WORLDSBK VE FIM EWC’DE BMW M 1000 RR İLE ZAFER VE PODYUM BAŞARISI: ASSEN VE LE MANS’DA BMW MOTORRAD MOTORSPORT İÇİN BAŞARILARLA DOLU BİR HAFTA SONU.21.04.2024

BMW M 1000 RR ile iki Dünya Şampiyonası etkinliği ve BMW Motorrad Motorsport için bol kutlamalı geçen bir hafta sonu. Assen’deki 2024 WorldSBK şampiyonasının üçüncü ayağında Toprak Razgatlıoğlu ve ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımı Cumartesi gününü ikinci olarak tamamladıktan sonra Pazar günü gerçekleştirilen ikinci ana yarışta olağanüstü bir zaferi kutladılar. FIM EWC şampiyonasında ise BMW Motorrad World Endurance Takımı 2024 sezonuna Le Mans’da ikincilikle başladı.

     

+ Devamını okuyun

Assen WorldSBK.

Assen’de gerçekleştirilen WorldSBK şampiyonasında Razgatlıoğlu Cumartesi günü gerçekleştirilen ilk ana yarışta zafere giden yolda ilerliyordu. Aşırı değişken şartlar altında üçüncü başladığı yarışta kırmızı bayrak gösterildiğinde birinciliği almak üzereydi ve podyuma ikinci olarak çıktı. Pazar günü gerçekleştirilen zorlu Superpole yarışı onu yıldırmasa da Razgatlıoğlu yarışı dokuzuncu olarak tamamladı ve öğleden sonraki ikinci yarışa bu pozisyondan başlamak zorunda kaldı. Ancak ‘El Turco’ pisti hızla kat ederek sekizinci turda ilk defa liderliği ele geçirdi. Son aşamalarda en üst sırayı kesin olarak garantileyen Razgatlıoğlu, Barselona’da (İSP) elde ettiği başarının ardından BMW M 1000 RR ile üçüncü zaferini kazandı. Assen’in ardından şampiyona sıralamasında ikincilikte yer alıyor.

Razgatlıoğlu’nun takım arkadaşı Michael van der Mark (HOL) da kendi ülkesinde Assen’de gerçekleştirilen yarışta podyum pozisyonu için savaştı. 13. sırada başlayarak kısalan ilk yarışı yedinci olarak tamamladı. Superpole yarışını en iyi BMW sürücüsü olarak sekizinci bitirdi. İkinci ana yarışı van der Mark altıncı olarak tamamlamadan önce lider grupta mücadele edenler arasındaydı. Aldığı ceza nedeniyle dokuzuncu olarak kaydedildi. Bonovo action BMW Racing Takımından Scott Redding (İNG) iki ilk on pozisyonu, birinci yarışta sekizincilik ve Superpole yarışında ise onunculuğu elde etti. Takım arkadaşı Garrett Gerloff’un (ABD) elde ettiği en iyi sonuç Superpole yarışındaki on birinciliğin ardından ikinci yarıştaki on ikincilik oldu.

+ Devamını okuyun

Le Mans FIM EWC.

Le Mans’da ünlü 24 Heures Motos, 2024 FIM EWC şampiyonasının açılış ayağını belirledi. Takım Menajeri Werner Daemen (BEL) tarafından yönetilen BMW Motorrad World Endurance Takımı 37 numaralı BMW M 1000 RR ile yeni sezona güçlü bir başlangıç yaptı. Üç müdavim sürücü Markus Reiterberger (GER), Ilya Mikhalchik (UKR) ve Sylvain Guintoli (FRA) podyumda ikinciliği garanti etti. Üçlü yirmi dört saatlik maratona beşinci sırada başladı. Sürücülerin kusursuz performansı ve takımın mükemmel çalışması sayesinde 37 numara podyum pozisyonlarını tırmandı ve birkaç saatlik yarışın ardından Cumartesi günü ikincilikte yerini aldı. Takım bu pozisyonu Pazar öğleden sonra gerçekleşen yarışın sonuna kadar korudu.

FIM EWC Superstock sınıfında Tecmas-MRP-BMW Racing Takımı 9 numaralı BMW M 1000 RR ile ikinci Le Mans zaferi için mücadele etti. Sınıfında ikinci pozisyonda başlayan Kenny Foray (FRA), Jan Bühn (ALM), Loïc Arbel (FRA) ve Hannes Soomer (EST) geçici olarak liderliği elde etti. Gece gerçekleşen kazanın ardından sınıflarında dördüncülüğe kadar yeniden yükseldiler ancak teknik bir sorun nedeniyle 9 numaralı motosiklet yarışı erken bitirmek zorunda kaldı.

