BMW MOTORRAD BMW GS MODELLERİNİN 40. YILINI KUTLUYOR.

Efsanevi olduğu kadar gelişmiş motosikletleri barındıran BMW GS konsepti, 2020’de 40 yaşına giriyor. 


28.07.2020

BMW GS modelleri 40 yaşına giriyor. 1980 yılının sonbaharında BMW Motorrad, arazi ve yol olmak üzere ilk kez iki çok farklı sürüş faaliyetini bir araya getiren R 80 G/S modelini sundu. Günlük kullanımdan da ödün vermeyen R 80 G/S, yol, touring ve off-road becerisinin benzersiz kombinasyonu sayesinde BMW Motorrad tarafından yaratılan yeni touring enduro motosiklet kategorisinin konsept öncüsü oldu. Üstelik, BMW GS modelleri gezegenimizin en ücra köşelerini keşfetmek için mükemmel bir yol arkadaşı haline geldiler. BMW Motorrad’ın şimdiye kadar 1,2 milyonun üzerinde BMW GS modelini sattığını biliyor muydunuz?

+ Devamını okuyun

BMW GS’nin efsanevi yetenekleri: Sürüş dinamikleri, off-road ustalığı, konfor ve sağlamlık.

Fakat BMW GS yalnızca yol maceralarıyla yetinmiyordu. R 80 G/S ve mirasçıları, yarışlarda da yeteneklerini zaman geçmeden ispatladı. 1981’de Hubert Auriol aynı ölçüde prestijli ve zorlu Paris - Dakar Rallisinde zafere ulaştı. Bu, BMW Motorrad’ın GS ile elde ettiği birçok motorsporları başarısından yalnızca bir tanesiydi. Boxer GS modellerinin sürüş dinamikleri, off-road ustalığı, konfor ve sağlamlık gibi olağanüstü özellikleri geçtiğimiz 40 yıl içinde BMW Motorrad tarafından korunup ve geliştirilerek başarıyla diğer BMW Motorrad model serilerine de aktarıldı. 1993’te F 650 "Funduro" piyasaya sunulan ilk tek silindirli BMW enduro motosikletti. Bu motosiklet sürüş dinamiklerini düşük ağırlığı ve 47 beygir gücündeki tek silindirden alırken değiştirilen koruyucu da boxer motora sahip BMW GS modellerinde yerini aldı.

+ Devamını okuyun

Yenilikçiliğin öncüsü olarak GS: Dört supap teknolojisi ve Telelever.

BMW R 1100 GS modeliyle BMW Motorrad 4 supaplı ve 80 bg güce sahip ilk GS’i sunmanın yanı sıra büyük touring enduro motosikletler için süspansiyon teknolojisinde de yeni bir yol açtı. Bir enduro motosiklette ilk kez motor ve şanzıman, şasinin yük taşıyıcı elemanları görevini üstlenerek ana şasiyi gereksiz hale getiriyordu. BMW paralever arka süspansiyon sistemi yıllar önce iki supaplı boxer motora sahip modellerde şaft tahrikinin tahrik tepkisini zaten ortadan kaldırdığından BWM mühendisleri Telelever süspansiyon kullanarak ön tekerleği yönlendirmek için yenilikçi bir yöntem geliştirdi. Havalanma telafisi ve son derece duyarlı tepkisiyle bu alanda yeni standartlar belirlendi. Bununla birlikte R 1100 GS bir güvenlik özelliği olarak artık tüm BMW motosikletlerinde standart donanım olan ABS ile donatılan ilk enduro motosikletti.

+ Devamını okuyun

F serisinin GS modelleri: Orta ölçekte GS cazibesi.

