KISA BİR ARA.

Tom Sykes ve Eugene Laverty karantina sürecini nasıl geçiriyor?

Dünya genelinde etkili olan Koronavirüs, elbette motosiklet yarışlarını da etkiledi. Motosikletler yarış pistlerinden biraz uzak kaldı ve yarışların ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor. Bu bekleyiş sırasında iki BMW Motorrad WorldSBK Takımı sürücüsü Tom Sykes (BK) ve Eugene Laverty (IRL) de 'Evde Kalın' tavsiyesine uyuyor. Onlar evde kalsa da farklı şekillerde kendilerini meşgul ediyorlar. Sykes kızlarıyla daha fazla zaman geçirirken, Laverty uzun zamandır ilgi duyduğu müzik ve dil gibi ilgi alanlarına zaman ayırıyor.

 

14.04.2020

İki sürücü de vakitlerini tamamen evde geçirdiklerini söylüyor, yasak olsun ya da olmasın. Portekiz'deki Portimão yarış pisti yakınında yaşayan Laverty şunları söylüyor: “İlginç zamanlar yaşıyoruz ve Portekiz’de durum nispeten kontrol altına alınmış olsa da, eşim Pippa ve ben ‘Evde Kal’ ilkesine uyarak kendimizi izole etmeyi tercih ettik.” Sykes şunları ekliyor: “Dünya genelinde herkes için zor bir dönem. Herkes bu virüsü kontrol altına almaya çalışırken üzerine düşeni yapıyor. Şu anda evde kalmak ve bunun en kısa sürede geçmesini ummak en iyisi. ”

+ Devamını okuyun

Genellikle WorldSBK sürücüleri çok sık seyahat eder. Bir aile babası olan Sykes için evde kalmanın olumlu bir tarafı da var. Şu sıralar iki kızıyla daha fazla zaman geçirebiliyor. İngiltere, Leamington Spa'daki evlerinde birlikte kalan baba ve kızları, diğer yakın aile üyeleriyle telefonda görüşüyor. Sykes ise, hayatında inanılmaz bir değişim olmadığını dile getirerek “Çok şanslıyım, çünkü gençliğimden beri hedeflerimden biri kendime güzel bir yuva kurmaktı. Şimdilerde kesinlikle şansıma her zamankinden daha fazla şükrediyorum.” diyor. Evi geniş bir arazide olduğu için Sykes ve kızları bu alan içinde kalmak şartıyla dışarıda da zaman geçirebiliyor.

Sykes “Bahçede sıkça kullandığımız çok büyük bir trambolin var, ayrıca dışarıya da birşeyler kurduk. Burada hava harika, o yüzden de şanslıyız.İki kızım da dans etmeyi çok seviyor, bu yüzden dışarıda   kızların dans etmesi için küçük bir ahşap sahne kurdum, elbette müziğimiz de var. Benim için birlikte geçirdiğimiz bu eğlenceli zamanlar çok değerli.” Dışarıda hava soğuduğunda ise eğlence içeride devam ediyor. “Resim ve el işleriyle uğraşıyoruz, film izliyoruz ve arada lezzetli şeyler yiyoruz. Şu anda okula gitmemek dışında hayatımızı oldukça normal devam ettirebiliyoruz.” Bunu düşünerek çocuklarına öğretmenlik yapma rolünü üstlenen Sykes, bu uzun süre boyunca çoçukların okul ödevlerine yardımcı oluyor.

Sykes, bahçe ve oturma odasının yanı sıra mutfakta da çok zaman geçiriyor. “Zaten yemeği hep ben yapardım ama içimdeki şef şimdi tam anlamıyla ortaya çıktı,” diyerek gülümsüyor Skyes ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Normalde hep taze yiyecekler tükettiğimiz için kafamda hep sağlıklı yemek planları yapardım. Ancak şu anda açıkçası bu lükse ulaşmak kolay değil. Bu nedenle, dondurucum dolu. Malzemelerin uzun süre dayanması için farklı bir yaklaşım benimsemek gerekiyor.” Sykes, evde “Kendin Yap” işlerine girişerek el becerilerini de aktif şekilde kullanıyor.

