PORTIMÃO'DA DÖNÜM NOKTASI: MICHAEL VAN DER MARK, BMW M 1000 RR İLE BMW MOTORRAD WORLDSBK TAKIMI’NIN İLK GALİBİYETİNİ ELDE ETTİ.

21.10.2021

Pazar sabahı Portimão'daki Superpole yarışının tamamlandığını gösteren damalı bayrak, BMW Motorrad WorldSBK Takımı pit alanında coşkulu kutlamalarla karşılandı. Michael van der Mark, BMW M 1000 RR motosikletiyle yarışı kazandı ve takım, FIM Superbike Dünya Şampiyonası'na (WorldSBK) dönmenin ardından BMW Motorrad Motorsport takımının ilk galibiyetini kutladı. Bu sonuç, projede yeni bir dönüm noktası anlamına geliyor.

BMW Motorrad Başkanı Dr.  Markus Schramm, hafta sonunda gerçekleştirilen yarış için Portimão'daydı ve galibiyeti kutlayan ilk kişi oldu.

+ Devamını okuyun

Yağışlı havada gerçekleştirilen ısınma turu sırasında Van der Mark, hız açısından formdaydı ve pazar sabahı en iyi süreyi elde etti. Yağmur Superpole yarışından önce durmuştu ancak pist henüz kurumamıştı. Yarışa beşinci sıradan başlayan van der Mark, birinci turun sonunda üçüncü sıraya yükselmişti bile. Ardından Toprak Razgatlıoğlu'nu geçerek ikinci turda ikinci sıraya yerleşti. Bir sonraki turda liderliği almak üzere Scott Redding'i geride bıraktı. Van der Mark, liderliğini kimseye kaptırmadan on turun ardından rakiplerinden tam olarak 5.330 saniye önde yer alarak uzun zamandır beklenen ilk galibiyetini aldı.

+ Devamını okuyun

Superpole yarışını kazanan van der Mark, öğleden sonraki ikinci yarışa pole pozisyonunda başladı. Bu yarış, kuru bir yüzeyde güneşli bir havada gerçekleşti. Ancak gerçek bir atak yapmasını engelleyen teknik sorun nedeniyle ikinci yarışı altıncı sırada tamamladı.

+ Devamını okuyun

Portimão'da yine Tom Sykes'ın yerine yarışan Eugene Laverty, Superpole yarışında başlangıçtaki 13. sıradan dokuzuncu sıraya yükseldi. Öğleden sonraki ikinci yarışta bitiş çizgisini onuncu sırada geçti. Bonovo MGM Racing takımından Jonas Folger, Superpole yarışını 13. sırada tamamladı ve öğleden sonraki ikinci yarışta bitiş çizgisini 15. sırada geçti. Takım yaklaşmakta olan iki denizaşırı etkinlikte yarışmayacağından, bunlar Folger için sezonun son WorldSBK yarışlarıydı.

+ Devamını okuyun

İtalyan özel takımı B-Max Racing Team, Portimão'da sürücü Gabriele Ruiu ile wildcard sayesinde yarıştı. Ruiu, Superpole yarışını 15. olarak tamamladı. Hafta sonu her iki ana yarıştan da erken ayrıldı.

+ Devamını okuyun

Portimão'daki sezonun on birinci turu, WorldSBK 2021 Avrupa sezonunun sonuna işaret ediyor. Yarış iki hafta sonra Arjantin'de sezonun sondan bir önceki etkinliğiyle devam ederken, final ise Kasım ayında Endonezya'da yapılacak.

+ Devamını okuyun

Portimão'daki ikinci yarıştan sonra yapılan yorumlar.

Portimão'daki ikinci yarıştan sonra yapılan yorumlar.

BMW Motorrad Başkanı Dr. Markus Schramm: “Böyle bir projede ilk galibiyeti garantilemek çok özel bir durum. Ayrıca takım olarak bunu hak ettiğimizi düşünüyorum ve bu doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Adım adım ilerlemeyi hedeflediğimiz proje için önemli bir adım olan bu galibiyetten hepimiz gurur duyuyoruz. Michael van der Mark'ı, tüm BMW Motorrad WorldSBK Ekibini ve bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ederim. Hepsine gösterdikleri gayret ve emek için teşekkür ediyorum”.

+ Devamını okuyun

Marc Bongers, BMW Motorrad Motorsport Yöneticisi: “Bu galibiyet projemiz için gerçek bir kilometre taşı. Bu harika galibiyet için tüm ekibe ve projeyi desteklediği için BMW Motorrad'a teşekkür etmek istiyorum. Bu sabah ıslak zeminde koşullar epeyce özen gerektiriyordu. Mickey ısınma sırasında son derece hızlı olduğunu gösterdi ve ardından Superpole yarışında üstün bir performans sergiledi. Motosikletin ıslak zeminde de çok iyi hareket ettiğini biliyoruz. Çabucak çizgiyi aştığını hiçbirimiz unutmayacağız. Pole pozisyonu daha sonra bize ikinci yarış için sahip olunabilecek en iyi başlangıç pozisyonunu sağladı. Ne yazık ki Mickey bir sorunla mücadele ediyordu ama bu onun zaferinden duyduğumuz sevinci gölgeleyemez. Eugene bu sabah ıslak zeminde motosikletten pek memnun değildi, ancak yine de Superpole yarışı için ilerleme kaydedebildik ve Eugene iki kez ilk onun içine girebildi. Genel olarak, bizim için gerçekten olumlu bir hafta sonu oldu.”

