POLE POZİSYONU VE ÜÇ ZAFER: BMW MOTORRAD MOTORSPORT VE YENİ DÜNYA ŞAMPİYONASI LİDERİ TOPRAK RAZGATLIOĞLU İÇİN MİSANO’DA TARİHİ HAFTA SONU.26.06.2024

ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımından Toprak Razgatlıoğlu (TUR) 2024 FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nın (WorldSBK) dördüncü ayağında hakimiyetini kurdu. Misano’da (ITA) mükemmel geçen hafta sonunda BMW M 1000 RR motosikletinin üzerinde BMW Motorrad Motorsport’un WorldSBK’da Pole pozisyonundan başlayarak ilk üçlü zaferini elde etti. 

+ Devamını okuyun
Misano. ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımından Toprak Razgatlıoğlu (TUR) 2024 FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nın (WorldSBK) dördüncü ayağında hakimiyetini kurdu. Misano’da (ITA) mükemmel geçen hafta sonunda BMW M 1000 RR motosikletinin üzerinde BMW Motorrad Motorsport’un WorldSBK’daki ilk üçlü başarısını gerçekleştirdi. Pole pozisyonundan başlayarak hafta sonundaki üç yarışı da kazandı. Böylece hafta sonundan önce kendisi için belirlediği hedefi etkileyici bir biçimde gerçekleştirmiş oldu. Razgatlıoğlu bu başarıların ardından Misano’dan yeni dünya şampiyonası lideri olarak ayrıldı. Sürücü kendisine en yakın rakibinin 21 puan önünde bulunuyor. Bu sezon şimdiye kadar gerçekleştirilen dört hafta sonu yarışında Razgatlıoğlu BMW M 1000 RR ile altı zafer ve üç ek podyum başarısı elde etti. Üreticiler sıralamasında ise BMW ikinci sırada.

Cumartesi sabahı gerçekleştirilen Superpole sıralamasında Razgatlıoğlu yeni bir tur rekoruyla birlikte ikinci pole pozisyonunu garantiledi. Öğleden sonra gerçekleştirilen birinci yarışta, startın hemen ardından kısa süreliğine ikinciliğe düştü ancak dördüncü turda liderliği yeniden ele geçirdi ve üstünlükle elde ettiği bir zafere doğru motosikletini sürdü. 21 turun ardından Razgatlıoğlu en yakın rakibinin yaklaşık 1,8 saniye önündeydi. Bu zaferle birlikte sürücüler şampiyonasında da liderliği ele geçirdi. Pazar sabahı gerçekleştirilen Superpole yarışında Razgatlıoğlu startın ardından kısa süre geriye düştü ancak sonrasında liderliği eline geçirdi ve şampiyonada arayı açarak bir sonraki zaferini elde etti. Pazar günü gerçekleşen ikinci ana yarışın başlangıcında Razgatlıoğlu beşinci sıraya düştü ancak birkaç virajın ardından ikinciliğe geri döndü. Bu andan itibaren stratejisini uyguladı ve istikrarlı bir şekilde arayı kapatarak sekiz tur sonunda liderliği elde etti ve süreyi de zaman zaman beş saniyeye kadar çıkardı.

Takım arkadaşı Michael van der Mark (NED) ise Superpole sıralamasında hızlıydı ancak kaza yaparak 16. olarak başlamak zorunda kaldı. İlk yarışta sekizinciliğe ulaştı. Superpole yarışında startın ardından biraz bocaladı ancak pozisyon elde ederek yarışı 12. tamamladı. İkinci ana yarışta van der Mark bir teknik sorun nedeniyle yarışı erken terk etmek zorunda kaldı.

Bonovo action BMW Racing Takımında Garrett Gerloff (ABD) 13. sıraya yerleşti. Birinci yarışı 12. pozisyonda tamamladı. Superpole yarışında Gerloff mükemmel bir çıkış yaptı ancak bir temasın ardından kaza yaparak yarıştan çekilmesi nedeniyle birinci turda elde ettiği yedinciliğin karşılığını alamadı. İkinci yarışta küçük bir kaza geçirdi ancak devam edebildi ve 18. olarak tamamladı. Scott Redding (İNG) birinci yarışa 20. sırada başladığı Superpole’da şanssız bir şekilde sarı bayrak gördü. Buradan itibaren 15. pozisyona tırmanarak bir puan elde etti. Superpole yarışında 14. pozisyona yükseldi. İkinci ana yarışta güçlü bir şekilde geri dönerek 12. olarak bitirdi.

WorldSBK 2024’ün beşinci ayağı 12 - 14 Temmuz tarihleri arasında Donington’da (İNG) gerçekleştirilecek.

+ Devamını okuyun

Misano ayağının ardından tepkiler.