Çeşitli yeniliğe ve gelişmelere ek olarak 2000 yılından bu yana Berlin’de üretilen F 650 GS (elektronik yakıt enjeksiyonu, katalitik konvertör ve ABS’ye sahip ilk tek silindirli model) dahil olmak üzere 2007’de piyasaya sunulan F 650 GS ve F 800 GS modelleri, BMW GS tarihinden bir diğer olağanüstü kilometre taşını belirledi. Güçlü, yüksek torka sahip, sıralı 2 silindirli motor ve burulma açısından son derece güçlü boru şasisiyle bu modeller BMW GS temasını kendilerine özgü bir biçimde ancak tipik BMW tarzıyla yorumladı. Bu yeni modellerle birlikte BMW Motorrad son derece başarılı, tek silindirli F 650 GS’e yeni mirasçılar getirirken aynı zamanda orta ölçekte enduro seçeneklerini de çoğaltmış oldu.

+ Devamını okuyun

Üstten çift eksantrikli gelişmiş DOHC boxer.

BMW Motorrad 2009 yılının sonbaharında revize edilen BMW R 1200 GS’in piyasaya sunulmasıyla bir diğer önemli olayı gündeme getirdi. Artık silindir başına üstten çift eksantrikli, çok daha kolay devir alan DOHC boxer motorla donatılan motosiklet, 81 kW/110 bg güç ve çok daha gelişmiş sürüş dinamikleri sunuyordu. BMW Motorrad 2010 yılındaki 30. yıldönümünde, BMW Motorrad Motorsport kurumsal renklerde sunduğu BMW R 1200 GS, R 1200 GS Adventure, F 800 GS ve F 650 GS “30 Years GS” modelleriyle, GS modellerini ve bu modellerin seri üretim ve motorsporlarındaki başarılarını onurlandırdı.

BMW Motorrad 2010 yılının sonbaharında da GS’in başarı öyküsünü devam ettirdi. BMW Motorrad BMW G 650 GS ile BMW GS ailesine yeni, son derece cazip bir üye ekledi. İnce, dayanıklı off-road yapısı sayesinde yeni tek silindirli enduro güçlü, hafif ve maceracı bir görünüme sahipti. Aynı zamanda kalite, donanım ve konfor açısından da rakiplerinden belirgin bir biçimde ayrılıyordu. Kısmen düşük ağırlığı ve düşürülen sele yüksekliğinin bileşimiyle motosiklet dünyasına ve büyüleyici BMW GS deneyimleri dünyasına giriş niteliği taşıyan bir modeldi.

+ Devamını okuyun

GS’in gücü: Dikey akış özellikli yeni geliştirilen boxer.

BMW GS temasının dinamik gelişimi dördüncü on yılda da hız kesmedi. BMW Motorrad 2012 yılının sonbaharında düzenlenen Intermot’ta yeni R 1200 GS’i tanıttığında ilgi, özellikle bütünüyle yeniden tasarlanan motora odaklanmıştı. Bu hava/sıvı soğutmalı düz ikiz motor, yatay akışlı silindir başlıklarını tanıttı. Modeller bu noktadan itibaren entegre bir şanzımana ve soldan şaft tahrikine sahip oldu. Bu özellikler, en yeni şasi teknolojisi ve ABS, çekiş kontrol veya yarı aktif şasi gibi elektronik kumanda sistemleriyle de desteklendi. 92 kW’lık (125 bg) gücüyle yeni R 1200 GS aynı zamanda üstün bir sürüş performansı da sundu. Aşağı yukarı bir buçuk yıl sonra Mart 2014’te Berlin’deki fabrikanın montaj hattından 500.000’inci boxer motora sahip GS model serisine ait bir BMW motosiklet çıktı; bu bir R 1200 GS Adventure modeliydi.

+ Devamını okuyun

500 cc kapasitenin altındaki segmente yönelik GS: G 310 GS.

