BMW MOTORRAD ULUSLARARASI GS TROPHY 2024 NAMİBYA.24.01.2023

Afrika'da off-road macerası.

BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy 2024'ün yapılacağı yer artık belirlendi; off-road macerası bu kez Namibya'da gerçekleştirilecek. Bugüne kadar dünyanın tüm kıtalarında gerçekleştirilen Uluslararası GS Trophy 2008 yılında başladığı yer olan Afrika'ya 2024'te geri dönüyor.

Namibya'nın büyüleyici özellikleri arasında görkemli manzaralarının yanı sıra benzersiz bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği yer alıyor. Sıcak bir gün kızıl bir gün batımıyla sona erip gece olduğunda güneybatı Afrika'nın Atlantik sahilinde yer alan bu cennetin üzeri yıldızlarla dolu görkemli bir gökyüzüyle örtülüyor. Sözün kısası büyüleyici Namibya'ya yapılacak yolculuk, birçok açıdan tamamen benzersiz ve GS Ruhunun fazlasıyla hissedileceği bir deneyim olacak.

+ Devamını okuyun
2023 BMW Motorrad Days sırasında ulusal eleme turları ve Uluslararası Ekibi belirlemek üzere ilk uluslararası eleme turu gerçekleştirilecek.

Ancak BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy 2024'ün resmi başlangıcına kadar biraz daha zaman var. Bu arada ulusal eleme turları bizleri neyin beklediğine dair ipuçları verecek. Dünya genelinde 15 ulusal ve bir uluslararası eleme etkinliği yetenekli endurance uzmanlarına becerilerini gösterme fırsatı sunacak.

22 ulusal takımdan biri arasında yer alabilmek için katılımcıların GPS navigasyon alıştırmaları, off-road sürüşü ve teknik testler gerçekleştirmesi gerekiyor. Ulusal düzeyde başarılı olan kadın katılımcılar toplam altı kadın takımının seçileceği uluslararası kadınlar eleme turuna gitmeye hak kazanacak ve ardından Namibya'ya giden uçakta yerini alacak.

+ Devamını okuyun
BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy 2024'ün eleme turları için aşağıdaki ülkeler ve bölgeler onay aldı:
 • Brezilya
 • Benelüks Ülkeleri
 • Çin
 • Almanya
 • Fransa
 • İtalya
 • Hindistan
 • Japonya
 • Latin Amerika
  • Şili
  • Kosta Rika
 • El Salvador
  • Guatemala
  • Kolombiya
  • Panama
  • Paraguay
  • Peru
 • Meksika
 • Orta Doğu
  • Arap Emirlikleri (Abu Dhabi, Dubai)
  • Bahreyn
  • Ürdün
  • Kuveyt
  • Lübnan
  • Umman
  • Pakistan
  • Katar
  • Suudi Arabistan
 • Güney Afrika
 • Güney Kore
 • Birleşik Krallık
 • ABD


Ülkelerinin adını ulusal ve bölgesel eleme turlarında göremeyenlerin endişe etmesine gerek yok: 7 - 9 Temmuz 2023 tarihleri arasında Berlin'de gerçekleştirilecek BMW Motorrad Days'in bir parçası olarak BMW Motorrad, 6 - 8 Temmuz 2023 tarihleri arasında hevesli enduro sürücülerine Uluslararası Takım adı verilen bir grup dahilinde Uluslararası GS Trophy 2024'e katılma şansı sunmak üzere ilk kez uluslararası bir eleme gerçekleştirecek. Katılım sayfası bağlantısı Mart 2023'te gstrophy.com adresinde yayınlanacak.

+ Devamını okuyun
BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy 2024 Namibya.

Yalçın kayalıklar, derin vadiler, kabaran nehirler ve göz kamaştırıcı Akdeniz sahil şeridi, 4 - 10 Eylül 2022 tarihleri arasında Arnavutluk'ta yapılan BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy sırasında toplam 57 katılımcı için zorlu bir zemin oluşturdu.

Ancak BMW Motorrad Marka Yönetimi Başkanı Dr. Ralf Rodepeter'in de anlattığı gibi Namibya, GS sürücülerine tamamen farklı koşullar sunacak: “Tunus, Güney Afrika, Patagonya, Kanada, Tayland, Moğolistan, Yeni Zelanda ve kısa süre önce Arnavutluk organizasyonlarının ardından BMW Motorrad bir kez daha mükemmel GS arazisini aramak için yollardaydı ve aradığını büyüleyici Namibya'yı buldu. Muhteşem bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip görkemli manzaralar içinden geçen zorlu rotalardan oluşan sonsuz off-road arazisi bir kez daha heyecan verici bir GS Trophy'yi müjdeliyor."

+ Devamını okuyun
Namibya hakkında:

Güney ve güney doğuda Güney Afrika, doğuda Botswana ve kuzeyde Angola ile sınırları olan Namibya, Atlantik sahilinde yer alıyor. Devlet 1990'dan beri yarı başkanlıkla yönetilen bir cumhuriyet ve istikrarlı politik koşullara sahip. Nüfus yoğunluğu seyrek olan ülkenin iç kısımlarındaki ortalama 1700 metre rakıma sahip yükseklikleri doğuda Kalahari ve batıda Namib çölleri arasında uzanıyor. Namib çölü dünyanın en eski çölü olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 300.000 nüfusa sahip başkent Windhoek bölgesinde dağlık arazi 2000 metrenin üzerine çıkıyor.

