BMW MOTORRAD, M ENDURANCE ZİNCİRİ SUNAR.

23.11.2022

Zincirinizi yağlamak artık geçmişte kaldı.

Doğayla dost ve konforlu şaft tahriki, 90 yıldan daha uzun süredir BMW Motorrad’ın yeri sarsılmayacak temel teknik özelliklerinden biri oldu. Şimdi M Endurance zincir ile BMW Motorrad ilk kez benzer özelliklere sahip, bakım gereksinimi düşük bir zincir sunuyor.

M Endurance zincir daha önceki X-ring zincirler gibi X-ring elemanları ile kapatılan makara ve pimler arasında kalıcı, sürekli yağlayıcı bir dolgu içeriyor. Tamamen yeni olan özellik ise daha önceden makaralar için gerekli olan fazladan yağ ilavesinin, yani kısaca hepimizin bildiği “zincir yağlamanın” ve normal yıpranma nedeniyle ara sıra yeniden gerdirme işleminin artık gerekli olmaması.

Bu olağanüstü avantaj, makaralarda endüstriyel elmas olarak da bilinen tetrahedral amorf karbon (ta-C) adlı yeni bir kaplama malzemesinin kullanımıyla mümkün hale geldi. Üst düzey sertlik ve direnciyle bilinen bu kaplama, DLC kaplama (Elmas Benzeri Karbon) ve saf elmas arasında yer alıyor. Şimdiye kadar kullanılan metal yüzeylerin aksine ta-C endüstriyel elmas kaplama yıpranmaz nitelikte. Aynı zamanda bu tip kaplama önemli ölçüde düşük bir sürtünme katsayısına sahip.

Mükemmel kuru yağlama özellikleri ve yıpranmayı ortadan kaldırması sayesinde M Endurance zincirin tetrahedral amorf karbon kaplı makaraları, şaft tahrikli bir motosiklete eşdeğer bakım konforu sunuyor. Bu sayede sıçrayan yağlama malzemesi nedeniyle geleneksel zincirlerde kaçınılmaz olan temizlik işlemlerine de gerek kalmıyor. Buna uygun olarak M Endurance zincir, son derece çevre dostu.

525 aralıklı M Endurance zincir ilk olarak 4 silindirli modeller BMW S 1000 RR ve S 1000 XR ile birlikte sunuluyor. M Endurance zincir, aksesuar olarak veya fabrikada montaj şeklinde isteğe bağlı olarak da mevcut. Bu özelliğe sahip diğer BMW Motorrad modellerinin hazırlığı ise sürüyor.

+ Devamını okuyun
spinner