BMW MOTORRAD CONCEPT CE 02.

Şehir içi elektrikli ulaşımda iki tekerlek üzerinde yeni bir yorum.

09.09.2021

BMW Motorrad, Concept CE 02 ile IAA Mobility 2021 fuarının bir hafta öncesinde şehir içinde iki tekerlek üzerinde akıllı ulaşım için yeni bir model sunuyor. Ne klasik bir motosiklet ne de bir scooter olarak adlandırabileceğimiz elektrikli araç konsepti, ulaşımda heyecan verici bir seçenek olarak öne çıkıyor.

BMW Motorrad Tasarım Başkanı Edgar Heinrich, modeli şu sözlerle açıklıyor: “BMW Motorrad ailesinin tipik bir üyesi olarak görünen BMW Motorrad Concept CE 02 için ilk bakışta söyleyebileceğimiz en önemli şey tamamen yeni bir konsepte sahip olduğu. Yenilik yapmak ve bu konuda öncü olmak istiyoruz. Geçmişte gerçekleştirdiğimiz çeşitli projelerle yenilikte öncü olma konusundaki başarımızı kanıtladık. Concept CE 02, iki tekerlek üzerinde şehir içi ulaşımda yeni ve modern bir yorum sunuyor. Ayrıca, tasarımda daha önce sunmadığımız bir yenilik düzeyine ulaşmak istedik. Kullanım kolaylığı elbette çok önemli bir noktaydı, bunun yanında sürüş keyfi ve heyecan verici bir tasarım önemli öncelikler olarak ön plana çıktı.”

+ Devamını okuyun

Kompakt boyutlarının yanı sıra genç ve dinamik oranları ile yeni bir hedef kitleye de hitap eden modelin potansiyel kullanıcıları arasında daha önce motosiklet kullanmamış ancak yeni deneyimlere, akıllı teknolojiye ve hepsinden önemlisi mobiliteyi sürüş keyfiyle birleştirmeye açık 16 yaş ve üzeri kişiler yer alıyor. Yaklaşık 120 kg ağırlığıyla hafif bir elektrikli araç olan BMW Motorrad Concept CE 02, üst düzey sürüş keyfi faktörünün yanı sıra ev ile iş arasındaki yolculuklarda pratik ve şık bir seçenek sunarak şehir içinde kullanım için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor. 11 kW çıkış gücü ve kalkış anından itibaren sunulan yüksek tork sayesinde trafik ışıklarında olağanüstü bir hızlanma olanağı sağlıyor. 90 km/sa azami hız ve 90 kilometrelik menzil ise yoğun şehir trafiğindeki yolculukları son derece kolay hale getiriyor.

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad’ın yeni bir yönünü yansıtan tasarım.

BMW Motorrad’ın yeni bir yönünü yansıtan tasarım.

Motosikletin genel görünümü, BMW Motorrad Concept CE 02’nin yeni ve özgün karakterinin ilk bakışta fark edilmesini sağlıyor. “Hareket halinde ve bağımsız olmak isteyen herkes için kolay erişilebilir iki tekerlekli bir araç geliştirmek istedik” diyen BMW Motorrad Araç Tasarım Başkanı Alexander Buckan sözlerine şöyle devam ediyor: “BMW Motorrad Concept CE 02, günlük yolculuklarınızda güvenilir bir yol arkadaşı. Her zaman yanınızda ve kullanıma hazır olduğunu bilmeniz onu kolayca sevmenizi sağlıyor. Bazen yeterli özeni göstermeseniz bile bu durum değişmiyor. Ayrıca çıkartmalar, bantlar ve diğer kişiselleştirme seçenekleriyle motosiklete kendi stilinizi yansıtan eklemeler yapabilirsiniz. Motosiklet bir bakıma iki tekerlek üzerindeki bir kaykay gibi, gençliğin verdiği özgürlük hissini ve kaygısız bir ruhu temsil ediyor.”

