BMW MOTORRAD MOTORSPORT, MISANO'DA İKİ GÜN SÜREN YOĞUN TEST SÜRÜŞLERİ İLE WORLDSBK 2022 HAZIRLIKLARINA DEVAM EDİYOR.

01.04.2022


FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nın (WorldSBK) 2022 sezonuna hazırlık sürecinde, BMW Motorrad Motorsport sezon öncesi arka arkaya gerçekleştirilecek üç test sürüşünün ilkini bu hafta tamamladı. BMW Motorrad WorldSBK ve Bonovo action BMW Racing olmak üzere iki BMW takımı İtalya'nın Misano kentinde Çarşamba ve Perşembe günlerinde kapsamlı bir test programını tamamladı.

+ Devamını okuyun

 Misano. FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nın (WorldSBK) 2022 sezonuna hazırlık sürecinde, BMW Motorrad Motorsport sezon öncesi arka arkaya gerçekleştirilecek üç test sürüşünün ilkini bu hafta tamamladı. BMW Motorrad WorldSBK ve Bonovo action BMW Racing olmak üzere iki BMW takımı İtalya'nın Misano kentinde Çarşamba ve Perşembe günlerinde kapsamlı bir test programını tamamladı. Takımlar 25-26 Mart'ta İspanya’nın Barselona kentinde ve 4-5 Nisan'da MotorLand Aragón'da (ESP) ikişer test çalışması daha gerçekleştirecek.

+ Devamını okuyun

BMW M 1000 RR modelinin birçok öğesi bu kış tatili sırasında optimize edildi ve geliştirildi. Bu sebeple BMW Motorrad WorldSBK Takımından Scott Redding (GBR) ve Bonovo Action BMW Racing Takımından Eugene Laverty (IRL) ve Loris Baz (FRA), birçok yeni bileşeni ve kurulum modelini test etti. BMW Motorrad Motorsport tarafından gerçekleştirilen geliştirmeler motor, frenler, sürüş geometrisinin yanı sıra selelerin ve yakıt deposunun şekilleri gibi ergonomik ögeleri içeriyor. Ayrıca elektronik bileşenlerde sürücüler için kişisel sürüş seçenekleri de oluşturuldu.

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad Motorsport ve iki takım, fabrikanın üç sürücüsünün testler sonucunda ilettiği yorumları temel alarak, bundan sonraki testlere hazırlanmak için yakın bir birliktelik içerisinde çalışacak. Test sürüşleri, BMW takımlarına yeni katılan Redding ve Baz için de BMW M 1000 RR'ı daha yakından tanıma fırsatı oldu. Genel olarak, üç sürücü herhangi bir sorun yaşamadan yaklaşık 1.700 kilometrelik test sürüşünü tamamladı.

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad WorldSBK Takımından Michael van der Mark (NED), sakatlığı nedeniyle Misano'da gerçekleştirilen test sürüşlerine katılamadı. Sürücü dağ bisikletiyle antrenman yaparken geçirdiği bir kaza sonucunda bacağını kırmıştı. Bu sakatlık aynı zamanda Hollandalı sürücünün Barselona'da ve MotorLand Aragón'da gerçekleştirilecek test sürüşlerine de katılamayacağı anlamına geliyor. BMW fabrika sürücüsü Ilya Mikhalchik (UKR), bu test sürüşleri için yedek sürücü olarak onun yerini alacak. Üç kez IDM şampiyonu olan Mikhalchik, FIM Endurance Dünya Şampiyonası'nda BMW Motorrad World Endurance Takımı için yarışıyor ve bu sezon İspanya Superbike Şampiyonası'na katılacak sürücüler arasında da yer alıyor.

+ Devamını okuyun

Misano’da gerçekleştirilen test sürüşlerinin ardından sürücülerin yorumları şu şekilde oldu:

Marc Bongers, BMW Motorrad Motorsport Yöneticisi: “Öncelikle, Michael’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve bir an önce iyileşmesini umuyoruz. Sezon başlamadan kısa bir süre önce sakatlanarak aramıza katılamamış olması gerçekten çok talihsiz bir durum. Onun yokluğunda, geçtiğimiz yıla ait konuları ele alma imkanını kısmen kaçırdığımız için test çalışmaları biraz daha zorlu hale geldi. Ancak Ilya da önümüzdeki iki test sürüşü için onun yerini alacak çok iyi bir yedek sürücümüz. Bu sürücümüzle artık test listesi üzerinde çalışabilir ve 2022 paketimizi son haline getirebiliriz. Ilya, BMW M 1000 RR'ı iyi tanıyor ve bu nedenle de bize değerli bilgiler sunabilir. Kendisi güçlü bir BMW fabrika sürücüsü olarak WorldSBK paketini test etme fırsatını kazandı. Bununla birlikte, iki günlük test çalışmamız genel olarak oldukça yapıcı geçti. Yeni sürücülerimiz BMW M 1000 RR'ı deneyimleme şansı buldu ve yeni gelişmeler hakkında bilgi edindi."

