BMW MOTORRAD DEFINITION CE 04. İKİ TEKERLEKLİ ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA YEPYENİ BİR TARZ.

BMW Group, BMW Motorrad Definition CE 04 modeliyle #NEXTGen 2020’de BMW Motorrad Concept Link’in seri üretime yakın versiyonunu tanıttı. Kullanıcının analog ve dijital dünyası arasında bir bağlantı oluşturan BMW Motorrad Definition CE 04, şehir içi yolculuklar için hem bir taşıma aracı hem de bir iletişim aracı halini alıyor. Model, elektrikli motoru, çığır açan tasarımı ve yenilikçi bağlantı çözümleriyle scooter segmentini yeniden tanımlamak üzere yola çıktı.

 

20.11.2020

Gücünü elektrikten alan ve sürücünün hayatına doğrudan bağlanan bir motosiklet.

Elektrikli BMW Motorrad Concept Definition CE 04 istikrarlı biçimde geliştirildi ve müşterinin günlük ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine göre uyarlandı. Model, "Enerjsini hayattan alır" sloganıyla müşterinin analog dünyasını dijital dünyayla bir araya getiriyor. Buna uygun akıllı sürücü donanımıyla birlikte, bütünsel, son derece heyecan verici ve yeni tasarlanmış bir ulaşım deneyimi oluşturuldu.

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad Tasarım Müdürü Edgar Heinrich "Elektrikli mobilite BMW Group’un temel sürüş sistemlerinden biri ve sürdürülebilirlik stratejimizde bu teknolojiye çok güveniyoruz.” diyor. “Elektrikli motorlar BMW Motorrad için özellikle şehir ortamı açısından güncel bir konu. 2013’ten bu yana BMW C Evolution scooter ile bu alanda öncüyüz. BMW Motorrad Definition CE 04’nin, geniş bir alana yayılmış şehirlere yönelik bir elektromobilite stratejisi olduğunu, hatta var olan stratejinin mantıksal bir devamı olduğunu söyleyebiliriz. Model, metropollerde iki tekerlek üzerinde elektrikli ulaşımı hem teknik hem de görsel açıdan yeni bir seviyeye taşıyacak çağdaş bir aracın nasıl olacağı konusunda somut bir bakış açısı sağlıyor."

+ Devamını okuyun
Yenilikçi mimari ve çığır açan tasarım.

Definition CE 04’ün segmenti tanımlayan tasarımı yeni, şehirli bir estetiği temsil ediyor. 2017’deki BMW Motorrad Concept Link uzak geleceğe ait bir vizyon gibi görünmesine rağmen 2020’deki BMW Motorrad Definition CE 04, Concept Link’in radikal tasarımını neredeyse değişmeden seri üretime hazır bir motosiklete aktarıyor.

BMW Motorrad Araç Tasarım Müdürü Alexander Buckan konu hakkında şu sözlerle devam ediyor: “Konsept modelde yer alan birçok yenilikçi öğeyi ve detayları seri üretime aktarmayı başardık. Tabanın alt kısmındaki düz enerji paketleri ve kompakt güç aktarım elemanı gibi elektrikli sürüşe özgü teknik özellikler, yeni ve şehirli bir estetik belirleyen son derece farklı ve kendisini net bir şekilde geleneksel tarzdan ayıran bir tasarım yaratmamızı mümkün kıldı. Basit işlevselliğe, temiz bir estetiğe ve günümüzün kullanıcılarının içinde yaşadığı dijital gerçekliğe yönelik temel ihtiyaçları gözeten bir tasarım ortaya çıktı. Yeni mimari, görsel bir devrime yol açtı ve birçok yeni tasarım teması üretti. Model belki bir kutuplaşma yaratacak ancak kesinlikle öne çıkacak."

Görsel açıdan BMW Motorrad Definition CE 04 bildiğimiz scooter görünümünden belirgin bir biçimde ayrılıyor. Bunun yerine uzatılmış, alçak bir gövde ve çapraz şekilde yükselen arka bölüm sade olduğu kadar modern bir görünüm de yaratıyor. Keskin, belirgin kenarlarıyla geniş, keyif veren tasarım modern şehir çevresine kusursuz bir uyum sağlıyor. Gövde altında yer alan düz batarya, ışıklı ve yandan açılabilen yeni saklama çözümü gibi yeni özgürlükler sunuyor. Bu özellikler, sürücüye kask veya diğer donanımı yerleştirmek üzere kolay erişim sağlıyor. Buna ek olarak düz bataryanın alçak pozisyonu sayesinde keyifli bir kullanım ve dinamik eğlenceli bir sürüşü mümkün kılan uygun ağırlık merkezi elde ediliyor. 

