BMW Motorrad Concept R18.

BMW Motorrad, gelenek ile geleceği bu özel yapım motosiklette bir araya getiriyor.

Concorso d'Eleganza Villa d'Este'de sergilenen geleneksel ve modern çok sayıda motosiklet arasında BMW Motorrad, teknolojinin hızla değiştiği bir zamanda ilgi çekici bir alternatif sunuyor. Bu durum markanın özüne bir dönüş olarak da değerlendirilebilir, ancak bu kez modern bir yaklaşım da içeriyor. BMW Motorrad Concept R18, büyük BMW Motorrad klasik modellerinin özünü modern çağa taşıyor veya başka bir deyişle tarihi bir motosiklete modern ve özel bir duruş katıyor. BMW Motorrad Başkanı Dr. Markus Schramm tasarımı şu şekilde tanımlıyor: “Hayalleri süsleyen bu motosiklet ile BMW Motorrad, büyük cruiser segmentine yönelik olarak duygusal ve özgün bir modelin kendine özgü bir versiyonunu sunuyor.”

BMW Motorrad Concept R18, 1960'lardaki boxer motorun ileriye dönük bir yansımayla, BMW Motorrad tasarımının tüm klasik tasarım öğeleriyle birlikte özel yapım sade bir motosiklet olarak günümüzde nasıl görüneceğini yansıtıyor. BMW Motorrad Tasarım Başkanı Edgar Heinrich ise motosikletle ilgili olarak şunları söylüyor: “Net estetik özellikleri açıkça sergilenen Concept R18, bana göre motosikletçiliğin özünde temsil ettiklerini yansıtıyor. Burada mesele düşünmek yerine tamamen hissetmek ve teknolojiyi kendini göstermek için kullanmak yerine hayal gücüne yer vermek. Bu konsept motosiklet, derinlerdeki duygulara hitap ediyor ve hemen motosiklete atlayıp yolculuğa çıkma isteği uyandırıyor. Motosikletten indiğinizde ise motosikleti garaja koyup hemen uzaklaşamıyorsunuz; geri dönüp motosikletle son bir kez daha vedalaşıyorsunuz.”

+ Devamını okuyun

Zamandan bağımsız oranlarla tutarlı ve sade tasarım.

BMW Motorrad Concept R18, orijinal ve doğal haliyle motosiklet tutkusunun özünü oluşturuyor. Özel yapım stiliyle, ihtiyacınız olmayandan kurtulma ve geri kalanlara odaklanma sanatını temsil ediyor. Konsept motosikletin tasarımcısı Bart Janssen Groesbeek konuyla ilgili şunları söylüyor: “Tasarımdaki en büyük zorluk her şeyi görünür hale getirmek. Her parçanın işlevsel bir amacı var. Bu kadar dürüst bir yaklaşım benimsemeye cesaret edebilecek çok fazla insan yok.” BMW Motorrad Concept R18’in gerçek bir BMW olduğu hemen fark ediliyor. Boxer motor, kızaklı şasi, açıkta üniversal şaft, siyah boyalı ve elde uygulanmış kontrast çizgileri ile damla şeklindeki yakıt deposu gibi BMW Motorrad klasik modellerinin tipik tasarım yorumları sunulurken, modern tarzdaki doğrusallıkla birlikte kendinden emin bir görünüm sergileniyor. BMW R5 gibi klasikleri anımsatan dengeli oranlar, tutarlı bir şekilde tasarım özelliklerinin özüne inildiğinde ortaya çıkan zamansız güzelliği uzaktan bakıldığında bile yansıtıyor. Şasi ve yakıt deposu, gidon başlığından arka tekerlek poryasına kadar ortak bir çizgi oluşturarak yandan görünüme akıcı bir şıklık kazandırıyor. Geniş kollu jantlar (ön 21 inç, arka 18 inç), sağlam bir duruş sunarak öne çıkan güç ünitesini kusursuz şekilde dengeliyor. Lastikler yine geçmişe atıfta bulunuyor; tıpkı kendi döneminde olduğu gibi bu motosiklet de Metzeler lastiklerle donatılmış.

+ Devamını okuyun

BMW boxer geleneğinin sunduğu yeni ihtişam.

BMW Motorrad Concept R18'in merkezinde büyük, yeni tasarlanmış iki silindirli 1800 cc boxer motor yer alıyor. Dış görünümü BMW Motorrad’ın 1960’ların sonlarına kadar ürettiği yatık çift motorları anımsatan motor, önemli ölçüde daha büyük bir hacme ve modern hava/yağ soğutmasına sahip. Büyük prototip boxer motor, en ince detayına kadar titizlikle tasarlandı. Cam boncuklu alüminyumdan yapılan motor bloğu ve şanzıman, elle parlatılmış alüminyum bileşenlerin yanı sıra kayış koruyucusu ve valf kapaklarının sunumu için ideal bir zemin sunuyor. Motor üzerindeki yazı, konsept motosikletin adını taşıyarak genel kaliteyi vurguluyor. Buna ek olarak, BMW 2002 modelindekilere benzer Solex çift karbüratörler, markanın tasarım geçmişini yansıtıyor ve motosikletin görsel özgünlüğünü tamamlıyor.

