standart olarak sunulan yeni BMW Motorrad Tam Integral ABS Pro.

• Standart olarak sunulan üç sürüş modu.

• Özellikle ekonomik sürüş için standart olarak sunulan yeni “Eco” sürüş modu.

• Ek sürüş modu “Dynamic” fonksiyonuyla Pro Sürüş Modları ve fabrika teslim seçeneği olarak yeni motor sürüklenme torku kontrolü (MSR).

• Standart Dinamik Çekiş Kontrolü DTC

• Opsiyonel donanım olarak tam otomatik yük telafi özelliğiyle Dynamic ESA “Yeni Nesil” elektronik süspansiyon.

• Fabrika teslim seçeneği olarak Yokuşta Kalkış Kontrolü Pro (HSC Pro).

• Optimize edilmiş aerodinamik özellikleriyle yeni geliştirilen ön rüzgarlık.

• Standart olarak sunulan yeni LED far ve fabrika teslim seçeneği olarak sunulan adaptif dönüş ışığı fonksiyonuna sahip yeni tam LED far

• Bağlantı: Standart olarak sunulan, 10,25 inç tam renkli TFT ekran ve çeşitli diğer özellikleri barındıran yeni çok işlevli gösterge paneli.

• Yeni “Gelişmiş akıllı telefon bağlantısı ile konforlu telefon iletişimi” seçeneği.

• Yeni Audio System 2.0 seçeneği.

• Standart yeni iki sesli havalı korna.

• Fabrika teslim seçeneği olarak sunulan Akıllı Acil Durum Çağrısı.

• Fabrika teslim seçeneği olarak sunulan “Elegance”, “Sport” ve “Option 719” stillerinde cazip temel gövde renkleri.

• Geniş çeşitliliğe sahip isteğe bağlı donanım ve Orijinal BMW Motorrad Aksesuarları.

+ Devamını okuyun
spinner