+ Devamını okuyun
Modern teknoloji ve belirgin biçimler, zamansız bir tasarımla yorumlandı.

Belirgin çizgiler, geniş yüzeyler ve farklı tasarım, oranların modern etkisini öne çıkarıyor. Oranlar, Metalik Mineral Beyaz modern yüzeylerin alt kısmında yer alan ve modelin teknolojik kalbini oluşturan mat siyah alanda olduğu gibi iki renk kullanımıyla daha da vurgulanıyor. Önden arkaya doğru yayılan tasarım, lastikler ve ön farlara ek olarak motor ve süspansiyon öğelerini de kapsıyor. BMW Motorrad Definition CE 04 tasarımın bir parçası olarak motosikletin teknolojisini bilinçli bir şekilde kademelendiriyor. Bu nedenle yan paneller arka bölümde motosikletin yan kısmını tamamen kaplamıyor. Bunun yerine paneller, motor, soğutucu kanatçıklar, tek taraflı salıncak, amortisör ve dişli kayışın görülmesini sağlayacak şekilde yan kısımda küçük kanatçıklara benzer şekilde yayılıyor.

+ Devamını okuyun

Aydınlatma tasarımı da modern olduğu kadar sade. U biçimine sahip LED ön farlar minimal tasarım karakterine sahip. Keskin düzeni ve ince çizgileri, ön kısmın modern ve çığır açan görsel cazibesini vurguluyor. Stop lambaları ise iki C biçimli aydınlatma öğesi formunda yan arka panellere entegre edildi.

+ Devamını okuyun
Pratik kullanıma yönelik tasarım ve ergonomi.

Alexander Buckan şunları söylüyor: “Scooter güzel havalarda dağlarda süreceğiniz bir ‘eğlence motosikleti’ değildir. Sizi evden ofise ya da akşamları dostlarınızla buluşmaya götürecek günlük pratik kullanıma uygun bir araçtır. Kısacası şehir içi günlük kullanıma uygun bir araçtır. Bu yüzden gerçek kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak üzere motor ve enerji saklama sistemi tasarımı üzerinde yoğun bir biçimde çalıştık. Şehir içindeki hedef grup genelde günde yaklaşık 12 km’lik kısa bir mesafe kat ediyor. Uzun menzile yönelik konfor bu açıdan değişken ergonomi ve kolay erişime göre daha az önem taşıyor. Bu sayede arkadan bile rahatlıkla aracınıza binmenizi sağlayan “yüzer” tipte bir sele yaratabildik. Bu tasarım, aynı zamanda bacaklarının uzunluğu ve boyu ne olursa olsun tek bir sürücü için gelişmiş bir ergonomi sağlıyor.”

+ Devamını okuyun
Kesintisiz bağlantı.

BMW Motorrad Definition CE 04, tasarım ve dijital kullanım açısından her zaman pratik ve kullanıcı dostu çözümlere odaklanıyor. BMW Motorrad güvenlik, konfor ve duygusal deneyim açısından araç ve sürücü donanımı arasındaki etkileşim konusunda büyük bir potansiyel görüyor. Sürücü BMW Motorrad Definition CE 04 aracılığıyla akıllı telefonu ile çevresiyle bağlantı kuruyor. 10,25 inç ekran şimdiye kadar scooter segmentinde yer alan en büyük ekran ve sürücünün dijital ve analog dünyası arasında bir arayüz görevi görüyor.

+ Devamını okuyun
Araç iletişiminin bir parçası olarak sürücü donanımı.

Tasarımcılar sürücü donanımı açısından da yeni ufuklara adım attı. BMW Motorrad Sürücü Donanımı Tasarım Müdürü Julia Lein konuyu şöyle açıklıyor: “Özellikle klasik motosiklet giysilerine kıyasla son derece işlevsel, şehir hayatına ve modaya uygun bir görünüm yaratmayı amaçladık. Aracınızdan inerek sorunsuz bir şekilde günlük işlerinizi halledebilmenizi mümkün kılan ürünler geliştirmeyi istedik. Aynı zamanda sürücü donanımının BMW Motorrad’da görmeye alıştığınız korumayı sunarken, aracın dış dünyayla kurduğu iletişimin de bir parçası olmasını hedefledik.”