Göze hitap eden diğer bir özellik ise, arka tekerleği yürüyen aksama bağlayan krom kaplama üniversal şaft. Mühendislik unsurlarının açık şekilde görünmesini sağlamak için motosikletin başka hiçbir yerinde kaplama bulunmuyor. Benzer şekilde, konsept motosikletin elektronik parçaları yalnızca marş ve ışıklarda yer alıyor ve sade tasarıma vurgu yapıyor.

BMW Motorrad Concept R18, BMW Motorrad tarafından sunulan geniş kapasiteli boxer motorun BMW bünyesindeki üçüncü yorumu. Japon özel yapım motosiklet üreticisi CUSTOM WORKS ZON tarafından bu yeni prototip motor temel alınarak tasarlanan bir model, geçtiğimiz Aralık ayında Yokohama Hot Rod Show’da sunulmuştu. “Departed” adlı bu özel yapım motosiklet, klasik formları, modern üretim teknikleri ve detaylarda kullanılan el sanatı ve işçilikle motosiklet meraklıları arasında büyük beğeni toplayarak etkinliğin en büyük ödülü olan “En İyi Show Motosikleti” ödülünü kazanmıştı. Bunu, Revival Cycles tarafından yorumlanan özel yapım motosiklet izledi.

Austin, Teksas merkezli özel yapım motosiklet üreticileri, geçtiğimiz ay da Big Boxer için ideal bir sunum platformu olan “Revival Birdcage” adını verdikleri muhteşem bir motosiklet tasarlamıştı. Bu modelde, özel olarak geliştirilmiş titanyum şasi, motorun ve yürüyen aksamın tüm açılardan açık bir şekilde görünmesini sağlıyordu. Bu Amerikan tasarımı motosiklet, geçen ay Teksas'ta düzenlenen Handbuilt Show'da büyük ilgi topladı.

+ Devamını okuyun

Özel yapım işçilikle kaliteli detaylar.

Renk tasarımı söz konusu olduğunda BMW Motorrad Concept R18 tam bir klasik olduğunu gösteriyor. Model tipik bir BMW temasına sahip; çatal ve yakıt deposu üzerindeki beyaz, elle uygulanmış çizgiler siyah zemin rengi ile birlikte klasik BMW renk temasını temsil ediyor. Göze çarpmayan sarı-altın rengi etki, parlak iki çizgiye ayrıcalıklı bir stil katıyor. Yakıt deposu ve çatal çubuklar üzerindeki siyah efektli boya ise benzer şekilde, güneş ışığı boyanın çeşitli katmanlarındaki büyük metalik parçacıklara vurduğunda en iyi özel tasarım stiliyle alışılmadık bir derinlik ortaya koyuyor.

Baskılı deri sele, 1950’lerin klasik modellerinden ilham alınarak tasarlandı. Yeniden yorumlanan kaliteli kabartması, sadelik, rahatlık ve birinci sınıf tasarım ile kusursuz bir uyum içinde. Dirsekli yaylı bağlantı, selenin altına yerleştirilmiş. Far tasarımının grafikleri de yine 1950'leri anımsatıyor. Orijinal cam kapak bileşenlerinin klasik U şekli bu tasarımda LED lamba öğeleri olarak yorumlandı.

Bu detayların her biri konsept motosikletin benzersiz karakterine katkıda bulunuyor. BMW Motorrad Concept R18, geleneksel ve tarihi tasarım dilini, BMW Motorrad'ın mevcut işlevleriyle tutarlı ve uyumlu bir bütün olarak birleştiriyor.

Ayrıca, konsept motosikletin Concorso d'Eleganza Villa d'Este'deki tanıtımı için özel olarak, o günlerin estetiğini yeniden yaratan özel temalı bir deri ceket de tasarlandı. Bu ceket az tanecikli, pürüzsüz bir yüzeye sahip ve koruyucular neredeyse görünmez bir şekilde entegre edilmiş.

+ Devamını okuyun

Modern zamanlarla uyum.

Edgar Heinrich sözlerini şu ifadelerle sonlandırıyor: “Bana göre, BMW Motorrad Concept R18 gibi motosikletler, motosiklet topluluğu içinde artan bir ihtiyaca cevap niteliğinde. Burada odak nokta teknoloji yerine sadelik, özgünlük ve şeffaflık üzerine. Gerçek makine mühendisliğine yönelik neredeyse romantik bir özlem duyulduğunu gözlemliyorum. Concept R18 ile hedefimiz, bu ihtiyacı karşılamak ve bu motosikleti dijital çağda örnek teşkil edecek bir ifadeye dönüştürmek. Simge haline gelen motosikletlerle dolu bir geçmişimiz var ve bunların tamamı aynı tasarım özelliklerine sahip. Bunun, hala günümüzün teknolojisiyle uyumlu bir şekilde bir araya getirilebileceğine inanıyoruz.”

+ Devamını okuyun
spinner