PATAGONYA: 'DÜNYANIN SONUNA' YOLCULUK.

 

33 yaşındaki İngiliz Carl Searles, 55 yaşındaki babası Andrew Searles ile hayatta bir kez yapılabilecek bir motosiklet seyahatine çıkmak istediğinde, akıllarına gelen tek bir destinasyon oluyor: 'Dünyanın Sonu' olarak adlandırılan Patagonya rotası. Şili ve Arjantin üzerinde 4000 km'ye yayılan ve farklı arazi tiplerine sahip bu rota her şeyiyle inanılmaz bir deneyim vaat ediyor; hem de Patagonya’nın el değmemiş doğası arka plandayken…

Bu üstün sürüş deneyimini keşfetmek ve o heyecana biraz da olsa ortak olabilmek için Carl’a kulak veriyoruz. 23.06.2020

'Dünyanın Sonuna Sürüş' olarak bilinen bu Patagonya seyahati kararı nereden çıktı?

'Dünyanın Sonuna Sürüş' olarak bilinen bu Patagonya seyahati kararı nereden çıktı?

İlk kez 2011’de Uçuş Sanatı isminde bir Red Bull Snowboarding belgeselini izlemiş ve sonra Patagonya’ya haritadan bakmıştım. Bölgenin görüntüleri ve manzarası inanılmazdı; her şey böyle başladı. “Burayı gerçek hayatta görmek ne kadar harika olurdu” diye düşündüm. Birkaç yıl sonra, BMW Motorrad tur broşürüne göz atarken “Dünyanın Sonuna Sürüş - Patagonya” turunu gördüm. Seyahat müthiş görünüyordu, bir şekilde gitmemiz gerekiyordu!

+ Devamını okuyun

Bu çapta bir maceraya nasıl hazırlandınız?

Bu çapta bir maceraya nasıl hazırlandınız?

Aslında oldukça kolaydı. BMW Motorrad tur ekibi bize gerekli olan donanımın listesini göndermişti. Gerekli olan ekipmanın çoğuna halihazırda sahip olmamız bir avantajdı; ayrıca ikimiz de kendinden emin sürücüleriz... Her birimiz bir BMW arka çantası aldık; bu da seyahat esnasında arkada oturan eşim için hem daha konforlu oldu hem de bize daha fazla bagaj alanı sağladı.

+ Devamını okuyun

Seyahatte hangi motosikleti kullandın?

Seyahatte hangi motosikleti kullandın?

Turda BMW R 1200 GS sürdüm. Aslında bende, yani İngiltere’de de bu model vardı, zaten kullandığım bir motosiklet olduğu için seçmek zor olmadı. Bence bu iş için en uygun motosikletti ve arkada oturan eşim de rahat edecekti. Bu seyahat bana GS’in dünyanın en iyi Adventure motosikleti olduğunu gösterdi. Ünlü Ruta 40 yolunda gün boyu 480 km’yi bulan sürüşlerden ücra çakıl yollara kadar her türlü zorlukla rahatça baş etti.

+ Devamını okuyun

Seyahatinizde sizi en zorlayan olay neydi?

Seyahatinizde sizi en zorlayan olay neydi?

En büyük zorluk muhtemelen sürekli değişen havaydı. Bazı yollar oldukça korumasızdı ve rüzgar yol boyunca hiç durmadı. Bunun tam aksine, ufka kadar görebildiğiniz harika rüzgarsız günlerimiz de oldu. Seyahatin sonu geldiğinde her durumu gülümsemeyle karşılayabilecek hale gelmiştik!

+ Devamını okuyun

Peki hatırlayacağınız en unutulmaz deneyim neydi?

Peki hatırlayacağınız en unutulmaz deneyim neydi?

Fotoğraflarımıza bakıyorum da çok fazla muhteşem anımız var, birini seçmek aşırı zor. Müthiş yollarda motosiklet sürmek (otoyol ve arazide), manzaralar, yediklerimiz, ünlü Ruta 40, dağlara bakan kütük kulübelerde uyumak... Bunların arasından nasıl seçim yapabilirim? Penguenleri söylemiyorum bile!

Mutlaka birini seçmem şartsa, Perito Moreno Buzulu’na yaptığımız ziyareti seçebilirim. Büyük buz külçelerinin inanılmaz devasa boyutları ve düşerken çıkardığı gürültü gerçek dışıydı. Tırmanma fırsatı bile yakaladık, inanılmazdı! Bir dakika bile düşünmeden geri gidebilirim.

+ Devamını okuyun

* Yazı için kaynak: www.bmw-motorrad.co.uk/en/experience/stories/adventure/patagonia-adventure.html

+ Devamını okuyun
spinner