+ Devamını okuyun

Özel olarak BMW Motorrad Definition CE 04 için geliştirilen sürücü donanımının merkezinde günlük kullanıma uygun rahat kesim, sıcak tutan bir parka yer alıyor. Sürüşe uygun siyah jean pantolon, şık spor ayakkabılar ve beyaz bir açık kask, görünümü tamamlıyor. Kırık beyaz renkteki parka, geniş kesimi sayesinde üst düzeyde bir giyim konforu sunarken, şehirli stili sayesinde de farklılaşıyor. Yüksek yaka ve büyük kapüşon çok daha şık bir görünüm sunuyor. Fermuarların konumu veya şık baskı şehirli görünümünü vurgularken, scooter motosikletinizden indikten sonra doğrudan ofisinize stil sahibi bir biçimde gitmenize olanak tanıyor. Parkalar, yüksek teknoloji ürünü su geçirmez, sağlam ve nefes alabilir malzemeden üretildi. Parkayla bütünleşmiş esnek koruyucular BMW Motorrad’dan beklenen güvenliği sunuyor. 

Kollardaki ve kapüşondaki entegre kılavuz ışıkları gibi yenilikçi özellikler trafikte daha fazla görülebilirlik sağlarken kolda yer alan düğmeler sayesinde kapatılıp açılabiliyor ve rengi değiştirilebiliyor. Sürücünün şarjı hiç bitmesin diye parkanın iç cebinde akıllı telefon için kablosuz şarj cihazı da mevcut. Sürücü donanımı sürücünün yaşamıyla kusursuz bir biçimde bütünleşiyor.

+ Devamını okuyun
Benzersiz bir stil özelliği olarak grafikler.

BMW Motorrad Definition CE 04’ün şık ve incelikli grafik tasarımı yeni konsepti en etkili biçimde gözler önüne seriyor. Ancak burada tamamen farklı tasarımlar da mümkün. BMW Motorrad Tasarım Bölümünde grafik tasarımcı olarak görev yapan Gerald Höller konuyu şöyle açıklıyor: "Yeni mimari sayesinde bu araçla birlikte tamamen yeni bir şey yarattık ve gelecekte de bunu daha da fazla vurgulayacak grafikler ve renkler kullanmak istiyoruz. CE 04 Definition’ı, modern bir şıklıktan şehirli görünüme kadar müşterinin kendi kişiliğini yansıtabileceği hareketli bir tuval olarak görüyoruz.”

+ Devamını okuyun
BMW Motorrad’da e-mobilite.

BMW Group’un sürdürülebilirlik stratejisini izleyen BMW Motorrad da istikrarlı bir biçimde elektromobilitenin peşinden gidiyor. BMW Motorrad, Concept e ile 2011’de şehir ortamında elektromobilitenin nasıl görünebileceğinin ipuçlarını vermişti. Bunu Londra’da 2012 Yaz Olimpiyatları sırasında tanıtılan BMW C Evolution modelinin prototipi izlemişti. BMW Motorrad 2014 yılında premium segmentte günlük yolculuklar için yalnızca elektrikli iki tekerlekli seri üretim C Evolution modelini piyasaya sunan ilk üreticiydi. Ama bu yalnızca başlangıçtı. Tasarımcılar ve geliştiricilere bir sonraki model için serbest çalışma hakkı verildi. Sonuç olarak da tamamen yeni bir mimari ve ikonik bir tasarım ortaya çıktı. BMW Motorrad Concept Link ile marka emisyonsuz, şehir içi iki tekerlekli ulaşımın nasıl görüneceğini zaten göstermişti. BMW Motorrad Definition CE 04 şimdi BMW Motorrad'ın geniş bir alana yayılmış şehirlerdeki elektromobilite stratejisini sürdürüyor ve bu sayede çağdaş üretim ürünü bir motosikletin nasıl görüneceğine ilişkin somut bir ön görünüm sunuyor.

+ Devamını okuyun
spinner