MÜKEMMEL BİR HAFTA SONUNUN KAPANIŞI: BARSELONA’DA DÜZENLENEN WORLDSBK YARIŞINDA TOPRAK RAZGATLIOĞLU VE BMW M 1000 RR PAZAR GÜNÜ BİR ZAFER VE PODYUM BAŞARISI DAHA ELDE ETTİ.25.03.2024

Barselona’da düzenlenen 2024 WorldSBK yarışının ikinci hafta sonu, BMW Motorrad Motorsport için bir başarı öyküsüne dönüştü. Cumartesi günü elde edilen pole pozisyonu ve birlikte kazandıkları ilk zaferin ardından Toprak Razgatlıoğlu (TUR) ve ROKiT BMW Motorrad WorldSBK, Pazar günü de birlikte sevindirici sonuçlar almaya devam etti. Razgatlıoğlu, sabah yapılan Superpole Yarışı’nda bir sonraki zaferini elde etti ve bunu ikinci yarışta üçüncülüğü alarak çıktığı podyum başarısı izledi.

+ Devamını okuyun
Barselona. Barselona’da düzenlenen 2024 FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nın (WorldSBK) ikinci yarış hafta sonu, BMW Motorrad Motorsport için bir başarı öyküsüne dönüştü. Cumartesi günü elde edilen pole pozisyonu ve birlikte kazandıkları ilk zaferin ardından Toprak Razgatlıoğlu (TUR) ve ROKiT BMW Motorrad WorldSBK, Pazar günü de birlikte sevindirici sonuçlar almaya devam etti. Razgatlıoğlu, sabah yapılan son derece heyecan verici Superpole Yarışı’nda bir sonraki zaferini elde etti ve bunu ikinci ana yarışta üçüncülüğü alarak çıktığı podyum başarısı izledi. Takım arkadaşı Michael van der Mark (Hollanda) ise yarışı dördüncü sırada tamamlayarak ön gruba döndü. Bonovo action BMW Racing Team ise Garrett Gerloff (ABD) ile bir kez daha yarışı ilk onda tamamlamayı başardı.

   

+ Devamını okuyun

Pazar sabahı yapılan Superpole Yarışı izleyenlerinin nefesini kesen heyecanlı anlara sahne oldu. Pole pozisyonunda başlayan Razgatlıoğlu yarışın başında beşinci sıraya geriledi. On turluk yarışın dördüncü turuna girildiğinde dördüncü sıraya yükselen Razgatlıoğlu sonraki turda nefes kesen bir manevrayla liderliği yeniden kazandı. Ardından Andrea Iannone (İtalya / Ducati) ve Alvaro Bautista (İspanya / Ducati) ile girdiği liderlik mücadelesinde zafere ulaştı. Son virajda Razgatlıoğlu bir kez daha etkileyici bir manevra yaparak hafta sonunda ikinci zaferini kazanmayı başardı.

+ Devamını okuyun

Razgatlıoğlu ayrıca Pazar günü öğleden sonra yapılan ikinci ana yarışa pole pozisyonunda başladı. Yarışa start verildikten sonra kısa süreliğine dördüncü sıraya gerilese de podyum pozisyonlarına ulaşması çok uzun sürmedi. Razgatlıoğlu, uzun bir süre Ducati’nin yarışı önde götüren sürücüleri Bautista ve Nicolò Bulega’nın (İtalya) hemen arkasında yer alsa da bu, kendisini zafere taşıyacak son bir sprint için yeterli olmadı. Böylece Razgatlıoğlu, Barselona’da son derece önemli başarılar kazandığı hafta sonunu podyum üçüncülüğüyle tamamladı. Yarıştan sonra yarışı dördüncü sırada tamamlayarak takım için güçlü bir sonuç elde eden takım arkadaşı van der Mark’ı kucakladı. Superpole Yarışı’nda van der Mark altıncı oldu.

