BMW Motorrad Yeni Özel Yapım R 18’i Sunar.

 

26.01.2021

Kingston Custom’dan “Spirit of Passion”.

Kingston Custom’ın yeni özel yapım motosikleti “Spirit of Passion” tartışmasız tasarımıyla diğerlerinden ayrılıyor. Roland Sands’in ardından Dirk Oehlerking de BMW Motorrad ve seçkin özel motosiklet yapımcıları arasındaki işbirliğini ifade eden “SoulFuel” serisinin ikinci R 18 motosikleti ile BMW R 18’e kendi özgün imzasını atıyor. “Blechmann” olarak da tanınan Bernhard Naumann’ın yarattığı bir diğer R 18 dönüşümü de daha önce benzer şekilde ses getirmişti.

Oehlerking’in Kingston Custom şirketi ekstrem kişiselleştirme çalışmalarıyla biliniyor. Fakat R 18’in eksiksiz bir yeniden yorumunu bekleyenler biraz şaşıracak. Oehlerking şunları söylüyor: “BMW R 18 o kadar kusursuz ki teknolojiyi olduğu gibi bıraktım. Şasi %100 orijinal ve o denli sofistike ki burada değiştirilmeye değer hiçbir şey yok.” Fakat motosikletin yine de tartışmasız bir Kingston Custom dönüşümünden geçtiğini söyleyebiliriz.

+ Devamını okuyun

Detaylarıyla “Spirit of Passion”.

Detaylarıyla “Spirit of Passion”.

En çok göze çarpan ve aynı zamanda en büyük zorluğa neden olan öğe, Kingston stilindeki kaplama. Kaporta, tıpkı gidonlar ve çamurluk gibi elde üretilen Kingston tasarımına sahip. BMW R 18’in egzozu Oehlerking tarafından Kingston Roadster stilinde değiştirilirken sele üniversal aksesuarlar arasından seçildi. Sinyal lambaları Kellermann sinyallerle değiştirildi ve ön LED far kaplamayla bütünleştirildi. Kaplama ile kanatlarda orijinal gövde rengi ve çizgiler benimsenirken Kingston tarzında bazı detaylar da eklendi. Tekerlek süspansiyonu ve yakıt deposu ise orijinal. Bir bütün olarak tasarım, klasik art deco stilini temel alıyor.

+ Devamını okuyun

Orijinal BMW R 18.

Orijinal BMW R 18.

Dönüşüme son derece açık mimarisi sayesinde kişiselleştirme, BMW R 18’in ruhunda var. Belirgin bir tarihi referansa sahip R 18, teknik ve görsel açıdan BMW R 5 gibi ünlü modelleri yansıtırken sadelik, abartısız teknoloji ve tabii ki “büyük boxer” gibi temel motosiklet özelliklerine yeniden odaklanıyor.

+ Devamını okuyun

Maestro hakkında detaylı bilgiler.

Maestro hakkında detaylı bilgiler.

Motosiklet yarışçısı, tasarımcı ve zanaatkar olan Dirk Oehlerking, “Spirit of Passion” ile sanatını çok iyi bildiğini bir kez daha gözler önüne sererken, 35 yıldan daha uzun süredir çalışmalarında bunu benimsediğini de kanıtlıyor. Ona göre tasarım süreci ilk vidalar monte edilmeden ya da daha taslaklar çizilmeden başlıyor. “İşe başlamadan önce düşünmek için çok fazla zaman harcıyorum. Motosikletlerim her zaman ruhunu, büyüsünü ve karakterini yansıtır. Bu modeller olağanüstü örnekler olduklarından üst düzeyde özen ve dikkat isterler. Hangi stile odaklanacağıma karar verene kadar gözümün önünden art arda görüntüler geçer. Seçimimi yaptıktan sonra bir kalem ve silgi ile taslak çizmeye başlarım. İçimden “kesinlikle bu olmalı” diyene kadar da çizmeye devam ederim.”

+ Devamını okuyun

Hanover’lı Oehlerking, BMW motosikletlerini kişiselleştirme konusunda şimdiden kendi geleneğini oluşturdu. Markaya ait kendi kreasyonu olan 17 motosiklet arasında “Black Phantom” ve kardeşi “White Phantom” da bulunuyor. Bu iki model zamanında sektöre yepyeni standartlar getirdi. Buna rağmen R 18’in yeniden tasarımı Oehlerking için alışılmışın dışındaydı. “Bu, büyük olasılıkla tüm kariyerimin en etkileyici projesi. Şu anda benim için çok şey ifade ediyor. BMW Motorrad’ın bir kez daha bana güvenmesi de benim açımdan çok önemli. Bunun için minnettarım.”

+ Devamını okuyun

Yasal uyarı

Burada gösterilen araçlar BMW tarafından üretimi veya dağıtımı yapılmayan ve test edilmeyen üçüncü şahıslara ait özel parçalar ve/veya özel üretim bileşenlerle modifiye edilmiş ya da donatılmış olabilir. BMW bu tip modifikasyonlar için (montaj, özellikler ve gösterilen özel parçaların/bileşenlerin kullanımı dahil olmak üzere) sorumluluk üstlenmez. DİKKAT: Seri üretim araçlar üzerinde yapılan değişiklikler (üçüncü şahıslara ait özel parçaların ve/veya özel yapım parçaların takılması ve kullanımı dahil olmak üzere) sürüş karakterini etkileyebilir! Modifiye edilmiş BMW motosikletlerini sürmekten kaynaklanabilecek riskler sürücüye aittir.

spinner