+ Devamını okuyun

Shaun Muir, BMW Motorrad WorldSBK Takımı Başkanı: "Scott ile sadece bir sürücü testi gerçekleştirdik ancak bu gerçekten olumlu bir test oldu. Test ettiğimiz tüm ögelere yönelik olarak aldığımız geri bildirimler, kış döneminde ileriye doğru iyi adımlar attığımız yönündeydi. Yani Jerez'den bugün bulunduğumuz yere kadar olan dönem başta şasi, elektronik ve motor üzerinde gerçekleştirdiğimiz çalışmaları doğruladı. Özellikle motor geliştirmenin, BMW'nin tüm ekibi için iyi bir adım olduğu kanıtlandı. İlk gün daha çok değerlendirme üzerineydi, ikinci gün kurulumda daha fazla ince ayar yapıldı ve oldukça iyi bir süreç oldu. Scott için başlıca SC0 lastiğine odaklandığımız için gerçekten mutluyum; SCX veya SCQ'nun ilave tutuşunu kullanabileceği kuruluma henüz sahip değil. Bu sebeple tüm çalışmalar SC0 ile yapıldı. Tüm bu süreçte başarılı ve sağlam bir test çalışması ortaya koyduk ve birçok olumlu sonuç elde ettik."

+ Devamını okuyun

Scott Redding, BMW Motorrad WorldSBK Takımı: "Misano'da gerçekleştirdiğimiz iki günlük test çalışmasını tamamladık. Yaptığımız çalışmalardan gerçekten çok mutluyum. Motosikletin açılarında birçok şeyi değiştirdik. Test edilecek bazı yeni parçalar da vardı ve bunlar da motosiklete büyük değişiklikler getiriyordu. Dolayısıyla esas olarak motosiklete alışmaya odaklandım. Oldukça pozitif bir süreç oldu ve burada geçirdiğim iki gün çok keyifli geçti. İyi adımlar attık ve öndekilerle aramızdaki farkı kapatmayı başardık. Bu da benim için önemliydi. Bu test sürüşünden eve mutlu dönüyorum. Doğru yönde ilerliyoruz ve Barselona’da yapacağımız çalışmaları dört gözle bekliyorum.”

+ Devamını okuyun

Michael Galinski, Bonovo action BMW Racing Takım Müdürü: "Takım olarak garajın her iki tarafında gerçekleştirdiğimiz bu testten gerçekten memnunuz çünkü her iki sürücü de birer adım ilerleme şansı buldu. Genel olarak, aynı seviyedeler. Yeni parçalar, özellikle BMW'den aldığımız yeni motorlar önemli geliştirmeler oldu. Test edebileceğimiz diğer ögeler ile ilişkili de bazı adımlar attık. En üst seviyeye ulaşmak için halen saniyenin onda dokuzu eksiğimiz var ama daha da yaklaştık ve sürekli gelişmeyi başardık. Ekip birlikte çok güzel bir şekilde gelişti. Son takım diziliminde gerçekleştirdiğimiz bu ikinci çalışmanın ardından şimdi her iki taraf da aynı seviyede. Şimdiden Barselona testini sabırsızlıkla bekliyorum. Biraz daha az tutuşa sahip bir pist olduğundan bizim için yeni bir zorluk olacak. Ancak yine de test sürüşlerimizi gerçekleştirmeyi ve orada bir sonraki adımı atmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

+ Devamını okuyun

Eugene Laverty, Bonovo action BMW Racing Team: "Bugün gerçekten güzel geçti, biraz ilerleme kaydettim. Dün halen kendimi motosikletin üzerinde tam olarak rahat hissetmiyordum. Bugün özellikle frenleme konusunda iyileşme kaydettik. Motosiklet artık doğru şekilde aktarım yapıyor. Ben diğer sürücülere kıyasla biraz daha kısa boylu olduğumdan bazı değişiklikler yapmamız gerekti. Şimdi kendimi çok daha rahat hissediyorum ve tutarlı tur süreleri ortaya koymayı başardım. Bu yüzden yaptığımız çalışmadan oldukça mutluyum.”

+ Devamını okuyun

Loris Baz, Bonovo action BMW Racing Takımı: “Gerçekten çok mutluyum. Neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Tamamen farklı bir motosiklete alışkın olduğum için Jerez’de her şey benim için tamamen yeniydi. Sonrasında uzun bir ara verdik, bu nedenle BMW M 1000 RR'a geri döndüğüm için gerçekten çok mutlu oldum. Bu pist tamamen farklı, tutuş seviyesi de tamamen farklı ama yeni motor özellikleri ve ekibin yaptığı elektronik geliştirmeler beni anında mutlu etti. Dolayısıyla evet, gitmeyi seçtikleri yönden memnunum, bunun doğru bir yön olduğunu düşünüyorum. Ortaya koyduğum hızdan memnunum ve iki günlük çalışma boyunca yarış lastiği ile birçok tutarlı tur atmayı başardım. Yapılan işten gerçekten memnunum ve ayrıca Scott ve Eugene'e de yakınız; bu da BMW’nin doğru yolda olduğunu gösteriyor.”

+ Devamını okuyun
spinner