YENİ BMW K 1600 GT, K 1600 GTL, K 1600 B VE K 1600 GRAND AMERICA.

12.11.2021


Yeni K 1600 modelleri: Dinamik olduğu kadar lüks bir sürüş, touring ve cruising deneyimi için altı silindirin verdiği heyecan.

Altı silindirli sıralı motorlar, BMW motosiklet ailesinde daima özel bir yere sahip olmuştur. BMW Motorrad, 2010 yılından bu yana K 1600 modelleri ile altı silindirli donanımın sağladığı büyüleyici yüksek performansı ve lüks sürüş deneyimini en üst seviyede sunuyor. K 1600 GT, altı silindirli tasarımın özellikle çevik ve dinamik bir versiyonunu temsil ederken K 1600 GTL keyifli bir sürüş deneyimi için daha konforlu ergonomik özelliklerin yanında standart bir arka çanta ile sunuluyor.

+ Devamını okuyun

K 1600 B ise tamamen farklı bir tür olarak karşımıza çıkıyor. İddiasını “Açık Yolların Ruhu” sloganı ile ortaya koyan model, bagger stilindeki alçak arka bölümü ile gelişmiş aerodinamik özellikler sunuyor. Zarafeti, gücü ve lüksü iki tekerlek üzerine taşımayı başaran motosiklet, sürücünün her türlü yolu ve seyahati, her anından özellikle keyif alarak deneyimlemesini sağlıyor. K 1600 B’den türetilen bir model olan K 1600 Grand America, ister tek başınıza ister bir yolcu ile birlikte Amerikan cruising stilindeki uzun mesafe yolculuklarını büyüleyici olduğu kadar konforlu bir hale getiren seçkin donanım özelliklerini altı silindirli sıralı motorun üstün performansı ile bir araya getiriyor.

+ Devamını okuyun
Yeni motor kontrolü, darbe sezici sistemi, geliştirilmiş emisyon konsepti ve motor sürtünme torku kontrolü ile EU-5 mevzuatına uygun olarak düzenlenen altı silindirli sıralı motor.

Yeni K 1600 GT, GTL, B ve Grand America modellerinde kullanılan heyecan verici altı silindirli motor, güncel EU-5 mevzuatına uyarlanmış olarak karşımıza çıkıyor. Teknik açıdan yaklaştığımızda, BMS-O motor kontrol sisteminin, iki darbe sezicinin ve iki ek geniş bant lambda sondasının kullanımı en dikkat çekici özellikleri oluşturuyor. Kapsamlı bir iyileştirmenin sağlandığı emisyon değerlerine ek olarak altı silindirli motorun güç ve tork özellikleriyle ilgili kayda değer avantajlar da sunuluyor. Motorun nominal kapasitesi 160 bg (118 kW) olarak kalmaya devam etse de artık bu güce 6.750 dev/dak’da, yani eskiye kıyasla 1.000 dev/dak daha önce ulaşılıyor. Buna ek olarak, eskiden 175 Nm olan maksimum tork değeri yeni teknik özellikler sayesinde artık 180 Nm’ye çıkıyor ve bu değere hala 5.250 dev/dak dönüş hızında ulaşılabiliyor. Sürücünün belirgin bir şekilde hissedebileceği diğer pozitif gelişmeler arasında daha üstün bir çekiş gücü ve daha güçlü bir hızlanma karakteri yer alıyor.

+ Devamını okuyun

Diğer yandan, motor sürtünme torku kontrolü (MSR) tamamen yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde, “coasting” modunda veya vites düşürürken arka tekerlekteki aşırı kaymaya bağlı olarak ortaya çıkabilen dengesiz sürüş koşullarından güvenli bir şekilde kaçınılıyor.

+ Devamını okuyun
Tamamen otomatik yük dengeleme özelliği ile “Yeni Nesil” Dynamic ESA elektronik süspansiyon.

Yeni K 1600 GT, GTL, B ve Grand America modellerinde kullanılan BMW Motorrad yeni nesil Dynamic ESA (Elektronik Süspansiyon Ayarı) özelliği, sönümlemeyi sürüş koşullarına ve manevralara göre otomatik olarak uyarlayarak sürüş güvenliği, performans ve konfor alanlarında çok daha üst seviyelere ulaşmayı mümkün kılıyor ve tüm yük durumlarında sürüş pozisyonu için otomatik dengeleme işlevi sunuyor.

+ Devamını okuyun
Oldukça modern LED lamba üniteleri ve yeni tamamen LED adaptif farlar.

BMW Motorrad, motosiklet güvenliği söz konusu olduğunda oturduğu liderlik koltuğunu uzun süredir kimseye bırakmıyor. Bu doğrultuda, oldukça modern özelliklere sahip LED lamba üniteleri yeni K 1600 GT, GTL, B ve Grand America modellerinde standart olarak sunuluyor. LED lens teknolojisinin yanı sıra ikonik gündüz farlarına (pazara bağlı olarak) yer verilen yeni ve tamamen LED farlar, yolu benzersiz derecede parlak ve net bir ışıkla aydınlatarak bu altı silindirli yeni modellerin prestijli havasına katkıda bulunuyor. Farlarda standart olarak sunulan bir başka özellik olarak döner “adaptif far” fonksiyonu öne çıkıyor. Bu özellik sayesinde LED farın kısa huzmesi viraj sırasında topuk açısına göre dönüyor. Işık, motosikletin hareket ettiği yöne yansıtıldığı için virajlar neredeyse tamamen aydınlatılıyor.