Namibya ağırlıklı olarak sıcak ve kuru olan alt tropikal kıta iklimine sahip. Ancak ülkenin ayrı bölgeleri arasında önemli farklılıklar var. Namib ve Kalahari çöl bölgelerinde yağış nadir şekilde gerçekleşirken, Atlantik kıyısında tüm yıl boyunca güçlü sıcak rüzgarlar esiyor. Yaz ayları olan Aralık ve Ocak'ta sıcaklık 30 derece Celcius'a çıkabiliyor ve kış ayları olan Temmuz ve Ağustos'ta yine termometre 25 dereceye tırmanıyor. Kış aylarında ülke içindeki dağlık arazide don ve bazen kar yağışı beklenebilir.

Namibya beş milyon yıldan daha yaşlı turuncu kumlarıyla Sossusvlei Ulusal Parkı gibi bazıları UNESCO Dünya Mirası Alanı olan bir dizi ulusal parka, av parkına ve doğal rezerve sahip. Diğer ulusal parklar arasında İskelet Sahili, Namib-Naukluft Ulusal Parkı ve Etosha Ulusal Parkı yer alıyor. Buna ek olarak Namib Çölü ve Atlantik Okyanusu arasında yer alan bölge dünya üzerinde astronomik gözlem yapmak üzere en iyi iklim koşullarına sahip alanlardan birini oluşturuyor. Burada özel olarak inşa edilen "astrokamplarda" hevesli astronomlar tüm dikkatlerini benzersiz gecelerde gökyüzüne yönlendirerek yıldızları izliyorlar.

Namibya'da trafik soldan akıyor ve gelişmiş Namibya yol ağı 45.000 km'yi kapsıyor. Ancak yalnızca ana yollar, bazı geniş yollar ve ana şehir içi yollar asfaltlanmış, yol ağının yüzde 80'lik bölümü çakıl temelli toprak yollardan oluşuyor; bu da BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy 2024 için en uygun zemini yaratıyor.

Başkent: Windhoek
Nüfus: ~ 2,3 milyon
Yüzölçümü: 824.116 km²
Para birimi: Namibya Doları (NAD)
Dil: İngilizce (resmi dil, Afrikaans, Almanca ve çeşitli diğer diller)

+ Devamını okuyun
BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy hakkında.

BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy etkinliği, efsanevi BMW Motorrad GS modellerinin ruhunu birlikte kutlamayı amaçlıyor. Sürüş keyfi, macera ve meydan okuma gibi BMW GS'in simgelediği her şeyi kapsıyor. BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy 2024 Namibya, etkinliğin dokuzuncusu olacak. Daha önceki etkinlikler 2022'de Güneydoğu Avrupa (Arnavutluk), 2020'de Okyanusya (Yeni Zelanda), 2018'de Orta Asya (Moğolistan), 2016'da Güneydoğu Asya (Tayland), 2014'te Kuzey Amerika (Kanada), 2012'de Güney Amerika (Şili, Arjantin), 2010'da Güney Afrika (Güney Afrika, Swaziland, Mozambik) ve 2008'de Kuzey Afrika'da (Tunus) gerçekleştirildi. Mevcut etkinliğe tüm dünyadan toplam 60 sürücünün oluşturduğu 22 takım dahil olacak. Diğer katılanlar arasında GS Trophy protokol görevlileri, medya temsilcileri, doktorlar, sponsorlar ile fotoğraf ve film ekipleri yer alacak.

BMW Motorrad Uluslararası GS Trophy bir yarıştan öte, off-road tutkunlarından oluşan uluslararası bir grubun çeşitli özel testlerde birbirlerine karşı rekabet ettiği bir takım mücadelesi. Bu testlerin tümü motosiklet sürmekle ilgili değil, buna ek olarak beceri ve takım çalışmasına da önem veriliyor. Yarışmacılar uzun süre birlikte olduklarından ve geceyi de kamplarda geçirdiklerinden bu macera birliktelik duygusunu da teşvik ediyor. Tüm dünyadan insanlar, kültürler ve motosikletçiler bir araya geldiğinde yaşam boyu sürecek dostlukların kurulmasına da oldukça sık rastlanıyor.

Geçmiş GS Trophy etkinliklerinde edinilen deneyime dayanarak sağlam bir hazırlık, kusursuz takım çalışması, sürüş becerisi gösteren ve aynı zamanda çok eğlenen harika bir uluslararası yoldaşlık duygusunu deneyimleyen takımların başarılı olduğu söylenebilir.

+ Devamını okuyun
Bir an önce harekete geçin!

Daha sonraki basın bültenlerinde BMW Motorrad, kullanılacak GS motosikletleri ve katılımcıların mücadelelerde kullanacakları donanımın yanı sıra katılımcı ülkeler ve seçilen takımlar hakkında detaylı bilgi verecek. BMW Motorrad etkinlik süresince çok kanallı bir medya deneyimi sunacak; buna ilişkin detaylar ilgili zamanda verilecektir. Medya paylaşımları arasında canlı yayınlar ve güncel sosyal medya iletileri, düzenli yazılı bültenler ve profesyonel olarak çekilen ve derlenen günlük video özetleri yer alıyor.

+ Devamını okuyun
spinner