+ Devamını okuyun

Bonovo action BMW Racing Team ise Pazar günü ilk ona geri döndü. Takımın her iki sürücüsü Gerloff ve Scott Redding (Birleşik Krallık) arasında pozisyonlarının sürekli değiştiği kıyasıya bir mücadele yaşandı. Bu mücadelede üstün gelen taraf olan Gerloff yarışı onuncu sırada tamamlarken Redding ise sadece 0,4 saniye geriden gelerek on birinci sırada yer aldı.

2024 WorldSBK sezonunun üçüncü turu 19-21 Nisan tarihleri arasında Assen’de (Hollanda) gerçekleştirilecek.

+ Devamını okuyun

Barselona’daki ikinci yarıştan sonra yapılan yorumlar.

Marc Bongers, BMW Motorrad Motorsport Yöneticisi: “Buraya gelmeden önce bir podyum başarısı daha kazanmayı umuyorduk. Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz iyi bir testin ardından hedefimiz buydu ancak Ducati takımının son derece güçlü olduğunu da gördük. Dört kupa, pole pozisyonu, iki birincilik ve bir podyum başarısı kazanmak kesinlikle muhteşem. Dürüst olmak gerekirse, kelimelerle tarif edemiyorum. Proje için son derece iyi bir başarı ve sezonun geri kalanını şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum, bu da bana daha fazla güven veriyor. Toprak’ın yanı sıra Mickey de harika bir iş çıkardı. Dün sıralama turlarını dördüncü, bu sabah yapılan Superpole Yarışı’nı ise altıncı sırada tamamladı ve ikinci ana yarışta çok güçlü bir dördüncülük elde etti. Bu başarıyı sonuna kadar hak ettiler. Şu anda sadece anın tadını çıkarıyorum. Son derece duygusal bir an, bizim için yalnızca çıkışların olduğu bir hafta sonu geçirdik. Geçtiğimiz yıllarda yeterince düşüş yaşadık, dolayısıyla bu zorlu dönemi geri bırakmış olmak güzel bir duygu. Bonovo tarafında hafta sonu daha zorlu geçti ancak son yarışta Garrett ve Scott beklentileri karşıladı, başarılarını bu noktadan daha ileriye taşıyabiliriz ve dediğim gibi gelecekte daha iyi yarışlar çıkaracağımızı düşünüyorum. Genel olarak bu hafta sonu beni çok heyecanlandırdı ve çok mutlu etti.”

+ Devamını okuyun

Toprak Razgatlıoğlu, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team (SP Race: 1 / R02: 3): “Şu anda gerçekten çok mutluyum çünkü bu bir rüya gibi. Sadece benim için değil, BMW ve takım için de. Barselona’da iki zafer kazandık ve benim için harika bir hafta sonu oldu. Özellikle bugünkü son yarış çok zorluydu, tempo gerçekten yüksekti. Alvaro normal başladı ve ardından çok sıkı bir yarış çıkardı. Onu takip etmeye çalıştım fakat çok fazla patinaj olduğunu hissettim ve gazı kapattım çünkü 20 turluk bir yarışın son beş turunda lastiklerinizin yol tutuşunun iyi seviyede olması gerekiyor. Ancak genel olarak çok mutluyum çünkü iki zaferin yanı sıra üç yarışta da podyuma çıkmayı başardık. Özellikle son virajda Alvaro’yu geçtiğim Superpole Yarışı inanılmazdı. Sanırım bu, kariyerimde yaptığım en iyi üç sollama arasına girdi. BMW adına da çok mutluyum. Adım adım ilerliyoruz ve diğer yarış pistlerinde daha güçlü yarışacağımızı düşünüyorum. Herkes çok mutlu ve artık daha da sıkı çalışacaklar. Çok iyi bir takımız. Geliyoruz, hedefimize yaklaşıyoruz. Bu yıl birçok zafer kazanabileceğimizi düşünüyorum ve umarım Dünya Şampiyonu oluruz. Umarım!”