+ Devamını okuyun

Ayrıca, tüm far ünitesinin dönüşü (±2°) sayesinde, aracın dinamik durumları (frenleme, hızlanma) otomatik olarak kontrol ediliyor ve daima optimum aydınlatma sağlanıyor. Tüm bunların yanında, “karşılama ışığı” gibi bir dizi yeni aydınlatma fonksiyonu da sunuluyor.

+ Devamını okuyun
Entegre harita navigasyonu, kolay kullanımlı rota planlama özelliği ve kapsamlı bağlantı olanaklarına sahip yeni standart 10,25 inçlik TFT renkli ekran.

Yeni K 1600 GT, GTL, B ve Grand America modellerinde, entegre harita navigasyonu ve bağlantı olanaklarına sahip yeni 10,25 inçlik TFT renkli ekran standart olarak sunuluyor. Mükemmel okunabilirliği, net menü navigasyonu ve üst düzeyde entegre işletim konsepti ile bu motosiklet segmentinin zirvesinde yer alıyor. Yeni 10,25 inçlik renkli ekran, navigasyon haritasının gösterge panelinin üzerinde gösterilmesini sağlayarak ayrı bir ekran kullanımını devre dışı bırakıyor.

+ Devamını okuyun
Modele göre standart veya fabrika teslim opsiyonu olarak sunulan yeni bir dijital ses deneyimi: 2.0 ses sistemi.

Yeni K 1600 GTL ve Grand America modellerinde, daha yoğun bir ses deneyimi için 2.0 ses sistemi standart olarak geliyor. Bu sistem, K 1600 GT ve K 1600 B modellerinde fabrika teslim opsiyonu olarak sunuluyor.

+ Devamını okuyun
Göz alıcı temel gövde renkleri, seçkin bir stil ve ayrıcalıklı Option 719 versiyonları ile üstün sürüş özellikleri ve altı silindirli dinamikler. K 1600 B ve K 1600 Grand America modelleri için sulu kaplama yöntemi ile işlenen Option 719 “Midnight” gövde rengi.

Yeni K 1600 GT, GTL, B ve Grand America modellerinin her biri temel versiyon, stil versiyonu ve Option 719 olmak üzere göz alıcı üç renk seçeneği ile sunuluyor. Yalnızca K 1600 B ve K 1600 Grand America için tercih edilebilen Option 719 “Midnight” versiyonu özellikle kayda değer bir görünüm sunuyor. Bu donanım versiyonun öne çıkan özelliğini sulu kaplama yöntemi ile işlenen “Galaxy” temalı metalik Meteoric Dust II gövde rengi oluşturuyor.

+ Devamını okuyun
BMW K 1600 GT, GTL, B ve Grand America modellerinin öne çıkan özellikleri:

•    Yeni BMS-O motor kontrolü ile EU-5 mevzuatına göre uyarlanan altı silindirli sıralı motor.
•    İki darbe sezici ve sayısı ikiden dörde çıkarılan lambda sondaları.
•    6.750 dev/dak’da (eskiden 7.750 dev/dak) 160 bg (118 kW) kapasite.
•    Tork: 5.250 dev/dak’da 180 Nm (eskiden 175 Nm).
•    Muhteşem emisyon değerleri, akıcı çalışma ve performans.
•    Tork değerindeki artış sonucu tüm devir aralığında daha güçlü hızlanma.
•    Optimum sürüş kapasitesi için darbe seziciler.
•    Standart olarak sunulan motor sürtünme torku kontrolü (MSR).
•    Tamamen otomatik yük dengeleme özelliği ile standart olarak sunulan yeni nesil Dynamic ESA elektronik süspansiyon.
•    Standart olarak sunulan yeni tamamen LED adaptif farlar.
•    Bağlantı: 10,25 inçlik tamamen renkli TFT ekran ve standart olarak sunulan kullanımı kolay gelişmiş akıllı telefon bağlantısı gibi çeşitli özelliklerle beraber çok fonksiyonlu yeni gösterge paneli.
•    Standart olarak sunulan USB-C şarj özellikli akıllı telefon bölmesi.
•    Standart olarak sunulan 4 adet tercihli sık kullanılanlar düğmesi.
•    Opsiyonel donanım olarak yeni 2.0 ses sistemi.
•    Her model için bir adet göz alıcı temel gövde rengi, stil versiyonu ve Option 719 versiyonu.
•    K 1600 B ve K 1600 Grand America modelleri için Option 719 “Midnight”: Sulu kaplama yöntemi ile uygulanan “Galaxy” teması ile metalik Meteoric Dust II gövde rengi.
•    Opsiyonel ekipman ve orijinal BMW Motorrad aksesuarları için geniş bir seçim yelpazesi.

+ Devamını okuyun
spinner