+ Devamını okuyun

Gitar, dil ve ilk yardım kursları.

Gitar, dil ve ilk yardım kursları.

Bu arada, Laverty’nin de Portekiz'de sıkılmaya vakti olmuyor. Evde yaptığı ilk şeylerden biri 1000 parçalı bir yapboza başlamak olmuş. İlki şimdiden tamamlanmış, sırada yenileri var. Ayrıca çevrimiçi bir gitar kursuna kaydolan Laverty gülerek şunları söylüyor: “Yaz gelince World Superbike yarış hafta sonları için bazı konserler planlayacağız gibi duruyor. Giriş ücretsiz olacak ve ücretsiz kulak tıkacı verilecek.” Laverty uzun zamandır Portekizce öğreniyormuş ancak şimdi günlük derslerini artırmış. “Müzik ve dil, çocukluğumdan beri keşke daha fazlasını yapabilseydim dediğim iki şey. Şimdi bunu telafi ediyorum. Her ikisi de zihne çok iyi geliyor.”

+ Devamını okuyun

Laverty, eşi Pippa ile birlikte çevrimiçi bir ilk yardım kursuna katıldıklarını belirtiyor. Örneğin solunum durması, kalp krizi veya kanama durumlarında yapılması gereken kalp masajı ve kurtarma pozisyonu gibi konular... “Bunlar, hayat kurtarabilecek önemli temel dersler” diyor Laverty.

Laverty sosyal medya kanallarını çok aktif şekilde kullanıyor ve hayranlarıyla paylaşımlarda bulunuyor. Bunlar arasında şu sıralar evden kaydettiği podcast yayını da yer alıyor. Ayrıca, sosyal medya aracılığıyla dijital ağ oluşturmanın sunduğu fırsatlar sayesinde hem motosiklet hem de otomobil alanında motor sporları dünyasından diğer yarışçılarla yapbozdan fitness’a kadar çok çeşitli aktivitelere katılıyor.

Fitness’tan bahsetmişken, BMW Motorrad WorldSBK Takımının iki sürücüsü de zamanlarının büyük bir bölümünde fitness antrenmanı yapmaya devam ediyor. Profesyonel yarışçılar olarak, her şeyin kaldığı yerden devam edeceği ana hazırlanıyorlar. Sykes için mevcut durum bu açıdan hiçbir şeyi değiştirmedi. Skyes durumu şöyle açıklıyor: “2011'den beri evde antrenman yapıyorum. Her zaman bazı nedenlerden dolayı evden çalışmayı planladım. Bu nedenler arasında en önemlisi zamanımı daha verimli kullanmaktı. Bu yüzden evimde eksiksiz bir spor salonum olduğu için şanslıyım. Bu sayede çok iyi bir çalışma ortamı kurdum ve işin antrenman tarafı için endişelenmeme gerek kalmadı. Şu anda yapamadığım tek şey dışarıda bisiklet sürmek.”

Bisikletler Laverty’nin de büyük hobisi ancak o da biraz ertelenmiş oldu. “Bisiklete binmemiz yasak değil ancak yılda 100.000 bisiklet kazası meydana geliyor ve şu an sağlık çalışanlarımızın yükünü artırmanın zamanı değil.” Bu yüzden bisikleti evdeki fitness odasında sabit bisiklet tutucu üzerinde duruyor. Evde kondisyon bisikletiyle kilometreler kat ederken, eski yarış belgesellerini ve sezon özetlerini izliyor. Ayrıca gücü ve kondisyonu için bir güç istasyonu yapısı kullanan Laverty şunları söylüyor: “Motosiklete binmeyi özlüyorum. İnsan elindekinin kıymetini kaybedince anlar; bu yüzden tekrar harekete geçmeye fazlasıyla hazır olacağım!”

Bu virüs ile mücadele ederken herkesi olabildiğince evde kalmaya davet ediyor, sağlıklı günler diliyoruz.

+ Devamını okuyun

İlginizi çekebilecek modeller.

spinner