+ Devamını okuyun

Michael van der Mark, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team (SP Race: 6 / R02: 4): “Dürüst olmak gerekirse tüm takım için harika bir hafta sonu olduğunu düşünüyorum. Bu bizim en kötü yarış pistlerinden biriydi ve Toprak’ın iki zafer, bir podyum başarısı daha ve pole pozisyonu kazandığını görmek harikaydı. Bu hafta sonu ben de gerçekten güçlü sonuçlar elde ettim. Bu yüzden motosikletlerdeki gelişmeden gerçekten çok mutluyum, çok memnunum. Dürüst olmak gerekirse, bu sabah sıralamada 6. olmak oldukça iyiydi ancak ikinci yarışı dördüncü sırada tamamlamak beni çok rahatlattı. Gerçekten iyi bir seviyeye geri döndüğümü görmek güzel ve bu hafta sonu aldığımız tüm sonuçlar beni gerçekten çok mutlu etti. Bunun hem tüm takıma ve hem de bana sabırsızlıkla beklediğim Assen’de yapılacak bir sonraki yarış için büyük bir moral olduğunu düşünüyorum. En azından o yarışa artık takım olarak ne kadar iyi olabileceğimizi bilerek gireceğiz.”

+ Devamını okuyun

Garrett Gerloff, Bonovo action BMW Racing Team (SP Race: 17 / R02: 10): “Hafta sonunu tamamladık. Doğruyu söylemek gerekirse, bundan daha iyi bir hafta sonu geçirmeyi umuyordum, beklentim bu yöndeydi. Bazı konularda biraz zorlandık. Kendi adıma sürüşle ilgili bazı konularda zorlandığımı hissediyorum ve ayrıca motosikletle ilgili olarak da ayarlarla ilgili bazı sorunlar yaşadım. Kolay olmadı, net cevaplar yoktu ve bu hafta sonunu neyi eksik yaptığımıza dair net bir cevabımız olmadığını düşünerek geride bırakıyorum. Bazı önemli eksiklerimiz olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki haftalarda yeniden toparlanmaya ve Assen’de güçlü bir yarış çıkarmaya çalışacağız.”

+ Devamını okuyun

Scott Redding, Bonovo action BMW Racing Team (SP Race: 12 / R02: 11): “Bugün hava beklediğimiz gibi değildi. Bu sabah biraz yağmur yağdığı için ısınma turuna çıkamadık. Superpole Yarışı benim için oldukça iyi geçti. Kendimi oldukça iyi hissettiğim için ikinci yarış için biraz öz güven kazanmayı başardım. Yarışı ilk 10’da bitirmek için gerçekten motive oldum. Hedefim buydu. Start çizgisinden çıktıktan sonra Dominique Aegerter ile denk geldim ve sıralamada geriye düştüm. Sonra üçüncü virajda Iker Lecouna beni pistten çıkardı, bu yüzden yine birkaç sıra daha geriledim ve ardından sorunu hallettik; grup lastikleri kurtarmaya çalışıyordu. Daha sonra birinci virajda büyük bir kaza yaşandı. İkisinin de kazadan sağ salim çıkmasına sevindim. Açılan farkı kapatmam gerektiği için lastiğimi daha çok kullandım. Motosiklet üzerindeyken kendimi iyi hissettim, önemli olan da buydu. Motosikletin sınırlarını gerçekten zorlayabileceğimi, yarışmaya başlayabileceğimi ve kendime güvenebileceğimi hissettim. Son birkaç turda lastikler daha da indi. Yarışı 11. sırada tamamladım; ilk ona yaklaştım. Buradan mutlu ayrılıyorum çünkü Barselona benim için takvimdeki en kötü pistlerden biri ve bu pistten üç yıldır ilk kez kendime güvenerek ayrılıyorum, bu yüzden bir sonraki turu sabırsızlıkla bekliyorum.”

+ Devamını okuyun
spinner