BMW MOTORRAD, R NINET VE R 18 100. YIL DÖNÜMÜ ÖZEL MODELLERİNİ SUNUYOR.02.01.2023

1.923 adetle sınırlı özel modeller.

BMW baş tasarımcısı Max Friz Aralık 1922'de ilk tam boyutlu BMW motosikleti çizim tahtasına yerleştirdi. Motosikletin tam kalbinde hava soğutmalı, dört silindirli dört zamanlı bir Boxer motor bulunuyordu. İlk BMW motosikleti R 32, Eylül 1923'te tanıtıldı. Bu tarih, BMW motosiklet üretiminin ve daha önce görülmemiş bir başarı hikayesinin başlangıcını oluşturdu.

BMW Motorrad 100 yıllık geçmişini kutlamak üzere şimdi Heritage deneyim dünyasının iki baş aktörü, R nineT Roadster ve büyük Boxer motorlu R 18 Cruiser modellerinin 100. yıl versiyonlarını sunuyor. BMW Motorrad'ın kurulduğu yılla uyumlu olarak iki model de 1923 üretim adediyle sınırlandırıldı.

+ Devamını okuyun
BMW R nineT 100 Years: Özellikle rafine ve sofistike bir paket içinde sunulan BMW Motorrad'ın köklü roadster geleneği.

R nineT'nin sadeleştirilmiş tasarım dilini 100 yıllık motosiklet yapım deneyimi ve BMW Motorrad'ın Boxer motora yönelik sarsılmaz tutkusu şekillendiriliyor. Klasik roadster tasarımı, kompakt yakıt deposu ve dik oturma pozisyonunun yanı sıra yüksek kalitede malzeme ve şık tasarım elemanlarıyla da görünümü belirliyor. Yeni R nineT 100 Years, diğer çeşitli özellikleri sayesinde ayrıcalıklı bir yıl dönümü modeli haline geliyor. Modelin kalbinde hala hava/yağ soğutmalı 80 kW (109 bg) iki silindirli Boxer motor yer alıyor. Yıl dönümü modelinde efsanevi motora çok çeşitli seçenekler ve titizlikle oluşturulmuş bir yüzey konsepti eşlik ediyor.

+ Devamını okuyun
Classic Chrome ve Option 719 Parçaları: Yüksek kalitede krom üzeri boyama yüzeyler ve makinede işlenmiş zarif parçalar ve jantlar.

Krom yüzeylerle bir arada kullanılan boyalı yüzeyler de motosiklet yapım deneyiminde neredeyse 100 yıllık bir geçmişe sahip. Genellikle bakır, nikel ve son bir krom katmanından oluşan krom yüzeyler sertliği ve bunun sonucunda elde edilen üst düzey dayanıklılığıyla korozyona karşı çok iyi koruma sağlıyor ancak hepsinden öte ışığı yansıtan, ayna gibi bir parlaklık sunuyor. Bu özellik krom malzemeyi 1920'li yıllardan itibaren yüksek kaliteli boya konsepti ile birlikte tasarımcılar için şık bir malzeme haline getiriyor. Örneğin, krom kaplama depo yan bölümleri ve yan kapaklarıyla BMW R 75/5 BMW Motorrad'da bir efsane haline geldi. Yeni BMW R nineT 100 Years ve R 18 100 Years, Classic Chrome yüzey konseptiyle birlikte BMW Motorrad, boya ve kromun benzersiz sofistike etkileşimini yeniden hayata geçiriyor.

Yakıt deposu siyah ve krom ile çift şeritli süslemenin kombinasyonundan oluşurken bu görünüm diz dayamaları ve 100 Years isimliğiyle tamamlanıyor. Klasik krom malzemeye sele minderinde de yer veriliyor. Siyah renge boyanmış ön jant kapağı da çift şeritli süslemeler içeriyor. Siyah/Oxblood olmak üzere çift renk kombinasyonuna sahip tek parça sele de yüksek kaliteli görünümü tamamlıyor.

Çatal boruları, hava giriş şnorkeli ve bazı Option 719 parçaları gibi çeşitli siyah renkli bileşenler de görünümü uyumlu bir şekilde tamamlıyor. R nineT 100 Years modeli siyah anodize edilmiş jant kenarlarıyla birlikte Option 719 Classic jant seçeneği, işlenmiş silindir kafası kapakları, motor muhafazası kapakları, sele tutucuları, yağ dolum tapası ile birlikte Option 719 Shadow işlenmiş parçalar paketi, ayarlanabilir kumanda kolları ve ayak dayama sistemi, yolcu ayak dayamalarının yanı sıra genleşme deposu kapakları ve gidon ucu aynalarından oluşan Option 719 Shadow II işlenmiş parçalar paketini içerir. Adaptif dönüş ışıkları ve ısıtmalı elcikler, cruise control ve Pro Sürüş Modlarından oluşan Comfort Paketi edition modelinin kapsamlı donanım içeriğini tamamlar. Hırsızlık önleyici alarm sistemi fabrika teslim opsiyonel donanımın bir parçası ya da Orijinal BMW Motorrad Aksesuarları aracılığıyla sonradan monte edilebilir.