2016’nın sonbaharında BMW Motorrad yeni bir GS modelini tanıttı. Bu model G 310 GS idi. Model BMW GS’in temel niteliklerini 500 cc altı segmente aktardı ve bunları kendi stiliyle yorumladı. Son derece kompakt olmasının yanında tam bir olgunluğa ve konfora sahip motosiklet, kendi segmentinde yeni bir deneyimler dünyasının kapılarını açarak her şeyden öte çok yönlülüğü sayesinde giriş seviyesi segmentinde benzersiz hale geldi. BMW Motorrad yeni R 1200 GS modeliyle GS portföyünü ileri ürün optimizasyonunun yanı sıra motosikletin menzil özelliklerini de artırarak genişletti. Müşteriler Rallye ve Exclusive stil paketlerini sipariş vererek ilk kez bir BMW GS’e çok daha belirgin bir enduro havası katma ya da kendi kullanım tercihlerine daha uygun bir hale getirme olanağına kavuştu.

Aynı yıl GS temasının tamamen farklı bir yorumu olarak R nineT Urban G/S sahneye çıktı R nineT Urban G/S, 1980 modeli ilk ve efsanevi BMW R 80 G/S’nin genlerini alarak bunları klasik enduro stilinde, boxer motora sahip bir çağdaş teknolojileri içeren bir BMW motosikleti formunda modern çağa aktardı. Diğer R nineT modellerinde olduğu gibi bu model de altı ileri şanzımanla birlikte güçlü, hava/yağ soğutmalı 81 kW (110 bg) gücünde bir boxer motordan güç alıyordu.

+ Devamını okuyun

Yeni motor ve yeni şasi ile F serisinin yeni GS modelleri.

BMW Motorrad 2017’de bütünüyle yeniden tasarlanan F 750 GS ve F 850 GS enduro modeliyle GS tarihini yazmaya devam etti. BMW Motorrad başarılı 2 silindirli F 650 GS, F 700 GS ve F 800 GS modellerinin iyi özelliklerini çok daha iyi hale getirme hedefiyle takip eden modellerde istikrarlı bir biçimde GS’e özgü güçlü yanları üzerine çalıştı. Daha önce olduğu gibi GS kısaltması, touring ve uzun mesafe kapasitesinin yarış dinamikleri ve üstün off-road performansıyla bir araya gelerek yarattığı kusursuz bir sentezi temsil ediyordu. Kısacası, konu dünyanın ücra köşelerini motosikletle keşfetmek olduğunda bir BMW GS mükemmel bir yol arkadaşıdır. Yeni geliştirmelerin kalbinde iki dengeleyici şafta, iyileştirilmiş çalıştırma karakterine yönelik 270/450 derece ateşleme mesafesine ve heyecan verici bir sese sahip, yeni tasarlanan, güçlü, sıralı 2 silindirli motor yer alır. Motor 853 cc hacmiyle F 750 GS modeli için 57 kW (77 bg) ve F 850 GS için 70 kW (95 bg) güç üretir ve bu sayede iki GS modeline de üstün bir sürüş gücü sağlar.

+ Devamını okuyun

Bu, büyük boxer motora sahip GS için daha fazla güç, tork ve verimlilik anlamına geliyor.

2018 yılının sonbaharında BMW Motorrad bir kez daha güç ve tork verimini daha da artırmanın yanı sıra yakıt tüketimini ve emisyon değerlerini düşürmek üzere, büyük GS modellerinin boxer motorlarında radikal bir değişiklik gerçekleştirdi. Bu amaçla seri üretim BMW Motorrad motorlarında ilk kez BMW ShiftCam Teknolojisi kullanıldı. Bu teknoloji, giriş kısmında supap zamanlamalarının ve supap hareketinin değiştirilebilmesine olanak sağladı. Ek olarak giriş eksantrikleri iki emme supabının senkronize olmayan şekilde açılması için tasarlanmıştı. Bu da taze bir karışımın içeriye girmesi ve dolayısıyla çok daha verimli bir yanma elde edilmesiyle sonuçlandı. Artık dişli zincirle gerçekleştirilen (daha önce makaralı zincir vardı) eksantrik tahrikine ilişkin diğer teknik değişiklikler arasında iyileştirilmiş yağ beslemesi, çift püskürtücülü enjeksiyon supapları ve yeni bir egzoz sistemi yer alıyor.

+ Devamını okuyun
spinner