BMW MOTORRAD MOTORSPORT TAKIMI SUNUMU: 2024 WORLDSBK SEZON AÇILIŞI ÖNCESİ BERLİN’DEKİ BMW MOTORRAD WELT’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.30.01.2024

BMW Motorrad Motorsport, sezon açılışından yaklaşık beş hafta önce Berlin’de 2024 WorldSBK takımını tanıttı. ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımı ve Bonovo Action BMW Racing Takımının yanı sıra Toprak Razgatlıoğlu (TR), Michael van der Mark (NL), Scott Redding (BK) ve Garrett Gerloff’tan (ABD) oluşan dört BMW Motorrad WorldSBK Fabrika Takımı sürücüsü, WorldSBK 2024’te kullanılacak BMW M 1000 RR superbike motosikletlerinin tanıtımını yaptı.

+ Devamını okuyun

Avustralya’nın Phillip Adası’ndaki gerçekleşecek sezon açılışından yaklaşık beş hafta önce BMW Motorrad Motorsport, Berlin’de, 2024 FIM Superbike Dünya Şampiyonası (WorldSBK) takımını tanıttı. ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımı ve Bonovo Action BMW Racing Takımı’nın yanı sıra dört BMW Motorrad Fabrika Takımı sürücüsü Toprak Razgatlıoğlu (TR), Michael van der Mark (NL), Scott Redding (BK) ve Garrett Gerloff (ABD), WorldSBK 2024’te kullacakları BMW M 1000 RR superbike motosikletlerinin tanıtımını yaptı. Etkinlik, BMW Motorrad üretiminin merkezinde bulunan ve BMW M 1000 RR modelinin doğduğu yer olan özel bir konumda, BMW Motorrad Berlin Fabrikası’ndaki yeni BMW Motorrad Welt’de gerçekleştirildi.

+ Devamını okuyun

Salı günü gerçekleşen etkinlikte Toprak Razgatlıoğlu, Van der Mark, Redding ve Gerloff BMW Motorrad Fabrikası’na konuk oldu. Bu özel etkinlikte, BMW Motorrad çalışanları BMW Motorrad ailesinin yarışçılarıyla kişisel olarak tanışma fırsatı buldu. Çarşamba günü ise dört BMW Motorrad WorldSBK Fabrika Takımı sürücüsü, fabrika turu sırasında kendi yarış motosikletleri dahil olmak üzere motosikletlerin üretim sürecine yakından şahit oldu. 

Berlin’de gerçekleştirilen takım tanıtımının özel bir yanı da davet edilen konukların yanı sıra takım taraftarlarının da bu etkinliğe canlı olarak şahit olma fırsatını elde etmiş olmalarıydı. Birçoğu bu fırsatı değerlendirerek daha sonra gerçekleştirilen imza etkinliğinde dört BMW Motorrad WorldSBK sürücüsüyle kişisel olarak etkileşim kurma imkânı buldu.

2024 sezonu hazırlıkları kapsamında BMW Motorrad Motorsport, iki takımı ve sürücüleri ile yakın zamanda pistlere geri dönecek. Test sürüşleri ve çalışmaları 24 ve 25 Ocak’ta İspanya Jerez de la Frontera’da gerçekleştirilecek. Sezonun ilk yarışının 23- 25 Şubat tarihleri arasında Phillip Adasında (AUS) yapılması planlanıyor.

+ Devamını okuyun

Berlin’deki Takım Tanıtımının ardından paylaşılan notlar.

Marc Bongers, BMW Motorrad Motorsport Direktörü: “Öncelikle bu organizasyona dahil olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Burada BMW Motorrad Welt’de mükemmel bir etkinlik gerçekleştirildi. Takım yöneticilerine ve sürücülere Berlin’de neler yaptığımızı göstermek harikaydı. Daha önce bu tarz bir etkinlik yapmamıştık. Katılanların oluşturduğu atmosfer harikaydı. Bu aynı zamanda performans için de son derece önemli çünkü tek takım anlayışına sahibiz. BMW Motorrad Welt’de gerçekleştirilen sunumun kendisi de çok başarılıydı. Yeni sezon konusunda ekibimize güvenim tam. Hala birkaç test daha yapmamız gerekiyor, geçtiğimiz yıl en iyi koşullara sahip değildik ancak birçok şeyi hazırladık. Artık Phillip Adası’na pek bir zaman kalmadı. İlk iki etkinlik geçmişte çok da güçlü olmadığımız pistlerde gerçekleştiriliyor olsa da iyi bir başlangıç yapacağımıza, bu olumlu enerjiyi ilk yarışlara ve sezonun tümüne taşıyacağımıza dair iyimserim.”