+ Devamını okuyun
BMW R 18 100 Years: Özel gövde rengi ve Classic Chrome yüzey konsepti kullanılarak şık bir şekilde tasarlanmış büyük boxer.

R 18 100 Years modelinin gözden kaçırılması mümkün olmayan en önemli parçası BMW Motorrad tarafından bir motosiklette kullanılan en büyük hacme sahip 67 kW (91 bg) gücündeki Boxer motordur. BMW R 18 hem teknik hem de görsel açıdan BMW R 5 gibi tanınmış BMW modellerinden bazı özellikleri ödünç alarak, motosiklet kullanmanın özünü yeniden odak noktası haline getiriyor: Sade, gösterişsiz teknoloji ve Boxer motor, sürüş keyfinin merkezini oluşturuyor. Büyük Boxer motosiklet aynı zamanda R 18 yıl dönümü modelinde çeşitli özel detayların yanı sıra yüksek kalitede yüzey konseptiyle tamamlanıyor.

R 18 100 Years modelinin renk teması tıpkı R nineT yıl dönümü modelindeki gibi Classic Chrome içeriyor ve bu sayede siyah gövde rengi ile parlak krom yüzeylerin yanı sıra çift şeritli süslemeler ve 100 Years isimliğini bir araya getiriyor. Classic Chrome'un sahip olduğu krom üzeri boyama konsepti beyaz çift şeritli süsleme ile birlikte arka jant kapağında yer alıyor. Siyah renkli ön jant kapağı ve yan kapaklar ön çamurluktaki çift şeritli süslemeyle tamamlanıyor. Option 719 sele Siyah/Oxblood çift renk kombinasyonunda döşeme ve bununla uyumlu kaliteli kabartma baklava desenli dikişler içeriyor.

Görkemli BMW Motorrad geleneğinin sembolik renk teması olan siyah aynı zamanda motor, şanzıman muhafazası ve arka aks tahrikini de süslüyor. Tam adı Avus Siyahı olarak geçen bu renk, BMW Motorrad'ın bir zamanlar olağanüstü yarış başarılarını kutladığı ve BMW Motorrad fabrikası sürücüsü Ernst Henne’nin de yer aldığı Avus anıtının adına yapıldığı Berlin'deki efsanevi yüksek hızlı yarış pistini hatırlatıyor. Berlin aynı zamanda BMW Motorrad üretim fabrikasına da ev sahipliği yapıyor. Berlin-Spandau'da bulunan fabrika yalnızca bir üretim alanı değil aynı zamanda BMW Motorrad'ın uluslararası motosikleti üretiminin de öncülüğünü yapan bir fabrika.

R 18 100 Years, Chrome tasarım seçeneklerine ait çeşitli krom parçalarla da tamamlanıyor. Yüksek kalitede ve sağlam galvaniz yüzey kaplaması gidon bağlantıları, vites değiştirme ve ayak freni kolları, gidon kelepçeleri, gidon ağırlıkları, aynalar, fren ana silindirleri, fren kaliperleri, motor muhafazası kapakları, silindir kafası kapakları ve emme manifoldu kaplamaları gibi parçalarda görülebilir.

BMW R 18 100 Years modelinin diğer özellikleri arasında "pervane tipi" BMW marka logosunu taşıyan perfore egzoz çıkışı kaplamalarıyla birlikte Akrapovič arka susturucular da yer alıyor. Güvenlik ve konfor, adaptif dönüş ışıklarını içeren Headlight Pro far, geri vites yardımı, elektronik cruise control ve ısıtmalı elciklerle sağlanıyor. Fabrika teslim opsiyonel donanımın bir parçası olarak yeni BMW R 18 100 Years modelinde hırsızlığı önleyici alarm sistemi, yolcu paketi, yan basamaklar, Yokuş Kalkış Kontrolü, kilitlenebilir yakıt dolum kapağı ve güç düşürme gibi seçenekler de sunuluyor.


Heritage deneyim dünyasında yer alan R nineT ve R 18 modelleriyle birlikte BMW Motorrad, efsanevi Boxer motoruyla iç içe geçen, neredeyse 100 yıllık geçmişine ve geleneğine olan saygısını gösteriyor. 50 yılı aşkın bir süredir neredeyse her BMW motosikletinin doğum yeri olan Berlin'deki BMW Motorrad üretim fabrikasında bu gelenek ve geçmişin izlerine rastlanabilir. İkonik tasarım ve hemen ayırt edilen Boxer motor BMW Motorrad'ın kökenlerini, ilhamını geçmişten alan şekil ve detayları, özgün sürüş deneyimi ile motosikleti en sade öğelerine indirgemesini simgeliyor. Kısacası, Heritage deneyim dünyası, efsanevi Boxer motorunun şekillendirdiği, yaşama yönelik benzersiz bir tavrı hayata geçiriyor.

+ Devamını okuyun
spinner