BMW Motorrad, R 18 IRON ANNIE’yi sunar.

BMW iş ortağı VTR Motorrad AG & VTR Customs'dan R 18 özel üretim motosiklet, havacılık stilini yansıtıyor.01.03.2023

1930'ların ticari uçuşlarda ve taşımacılıkta kullanılan efsanevi üç motorlu uçağı yaşlı "Ju Teyze" olarak bilinen Junkers Ju 52, hala birçok kişinin hafızasında. 1936 yılından gri/siyah Lufthansa renklerinde, D-AQUI uçak kayıt koduna sahip Ju 52 dünya genelinde üne kavuşmuştu. 1970'ten 1984'e kadar N52JU Amerikan uçak koduyla ABD'de hizmet verdiği sürede o zamanki sahibi Martin Caidin tarafından kısaca "IRON ANNIE" adıyla vaftiz edilmişti.

+ Devamını okuyun
Bu model şimdi de İsviçre, Schmerikon'daki BMW iş ortağı VTR Motorrad AG & VTR Customs'a özel yapım bir BMW R 18, yani R 18 "IRON ANNIE" modelini yaratırken ilham kaynağı oldu. Siparişi veren mimar, yıllar önce fikri tamamen kendisine ait bir R nineT yaratması için VTR Customs'ı tercih etmişti ve yine o zaman da uçak yapımına ait havacılık stilini yansıtan parçalar kullanılmıştı.
+ Devamını okuyun

Modelin tasarımında örneğin eski kokpit göstergelerini hatırlatmak amacıyla bir hız sayacının kadranı yakıt deposuna entegre edildi veya birçok uçakta rastlanabilecek hızlı çözülebilir bağlantılara sahip erişim panelleri kullanıldı. Elbette Ju 52'nin karakteristik oluklu alüminyum dış kaplamalarını da ödünç almak şarttı. Aynı zamanda selenin bir binici selesini anımsatması gerekliydi ve elbette gövde renkleri olarak yalnızca gri ve siyah "IRON ANNIE" renkleri kullanılacaktı.

Özel yapım projesinin başlangıç noktasını bir BMW R 18 First Edition oluşturdu. İlk olarak motor söküldü ve siyaha boyandı. Tüm krom parçalar siyaha boyandı ve çatal destekleri de DLC (Elmasa Benzer Karbon) formunda bir siyah kaplamaya kavuştu.

+ Devamını okuyun

Kokpit kaplaması aerodinamik biçimin öne çıkarılabilmesi için mümkün olduğu kadar dar ve düz olacak şekilde geri çekildi. 7 cm daha kısa çatal ve yüksekliği ayarlanabilir Wilbers amortisör motosikletin zemine yakın duruşunu vurguluyordu. VTR Motorrad & VTR Customs şirketinin Sahibi ve Genel Müdürü Daniel Weidmann şunları söylüyor, "Motosikleti daha küçük görünmesi ve iki tekerlek arasında daha fazla işlenmiş bir görünüme sahip olması için Kineo tarafından üretilen büyük 18 ve 21 inç jantlar kullandık."

Bir başka teknik özellik de Magura tarafından üretilen yarış tipinde HC3 pompalarının standart R 18 fren ve debriyaj bağlantılarının yerine kullanılmasıydı. Özel olarak uyarlanan hız göstergesinin kadranı da saat üreticisi Zeitzone Zurich tarafından elde yapıldı.

+ Devamını okuyun

R 18 IRON ANNIE yol onayı da alacak ve Cenevre Gölündeki yeni evinde hiç şüphesiz dikkatleri üzerinde toplayacak. Ve müşteriye söz verildiği gibi benzersiz bir model olarak kalacak.

+ Devamını okuyun
VTR Customs tarafından üretilen BMW R 18 IRON ANNIE teknik özellikleri:
 • Temel model: BMW R 18 First Edition.
 • Sac metal parçalar: Yakıt deposu, arka, yan paneller, kokpit, çamurluk Alüminyumdan VTR Customs tarafından elde üretildi.
 • Çatal: Kısaltıldı ve destekler DLC kaplandı.
 • Amortisör: Wilbers, yüksekliği ayarlanabilir.
 • Jantlar: Kineo ön 3,5 x 21 inç, arka 6 x18 inç.
 • Lastikler: Avon Cobra, 120/70-21 ve 200/55-18.
 • Gidonlar: ABM Vario Clip.
 • Hız göstergesi: Zeitzone Zürich tarafından özel yapım.
 • Fren/debriyaj pompası: Magura HC3.
 • Sele: VTR Customs ve Yves Knobel Saddlery.
 • Egzoz sistemi: Walzwerk.
 • Plaka tutucu: Berham Customs.
 • Sinyal lambaları ve stop lambaları: Kellermann Atto.
 • Far: HIGHSIDER.
 • Renk: VTR Customs & Freuler AG, Benken.
+ Devamını okuyun
Yasal uyarı.
Gösterilen araçlara modifikasyon uygulanmış ve bu araçlarda üretimi, dağıtımı veya testleri BMW tarafından yapılmayan üçüncü taraf aksesuarlar ve/veya özel parçalar kullanılmış olabilir. BMW, (gösterilen aksesuarların montajı, özellikleri ve kullanımı dahil olmak üzere) modifikasyonlara ilişkin herhangi bir yükümlülük kabul etmemektedir. NOT: Seri üretim araçlarında yapılan modifikasyonlar (üçüncü taraf ve özel üretim parçaları montajı ve kullanımı dahil olmak üzere) sürüş karakteristiklerine zarar verebilir! Araçlarımızın modifiye edilmiş versiyonlarını kullanmanız durumunda doğacak tüm riskler sizin sorumluluğunuzdadır.
+ Devamını okuyun
spinner