+ Devamını okuyun

Marc Bongers, BMW Motorrad Motorsport Yöneticisi: “Son derece memnunum, mükemmel bir hafta sonu oldu. Elbette Assen’den Le Mans’ı kısmen takip edebildim ancak Cumartesi gecesi 1:00’e kadar ve Pazar sabahı da 6’dan sonra izledim. BMW Motorrad World Endurance Takımının orada P2 pozisyonunu garantilemesi harika. Aynı zamanda diğer takımların karşı karşıya kaldığı sorunlar nedeniyle de biraz şanslıydık ancak bu 24 saatlik yarışın bir parçası. Geçtiğimiz yıl üçüncü ve bu yıl ikinci olarak tamamladıktan sonra gelecek sene hedefin ne olacağını tahmin edebilirsiniz. FIM EWC 2024’e iyi bir başlangıç oldu.

Assen’deki yarış kendi ülkemdeydi ve kişisel olarak bu benim için büyük bir olaydı. Türk hayranlar dahil olmak üzere birçok hayran olağanüstü bir atmosfer yarattı. Cumartesi günü ilk ana yarışı kazanamadığımız için hayal kırıklığına uğradık çünkü çok yakındık ancak bunu elde edebilecek hıza sahip olduğumuzu gösterdik. Superpole Yarışı bir miktar hayal kırıklığı yarattı; dört BMW de lastik sorunları yaşadı, sekizden on bire kadar pozisyonlar elde ettik ancak ikinci ana yarışta toparladık. Ön bölümde yedi veya sekiz motosiklet arasında bir saniye içerisinde olağanüstü bir mücadele gerçekleşti, Toprak ve Mickey tam olarak bunun ortasındaydı. Sonunda Toprak’la bir zaferi daha kutladık ve şampiyonanın en üstündeki gruptayız. Maalesef geriye düşmesine rağmen Mickey’nin altıncılığı da oldukça güçlüydü. Toprak olmasa da motosikletin yüksek performansa sahip olduğunu gördük, ama tabi kendisi motosikletten ekstra bir şeyler alabilme yeteneğine de sahip.”

+ Devamını okuyun

Toprak Razgatlıoğlu, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımı (SP: 3 / R01: 2 / SP Yarışı: 9 / R02: 1): “Çok mutluyum. Hafta sonu özellikle ikinci yarışta iyi bir iş yaptık. Kazanmak kolay değildi ancak her turda biraz daha zorladım. Bu hafta sonu herkes çok çalışıyordu ve sonunda ikinci yarışı kazandık. Superbike sınıfında Assen’de ilk zaferimdi, ayrıca BMW ile buradaki ilk zaferim, bu yüzden çok mutluyum. P9 pozisyonundan başlamam çok önemli değildi çünkü yeteri kadar hızlıysanız bu bir sorun değildir. Tek sorun ilk dönüşün ardından Alex Lowes neredeyse çarpıyordu ve bu yüzden ben de gazı kestim. Bundan sonra adım adım tüm sürücüleri geçmeye çalıştım. Kendime güvendim ve özellikle on turun ardından iyi bir tempo yakaladım. Yağmur başladığında gazı kestim çünkü risk almak istemedim. Yalnızca benden daha deneyimli olan Alvaro Bautista’yı takip ettim. Ardından yeniden zorlamaya başladım. Bu hafta sonu kazanmayı istiyordum ve bunu başardım.”

+ Devamını okuyun

Michael van der Mark, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team (SP: 13 / R01: 7 / SP Yarışı: 8 / R02: 9): “Bu hafta elde ettiğimiz sonuçlar nedeniyle oldukça mutlu olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu sabah Superpole yarışında hedef ilk dokuz içinde olmaktı ve bunu yapabildik, böylece ikinci yarış için daha iyi bir başlangıç pozisyonu elde ettik. Ardından iyi bir başlangıç yaptım ve hemen birkaç kademe ilerledim. İyi bir tempom vardı ve lider grup tam önümdeydi. Bir noktada orta bölümde yağmur yağmaya başladı. Çok iyi mücadelelere girdik ve öndekilerle savaşmak harikaydı. Yarışın sonlarına doğru sürüş stiliyle biraz zorlandım ve biraz eski alışkanlığıma döndüm. Diğerlerini takip etmek için çok zorladım. Ardından en sonda zaman cezası aldım. P6 pozisyonunu kaybetmem yazık oldu ama olan oldu. Hafta sonuna genel olarak bakarsak güçlü olduğumuzu gösterdik. Ayrıca Toprak'ın bugün bir kez daha kazandığını görmek harikaydı, bu sebeple yakında podyumda iki BMW göreceğimize eminim.