+ Devamını okuyun

Modelin sade ve şeffaf yapısı, samimi, heyecan verici ve estetik açıdan cazip bir görünüm sunuyor. Bisiklet jantına benzeyen iki büyük jant, sağlamlık ve katkısız bir sürüş keyfi vadediyor. Disk jant biçiminde tasarlanan jantlar, motosikletin yapısını görsel olarak vurguluyor. İki akü ünitesinin yer aldığı siyah bölüm ve gümüş vurgulu tahrik ile kompakt bir gövde oluşturuluyor. Modelin ayırt edici silueti uzun, dar sele ve şasi ile tamamlanıyor.

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad için yeni bir konsept.

BMW Motorrad için yeni bir konsept.

Aracın düz gövdesi sayesinde alçak ve sürüş dinamikleri açısından ideal bir ağırlık merkezi elde ediliyor. BMW Motorrad Concept CE 02, büyük disk jantları ve alçak sele pozisyonlaması sayesinde aynı zamanda özgüvenli bir görünüm sunuyor. Karakteristik yapısı son derece çevik bir sürüş deneyimi sunmasının yanı sıra önceden motosiklet kullanmamış kişilerde bile deneme isteği uyandırmayı amaçlıyor.

+ Devamını okuyun

Kesintisiz tasarımdaki sele, konseptin çok yönlülüğünü yansıtıyor. Elektrikli tahrik sayesinde ayak freni kullanımına gerek kalmadığı için sele pek çok oturma pozisyonu sunuyor. Örneğin, ayaklarınızı öne alıp vücudunuzu geriye yaslayabilir, ayaklarınızı arka ayak dayamalara yerleştirip vücudunuzu öne doğru eğebilir veya iki kişi yolculuk edebilirsiniz. Ayrıca sele ile şasi arasındaki boşluk, küçük bagaj eşyaları için kullanılabilir. Selenin ön bölümünde, daha küçük eşyaların yerleştirilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış çaprazlamasına yerleştirilmiş petrol yeşili renkte iki elastik bant yer alıyor. Braketler sayesinde daha fazla saklama alanı sağlanıyor, ön ayak dayamalar da bu kısımda bulunuyor. Dilerseniz bu bölüme kaykayınızı yerleştirebilir ve ayak dayama olarak kullanabilirsiniz.

+ Devamını okuyun

Yakından baktığınızda kendini gösteren yüksek kaliteli detaylar.

Yakından baktığınızda kendini gösteren yüksek kaliteli detaylar.

Sade tasarıma yakından bakıldığında modelin yüksek kaliteli detayları ve yapılan teknik iyileştirmeler kendini gösteriyor. Önde dört LED öğesine sahip kare biçimindeki siyah far oldukça ayırt edici bir görünüm yaratıyor. Stop lambası, arka selenin soluna ve sağına sabitlenmiş iki küçük, yarı saydam LED lambasından oluşuyor. Gidon bölümünde kullanılan küçük renkli ekran, temel bir ekran fonksiyonu sağlıyor. Ekranın bağlantısı, görsel olarak özellikle vurgulanmış bir kablo demeti ile yapılıyor. Bu tasarım öğesi dışında teknolojik görünümde bilinçli bir şekilde kısıtlamaya gidiliyor. Disk jantlar ve tek taraflı salıncakla birlikte tahrik kayışı, gidonlar ve çatal gibi öne çıkan tasarım öğeleri, konsept motosikletin şehirli ve modern karakterini tüm ayrıntılarıyla vurguluyor.

+ Devamını okuyun

Sürücüyü ön plana çıkaran renk teması.

Sürücüyü ön plana çıkaran renk teması.

