BMW Motorrad, Connected Motorcycle Consortium (CMC) ile iş birliğini genişletiyor.

 

25.02.2021

CMC NEXT, daha ileri bir motosiklet güvenliği için V2X ve araç üzeri sensör tabanlı sistemlerde bir sonraki adımı temsil ediyor.

BMW Motorrad uzun yıllardır motosiklet güvenliğini artırma konusundaki liderliğini sürdürüyor. ABS, Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC) veya radar tabanlı mesafe düzenleme özellikli Otomatik Cruise Control (ACC) motosiklet güvenliği söz konusu olduğunda BMW Motorrad’ın yenilikçi gücünü tanımlayan yalnızca birkaç örnek. Bu konu motosiklet güvenliğine yönelik olarak 2016’da kurulan üreticiler arası bir konsorsiyum olan Connected Motorcycle Consortium’un (CMC) da odağında yer alıyor. BMW Motorrad, CMC’nin kurucu üyesi olarak motosiklet sürmenin güvenliğini artırmak ve iki tekerlek üzerinde araç sürmeyi daha güvenli ve daha cazip hale getirmek için diğer tanınmış üreticilerle birlikte çalışmaya devam edecek.

+ Devamını okuyun

CMC kilometre taşını oluşturan başarının ardından yola devam ediyor

CMC üyesi motosiklet üreticileri Aralık 2020’de motosiklet güvenliğini daha da artırmak ve motosikletlerin geleceğin ulaşımındaki yerini sağlamlaştırmak üzere iş birliğini 2021’de de sürdürmek üzere bir anlaşma imzaladı. BMW Motorrad ve diğer tanınmış üreticiler birlikte CMC “Next” adı altında ortak faaliyeti destekleme isteklerini beyan ettiler.

Bu yaklaşım genişletildi ve çalışma ADAS sistemlerinde (İleri Sürücü Asistan Sistemi) motosikletlerin görünürlüğünü artırmayı da içine alacak. Bu “sistem” yaklaşımı araç üstü sensör sistemleri ve bağlantı arasında bir sinerji yaratmayı öngörüyor.

CMC üyeleri güvenlik konusunu sektörün hedefi olarak görüyor ve motosiklet sürücüsünün güvenliğini artırıcı stratejileri destekliyorlar.

+ Devamını okuyun

Bir kilometre taşı olarak CMC Temel Teknik Özellikler

CMC 2016’da kurulmasından itibaren motosikletlere özel V2X* bağlantı sistemlerine yönelik Temel Teknik Özellikler üzerinde çalıştı. CMC, bu doğrultuda 11 Aralık 2020 tarihinde “CMC Temel Teknik Özellikleri”ni yayınladı. Temel Teknik Özellikler, motosiklet V2X sistemlerinin fonksiyonlarını tanımlayan ilk adımdır. 2020’den sonraki adımlar dahilinde katılımcı üreticiler standart hale gelmesine yönelik diğer temel işlevsel gereklilikleri detaylı olarak belirleyecekler.

CMC-BS belgeleri https://www.cmc-info.net adresinde CMC web sitesinden indirilebilir.

+ Devamını okuyun

CMC “Next” otomobiller ve diğer araç sektörleriyle iş birliğini artırıyor

2020’den sonra CMC “Next” için önemli bir diğer adım motosikletlerin standart haline getirilmiş bir yöntemle iletişim kurabilmesine yönelik olarak otomobil sektörü ve diğer araç üreticileriyle iş birliğidir. Modern otomobiller her geçen gün artan sayıda araç üzeri sensör sistemleri (radar, kamera vb.) ve sürücü asistan sistemleriyle donatılıyor. Bu araç sistemlerinin, motosikletlerin de yer aldığı karma bir trafikte güvenliği artırmak üzere motosikletlere özgü gereklilikleri de içermesine ihtiyaç var.

CMC, özel motosiklet/otomobil senaryolarının ve testlerinin geliştirilmesi ve standart hale getirilmesi gerektiğine inanıyor.

Yeni organizasyon Ocak 2021’de faaliyetine başladı. Altı motosiklet üreticisi diğer motosiklet üreticilerini, tedarikçileri, otomobil üreticilerini ve diğer ilgili organizasyonları motosiklet güvenliğine yönelik yeni öğelerin kullanıma sunulmasını takip etmek üzere iş birliğine katılmaya teşvik ediyor.

BMW Group, bir motosiklet ve otomobil üreticisi olarak, CMC Next’in kapsadığı konulara iki kat daha ilgili. Özellikle araç üzeri sensör teknolojisi açısından bu ikili rolü sinerji açısından özel bir fırsat olarak değerlendiriyor. BMW Motorrad, sürücü asistan fonksiyonlarını motosiklet güvenliğini artırmak üzere kullanmayı ve CMC NEXT’in bir parçası olarak motosikletlerdeki ve otomobillerdeki V2X sistemlerinin yanı sıra araç üzeri sensör tabanlı sistemlerin bağımsız olarak değil bir arada çalışmasını sağlamaya yönelik olarak çalışmayı planlıyor. 

*  Kablosuz iletişim teknolojisi açısından V2X “Vehicle-to-Vehicle” (Araçtan Araca) ve “Vehicle-to-Infrastructure” (Araçtan Altyapıya) dahil olmak üzere “Vehicle-to-Everything” (Araçtan Her Şeye) anlamına geliyor.
*Bu metindeki “motosiklet” terimi her tipte Motorlu İki Tekerlekli (PTW) araçları kapsar

+ Devamını okuyun
spinner