+ Devamını okuyun

Shaun Muir, BMW Motorrad WorldSBK Takım Başkanı: “Projedeki herkes adına gerçekten çok mutluyum. Bu konuma gelmek için çok ama çok çalıştık. İddialıyız ve bunu yıllar içinde attığımız adımlarla kanıtladık. Covid nedeniyle neredeyse bir yıl kaybettiğimizi düşünürsek, projede henüz çok erken aşamadayız. Mickey adına da memnunum. Onun tekrar podyuma çıkmasını sağlamak ve ardından o yarışı kazanması doğru yönde ilerlediğimiz konusunda güven veriyor. Bu hafta sonu, sıralama turlarından itibaren her şeyin farkındaydık. Islak ve kuru zeminde iyi bir tempomuz vardı ve bence bu onun ve tüm takımın ödülüydü, bu yüzden herkes için gerçekten çok mutluyum. İkinci yarışta Mickey fena olmayan bir başlangıç yaptı. Birkaç sıra kaybettik ama o doğru gruptaydı, ancak yarışın ortasında teknik bir sorun yaşadık. O noktada pistte en hızlı ikinci sürücüydü ve bence podyum kesinlikle ufukta görünüyordu, ancak koşullar, rüzgar ve diğer nedenlerle altıncı sırayı elde ettik. Eugene art arda iki hafta sonu yarışta yer almasıyla harika bir iş çıkardı. Sezon boyunca şampiyonada yarışan adamlara karşı ilk onun içinde bitirmesi, kalitesinin de göstergesi, bu yüzden ondan tam olarak beklediğimizi yaptı. Genel olarak, başarılı bir hafta sonu oldu. Şimdi yurtdışına gidiyoruz ve umarız Tom'u Arjantin'e hazır hale getirebilir ve takımı tam gücüne kavuşturabiliriz."

+ Devamını okuyun

Michael van der Mark, BMW Motorrad WorldSBK Takımı: "Evet, oldukça güzel bir gündü. Elbette bu sabah BMW M 1000 RR ile kazanmak güzeldi. İyi bir yarıştı ve bu sabahtan itibaren yağmurda kendimi iyi hissettim ve bu his yarış boyunca, zemin kurumaya başladığında bile devam etti, motosiklet üzerinde kendimi çok iyi hissediyordum. Kazandığım için BMW Motorrad ve tüm takım adına çok mutluyum. 2. yarışta iyi bir başlangıç yapamadım, ama iyi bir tempom olduğunu hissettim ama ne yazık ki bana çok zaman kaybettiren bazı sorunlar yaşadık ve o andan itibaren öndeki grubu yakalayamadığımdan biraz yalnız başıma yarıştım. Bundan ders almak zorundayız ama sonuç olarak kötü bir pazar olmadı.”

+ Devamını okuyun

Eugene Laverty, BMW Motorrad WorldSBK Takımı: "Fena bir gün değildi ancak sahada daha ileri gitmek istediğim için yarış sonuçları beni pek tatmin etmedi. Motosikleti bana uygun hale getirmeye çalıştık ve öğleden sonra kuru yarışta biraz ilerleme kaydettik ancak yine de motosikletin önüne ağırlık vermeyi ve çeviklik kazanmasını sağlayamadım, bu yüzden böyle bitirmek zordu. Islak zeminde yarış güzeldi. İlk üç turda arka lastiği ısıtmakta zorlandım ama lastik biraz ısındıktan sonra keyifliydi ve bundan iyi bir sonuç aldık."

+ Devamını okuyun

Jonas Folger, Bonovo MGM Racing: “Karışık duygular içerisindeyim. Bir yandan takımdan ayrıldığım için üzgünüm. Diğer yandan, zor bir yılın sona ermiş olması beni rahatlatıyor. Son yarış da kolay değildi, çünkü zirvede ve virajlardan çıkışta sorunlar yaşadım. Dönüşlerde uygun şekilde kaydırma yapamadım, yaptığım kaydırmalar çok sertti bu yüzden yalnızca yarışı tamamlayabildim. Tüm ekibe teşekkür etmek istiyorum. Bu yıl birlikte WorldSBK'ya yükseldik. Hepsi harika insanlar ve birlikte çok eğlendik. Burada biriktirdiğim harika anların hepsinin kalbimde bir yeri olacak.”

+ Devamını okuyun
spinner