MOTOSİKLETLE YAZ SÜRÜŞLERİ İÇİN ALTIN ÖNERİLER.

Sıcağı her şeye rağmen sevenlerden misiniz? Motosikletinizle yaz keşifleri yaparken özellikle pandeminin hız kesmediğini bilerek, sağlık önlemlerini alıp çok temkinli davranmak gerektiğini artık herkes biliyor olmalı. Peki yaz sıcaklarında motosiklet sürüşleri için başka nelere dikkat edilmeli? BMW Motorrad Türkiye ekibinin sizler için hazırladığı ipuçlarına ve uzman tavsiyelerine göz atın.
 

26.08.2020

İyi bir yolculuk her zaman iyi bir planlama ile başlar. Gideceğiniz yerin hava koşullarını detaylıca öğrenin. Yol üzerinde geçeceğiniz bölgelere de önceden bakmayı ihmal etmeyin. Örneğin seçeceğiniz rota üzerinde yol çalışması var mı? Kontrol edin. Böylelikle rotanızı önceden rahatça yeniden planlayabilirsiniz. Yaz aylarındaki su ve mineral kaybının artması konsantrasyon kaybına neden olabilir. Molarınızı her zamankinden biraz daha sık ve daha uzun tutmayı tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında elbette genelde daha çok terler ve daha çok şu kaybederiz. Bu yüzden bol bol su içmek önemli, ama çok miktarda suyu bir seferde içmek yerine, sürekli aralıklarla azar azar içmekte fayda var. Bunun için "camelbak" olarak adlandırılan ve su içmeyi kolaylaştıran çantalardan edinebilirsiniz.

+ Devamını okuyun

Güneşin en dik olduğu öğle saatlerinde motosiklet kullanmaktan kaçınmak, biraz daha serin zamanları beklemek gerektiğini söylemeye gerek var mı? Ne kadar korunursanız korunun sıcak bir yerden sonra konsantrasyonunuzu bozabilir. Kış sürüşlerinde yol koşulları konusundaki uyarılarımız yaz sürüşleri için de geçerli: Erimiş asfalt veya cilalanmış eski asfalt yollar gayet kaygan olabilir. Bu yüzden sürüş boyunca yolu sürekli ve dikkatle izleyin; sürüş hızınızı buna göre ayarlayın.

Türkiye’de yaz sürüşü yaparken iki büyük ve oldukça can sıkıcı tehlikeden bahsedebiliriz: Birincisi rüzgar, ikincisi kısa sağanak yaz yağmurları. Yanal rüzgarlar size vurduğunda şerit değiştirmenize sebep olacak kadar güçlü olabilir, özellikle büyük bir araç solladığınızda veya iki tepe arasını çıkarken etkisini daha çok hissedebilirsiniz. Buna özellikle dikkat etmelisiniz: Hızlı sürüşlerde ve araç sollamalarda biraz daha uzaktan sollama yapmaya çalışın. Yağmurda ise ilk yağış anının çok tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz, yerler yeni ıslandığı için kayganlık seviyesi de yüksek olur. Mutlaka uygun vites seçilmeli, hız düşürülmeli ve varsa motosikletinizde yağmur modu seçilerek motosikletin torku düşürülmelidir. 

+ Devamını okuyun

Bu gibi durumlar için yağmurluk ve rüzgarlık hayat kurtaracaktır. Ayrıca ıslanmaya karşı yedek kıyafet bulundurmak da iyi bir fikir. Kıyafet hazırlıkları önerilerinden devam etmek gerekirse, sıcak hava sürüşleri için görece ince ve hava geçirgenliği olan giysiler tercih edin. Yolculuğunuzda hava sıcaklığı değişimleri çok fazla olacak ise, BMW Motorrad koleksiyonundaki serinletme yeleği fark yaratacaktır. Kıyafetlerinizi dikkat çekici ve açık renklerden seçmek, akşam sürüşleri için fosfor detaylı giysiler kullanmak fayda sağlayabilir. Kask ve güneş vizörünüzün temizliği için orijinal BMW Motorrad bakım ürünlerini de yanınızda bulundurmayı unutmayın.

+ Devamını okuyun

Kontrol Listesi

Bir motosikletçi için en büyük zorluklardan biri yolda kalmaktır. Bu sebeple motosikletinizin kullanım klavuzunu mutlaka yanınızda bulundurun. Motosikletinizin yol yardım hizmeti numarasını da mutlaka telefonunuza kaydedin, hatta yazılı olarak başka bir yerde daha tutmanızda fayda var. Küçük onarımların nasıl yapılacağı bilmek işinize yarayacaktır: Ayna gevşemesi veya çantanın kırılması gibi. Avadanlığınızı kontrol edin. Lastik patlamalarına karşı tamir kiti veya onarım spreyi, basınçlı hava tüpleri mutlaka yanınızda olsun.

Tüm bunlara ek olarak, sizin için hazırladığımız kontrol listesine göz atın:

✔ Motor yağının seviye kontrolü yapıldı mı?
✔ Lastik basınçları kişi ve eşya miktarına göre kullanıcı kitapçığında verilen değerlere göre ayarlandı mı?
✔ Lastik diş derinliklerinin gözle kontrolü yapıldı mı?
✔ Lastik tamir kiti var mı?
✔ İlave motor yağı yedek olarak çantaya kondu mu? (Sürüş yapılacak mesafeye göre)
✔ Fren balatalarının gözle kontrolü yapıldı mı?
✔ Motosiklet etrafında genel göz kontrolü yapıldı mı?
✔ Aydınlatma ve sinyal lambaları kontrol edildi mi?
✔ Yakıt durumu kontrol edildi mi?

Sağlıklı ve güvenli keşifler dileriz.

+ Devamını okuyun
spinner