+ Devamını okuyun

Scott Redding, Bonovo action BMW Racing Takımı (SP: 15 / R01: 8 / SP Yarışı: 10 / R02: DNF): “Isınma çok soğuktu ancak Superpole Yarışı oldukça iyiydi. Bir önceki gün olduğu gibi kendimi daha iyi hissediyordum ve asıl hedef de buydu. Lastiklerde çok fazla oynama vardı. Aşağı yukarı herkes aynı lastiği kullandı ama çok fazla düşüyordu. Bunu tur sürelerinden ve herkesin performansından anlayabiliriz ama aslında benim keyfim yerindeydi. Dünden bugüne yapılan değişikliklerin etkisi olumlu oldu, böylece yarışa girerken kendime güvenim biraz daha fazlaydı. Kendimi yarışa hazır hissediyordum. Başlangıcım fena değildi ancak iki kişiye biraz fazla takıldım, geçmekte zorlandım ardından son virajda fren yaparken öndeki yerimi kaybettim. Bu beni biraz üzdü çünkü bugün hızımın ilk ona veya daha iyi bir yere gelecek kadar iyi olduğunu düşünüyordum. Takımdan özür dilerim, harikaydılar. Misano’da geri dönüp yeniden deneyeceğiz.

+ Devamını okuyun

Garrett Gerloff, Bonovo action BMW Racing Takımı (SP: 17 / R01: 16 / SP Yarışı: 11 / R02: 12): “Bugün dünden daha iyiydi. Sıralamada daha yüksek bir yerde olmak güzel ancak hala çok gerideyim, can sıkıcı olmaya başlıyor. Zorlandığımız şeyler için farklı çözümler deniyorum, ama çok net değil. Gayret ediyorum ama henüz bir yere ulaşmıyor. Çalışmaya devam etmek ve bir sonraki yarış için gelişme gösterip gösteremediğimizi görmek zorundayız.

+ Devamını okuyun

Werner Daemen, BMW Motorrad World Endurance Takımı, Takım Menajeri: “İkinci olarak tamamladığımız için gurur duyuyorum. Üç sürücü de olağanüstü bir iş başardı. Hiç kimse kaza yapmadı, havanın çok soğuk olduğu gece biraz zorluk yaşadık ancak üç yarışçı da koşullarla başa çıktı ve onlarla gurur duyuyorum. Tüm hafta boyunca uğraştılar, birlikte çok iyi çalıştılar ve takımda harika bir atmosfer yakaladık. Güçlü bir takım olduğumuzu gösterdik ve ikinciliğin harika bir sezonun yalnızca başlangıcı olduğunu düşünüyorum. Spa, Suzuka ve Le Castellet’te zafer için savaşabileceğimizden yüzde yüz eminim.”

+ Devamını okuyun

Sylvain Guintoli, BMW Motorrad World Endurance Takımı (24 Heures Motos’da ikincilik): “İyi bir hafta sonu oldu. Sonuçta ikinci olarak tamamladık ve bunun için mutluyuz. Çok şey öğrendik ve bu benim BMW Motorrad World Endurance Takımı, Markus ve Ilya ile ilk deneyimimdi. İyi bir deneyim oldu. Ödülü getirmeyi çok isterdik, o yüzden kazanamamak biraz üzmüş olsa da bu hafta sonu ve çok zorlu geçen bu yarışta kazandığımız bu deneyim gelecekte çok daha iyi olmamıza yardımcı olacak. Sezonun kalanı için iyi bir temel oldu.

+ Devamını okuyun

Markus Reiterberger, BMW Motorrad World Endurance Takımı (24 Heures Motos’da ikincilik): “İkincilik bizi memnun etti. Elbette kazanmayı isterdik ama bu denli zorlu, kazalar, hatalar ve başka birçok şeyin olduğu uzun bir yarışta oldukça iyi performans gösterdik. Tempomuz iyiydi, özellikle gece havanın çok soğuk olduğu zaman çok hızlıydık. Soğuk hava ve zorlu koşullar nedeniyle gerçek bir meydan okumaydı. Son derece özverili çalışan takımıma ve takım arkadaşlarıma teşekkür ederim. Dünya Şampiyonasının adaylarından olduğumuzu gösterdiğimize inanıyorum. Ayrıca daha iyi olmak için nerelerde değişiklik yapmamız gerektiğini de biliyoruz. Genel olarak 24 Saatlik Le Mans yarışında ikincilikle başarılı bir hafta sonu oldu.”

+ Devamını okuyun

Ilya Mikhalchik, BMW Motorrad World Endurance Takımı (Heures Motos’da ikincilik): “Sonuçtan çok mutluyum. Çok zor bir yarış oldu, özellikle de dışarısının sıcaklığının neredeyse sıfır olduğu gece etapları. Motosikleti sürerken biraz soğuktu ve koşullar zorluydu ancak o zaman bile motosikletlerimizin performansı çok iyiydi, lastikler çok iyi çalıştı ve her şey yolundaydı. Podyumda yer edinmek için mücadele ediyorduk ve sonunda P2 pozisyonunu elde ettik, tabii ki mutluyuz. Tüm gece boyunca çalışan ekibe ve özellikle de koşullar nasıl olursa olsun son derece hızlı olan ve her etapta en iyisini yapan takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

+ Devamını okuyun
spinner