Ana renk teması siyah/gümüş olan BMW Motorrad Concept CE 02, renk açısından da sade bir görünüme sahip. Siyah renk, akıllara eski BMW motosikletlerini getiriyor. Bununla birlikte, konsept motosiklete daha keskin bir ifade kazandıran mat ve parlak yüzeylerin etkileşimi bir yenilik olarak öne çıkıyor. Üçlü kelepçe veya tahrik gibi gümüş renkteki öğeler, beyaz grafikler ve petrol yeşili bagaj kayışları dikkat çekici vurgular olarak motosikletin genel görünümünde ayırt edici detayları oluşturuyor. Aktif bir tasarım aracı olarak kullanılan Technoid yazı tipi, makineler hakkında teknik bilgilere ilişkin bir çağrışım yaratıyor. Gidon bölümünün hemen önündeki beyazımsı silikon seleye entegre edilen BMW ambleminin dışında BMW yazısı yalnızca jantlar ve bagaj kayışları üzerinde yer alıyor.

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad Concept CE 02, oldukça sade renk teması sayesinde sürücünün kendi karakterini yansıtması için ideal ortamı sağlıyor. Çıkartmalar veya bantlar aracılığıyla oldukça cazip ek kişiselleştirme seçenekleri sunuluyor.

+ Devamını okuyun

Genç erkek ve kadın kullanıcılar için kente dair modern bir tarz.

Genç erkek ve kadın kullanıcılar için kente dair modern bir tarz.

Yenilikçi bir konsept sunan sürücü donanımı, BMW Motorrad Concept CE 02 ile mükemmel bir uyum yakalıyor. Modern trendlerden ilham alınarak tasarlanan iki ceket, yenilikçi malzemeler ve işleme teknikleri ile hem işlevsel hem de modaya uygun giysiler tasarlanabileceğini gözler önüne seriyor. Her iki ceket tasarımında da kullanılan yazı tipi motosikletin grafik stilini yansıtıyor. Rahat bir tarza sahip ceketler aynı zamanda genç bir moda anlayışına vurgu yapıyor.

+ Devamını okuyun

Tasarımda işlevi ön plana çıkaran şeffaf öğelerin keyifli kullanımı, ürünü hem işlevsel hem de modaya uygun günlük bir giysiye dönüştürüyor. Bu yaklaşım doğrultusunda, geleneksel sürücü donanımından özellikle farklı şekilde tasarlanan ceketlerde güncel moda trendlerine odaklanılıyor.

+ Devamını okuyun

Baskı koruması.

Baskı koruması.

Her iki sürücü donanımı modelinde de görsel ifadenin bir parçası olarak koruma özelliği kullanılıyor. Yeni geliştirilen bir teknik olan GRDXKN® ile giysi üzerine uygulanan baskılar için koruma sağlanıyor. Bu entegre ve hacimli malzeme, aşınmaya karşı direnç sağlarken darbe emici özellikler sunuyor. Bu sayede, her iki ceket tasarımında da görsellik ve malzeme bakımından tamamen yeni bir etkileşim yaratılarak işlev ve tasarımın aynı seviyede öne çıkması sağlanıyor.

+ Devamını okuyun

Hafif şeffaf yapıdaki Windstopp malzemenin kullanıldığı kadın ceketinde neon-turuncu renkteki baskı ön plana çıkarken altın renkli parlak grafikler ve canlı renk teması dikkat çekici bir tasarıma imza atıyor.

Erkek ceketinde ise baskının 3 boyutlu yapısı kendini gösteriyor. Petrol yeşili renkteki detaylar ve beyaz grafikler, konsept motosikletin renk temasıyla uyum sağlayarak genel görünümü mükemmel bir şekilde tamamlıyor.

Tüm bunların yanı sıra sürücü donanımı, büyük ölçüde yalnızca Almanya'daki yerel uzmanlar ve tedarikçilerle iş birliği içinde üretiliyor.

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad Concept CE 02 verileri.

Akü: Belirtilmemiş

Çıkış gücü: A1 (ECE) ehliyet sınıfı için 11 kW

Azami hız: 90 km/saate kadar

Menzil: Yaklaşık 90 km (WMTC’ye göre)

Jantlar: 15 inç ön ve arka disk jantlar

Sele yüksekliği: 730 mm

Boş ağırlık: Yaklaşık 120 kg

+ Devamını okuyun
spinner