Marc Bongers, BMW Motorrad Motorsport Sportif Direktörü: “Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Kesinlikle harika bir hafta sonuydu. Buraya biraz umutlu geldik ancak Ducati’nin kendi evindeki ayakta bu denli hakimiyet kurmak inanılmazdı. Yarış öncesi burada gerçekleştirdiğimiz testte iyi bir durumda olduğumuzu biliyorduk ama şimdi bütün rekorları kırdık: tur rekoru, en hızlı yarış turu, pole pozisyonu, üç yarış zaferi ve Toprak ile şampiyonanın liderliği. Öncelikle bunlara alışmam gerekiyor. Bu akşam muhtemelen bir kadeh şarapla birlikte bir pizza yiyeceğim ve belki yarın hafta sonu neler olduğunun farkına varabilirim. Takım için, marka için harika bir başarı. Bu büyük başarıya katkıda bulunan herkese teşekkürler. Diğer çocukların umut ettiğimiz sonuçları elde edememesi yazık oldu. Dün iyi bir tempo yakalamıştık, Mickey sekizincilikle oldukça güçlü bir konumdaydı. Garrett çok şanssızdı, Mickey de bugün ve Scott da Superpole da çok şanssızdı. Sakin olup her şeyi analiz etmemiz ve sonraki yarışlarda daha ileri gitmek için çalışmamız gerekiyor. Bu hafta sonu da gösterdiğimiz gibi kesinlikle potansiyelimiz var. Ama şimdilik bu başarılı hafta sonunun keyfini çıkaracağız.”

+ Devamını okuyun

Toprak Razgatlıoğlu, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımı (SP: 1 / R01: 1 / SP Yarışı: 1 / R02: 1): “Hafta sonundan önce hedefim bu hafta sonu üç birincilik kazanmak demiştim. Sonunda bunu yaptım. Takımıma çok teşekkür ediyorum çünkü bu hafta sonu inanılmaz bir iş gerçekleştirdiler. Özellikle bugün motosikleti bir kez daha iyileştirdik ve üzerindeyken kendimi daha rahat hissettim. Özellikle son yarıştan keyif aldım. Sıcak nedeniyle hiç kimse için kolay bir yarış değildi. Herkes daha fazla kayıyordu. Ama iyi bir iş gerçekleştirdik. Bu bir takım çalışması çünkü kendi başıma kazanamam. Herkes çok çalışıyor ve sonunda hafta sonunda üç birincilik kazandık. Bu daha başlangıç gibi görünüyor. Herkese teşekkürler!”

+ Devamını okuyun

Michael van der Mark, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team (SP: 16 / R01: 8 / SP Yarışı: 12 / R02: DNF): “Bugün çok talihsizdi. Superpole yarışında iyi bir start aldım ancak birinci virajda kaygan yolda çıkmak zorunda kaldım. Daha sonra birkaç kademe kazanmayı başardım. Maalesef ilk turda bir diğer sürücüyle çarpıştım ve piste sonuncu çıkabildim. Elimden geldiğince zorladım ancak maalesef 12. olarak tamamladım. Superpole’da hedef ilk dokuzdu. İkinci yarışa yine 16. olarak başladım ve bu ideal bir pozisyon değildi. Startın ardından başlangıçta motosikletle ilgili sorun yaşadım ve sorun gittikçe büyüdü, bu nedenle çekilmek zorunda kaldım. Yazık oldu çünkü tüm hafta sonu boyunca sonuçlar yakaladığım tempoyu gösterecek düzeyde olmadı. Şimdi kendimizi toparlayıp Donington’a hazırlanmamız gerekiyor.”

+ Devamını okuyun

Scott Redding, Bonovo action BMW Racing Takımı (SP: 20 / R01: 15 / SP Yarışı: 14 / R02: 12): “Bugün hafta sonuna nazaran biraz daha iyiydi. Isınma iyiydi, motosiklette gerçekten fayda gördüğümüz birkaç değişiklik yaptık. Superpole yarışında yaptığımız bu değişiklikler ikinci yarış için de aynı yönde ilerlememiz gerektiğini hissettirdi. Superpole yarışı fena değildi ancak tur süresi olması gerektiği şekilde değildi, bu sebeple ikinci yarışta bize yardımcı olması için bu değişiklikleri gerçekleştirdik. Bu hafta sonu karşılaştığım en büyük problem yarışın başında sıralamada beni 20. pozisyona taşıyan sarı bayraktı çünkü start yeri karmakarışıktı, her yerde motosiklet vardı. Neyse ikinci yarışta motosikletin verdiği histen memnundum, kendimi daha güçlü ve doğru yönde ilerliyormuş gibi hissettim. Umarım Donington’da iyi bir başlangıç yapabilir ve motosiklette aradığım hissi yakalamak üzere çalışmaya başlayabiliriz, ardından iyi adımlar atabileceğimize inanıyorum.”

+ Devamını okuyun

Garrett Gerloff, Bonovo action BMW Racing Takımı (SP: 13 / R01: 12 / SP Yarışı: DNF / R02: 18): “Hafta sonunu bu şekilde tamamlamak istemezdim ve bu istediğim hafta sonu değildi. Bugün iki kez düşmekten rahatsız oldum. Yapabildiğimin en iyisini yaptım ve takımım ve ben motosikletle büyük adımlar attık. Misano’daki bu hafta sonu için söyleyecek pek bir şeyim yok, şimdi odaklanıp sevdiğim bir pist olan Donington’ı bekleyeceğim.”

+ Devamını okuyun
spinner