+ Devamını okuyun

Shaun Muir, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımı Başkanı: “Öncelikle böyle bir tanıtım için olağanüstü bir mekân. BMW Motorrad’ın burada başarmak istediği amacı gerçekten yakaladığını düşünüyorum ve bunun bir parçası olmaktan gururluyum. Fabrika turu olağanüstüydü. Herkes, fabrikadaki her bir çalışan büyük bir alkışı hak ediyor, bizi gerçekten sıcak karşıladılar. Şampiyonaya gelirsek Michael ve Toprak birlikteliğinin bazı özel nitelikleri beraberinde getirdiğinin son derece açık olduğunu düşünüyorum. Bu gerçekten birlikte çalışmak için bizi heyecanlandırıyor. Paket ve motosiklet açısından Toprak’ın neye ihtiyacı olduğunu şimdiden görebiliyoruz. Bu fazla olmasa da biraz farklı, yalnızca Toprak’a ihtiyacı olanı sağlamak için biraz farklı bir yöne direksiyon kırmamız gerekiyor. Bunu freni tam güçle kullanma, viraj girişleri, motosiklet dengesi gibi BMW M 1000 RR’ın çok uyumlu olduğu güçlü yönlerini daha da güçlendirmek adına söylüyorum. Kendimizi güçlü bir konuma yerleştirmek ve Avustralya’da podyum için rekabet etmek istiyoruz. Podyuma çıkabilir miyiz? Bu zor bir soru ancak Toprak’ın kişisel hedefleri bunu yapabileceği yönünde biz de kendisine bu yönde tüm desteği vereceğiz. Michael geçtiğimiz iki sezonun büyük bir bölümünü kaçırdı ve karşı karşıya olduğu şeyi hafife almıyor, ancak kesinlikle bu zorlukla başa çıkabilecek durumda. Toprak’ın Michael’ın güçlü yanlarını öne çıkarabileceğini hissediyorum. Bunu görmeyi heyecanla bekliyorum çünkü işler iyi gittiğinde Michael’ın ne kadar iyi olabileceğini gördük. Motosiklet daha iyiye gidiyor, arkamızda bir geliştirme ekibi var. Projenin başladığı 2019 yılıyla bugün burada olduğumuz durum arasında geceyle gündüz gibi bir fark var. Umarım bunun avantajından yararlanarak ödüllerimizi alabiliriz.”

+ Devamını okuyun

Michael Galinski, Bonovo Action BMW Racing Takım Müdürü: “Takım tanıtımı gerçekten etkileyiciydi. Çok sayıda kişi katıldı ve BMW Motorrad fabrikası ve BMW Motorrad Welt’de olmak çok ilginçti. Benim de fabrikaya ilk gelişimdi ve motor departmanını görmek ve motosikletlerin montajını görmek harikaydı. Perde arkasına bir göz atmak ve kendimizi burada bir takım olarak tanıtmak da çok güzeldi. Sürücü ikilimizden çok memnunuz. İkisi de üst düzey birer sürücü. Scott Vice World Şampiyonu, Garrett ise geçtiğimiz yıl sezonun ikinci yarısında çok güçlüydü. Hedefimiz çok daha ileriye gitmek ve bu sezon BMW Motorrad ailesiyle bunu başarmak mümkün. Çok fazla insan gücü bize katıldı ve şimdi çok daha mutluyuz. Şüphesiz biraz daha zamana ihtiyacımız var ama bu yıl daha ileri gideceğimiz konusunda kendimize güveniyoruz.”

+ Devamını okuyun

Toprak Razgatlıoğlu, #54 BMW M 1000 RR, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımı: “BMW Motorrad ailesine katıldığım için çok mutluyum. Pazartesi günü Berlin’e geldiğimde ve havaalanından çıktığımda gerçekten şaşırdım herkes Türkçe konuşuyordu. Fabrikada da birçok Türk çalışan var. Bundan dolayı çok mutluyum. Genel olarak oldukça iyimserim. Beni görmeye çok sayıda insan geldi, çok sayıda Türk de vardı ve büyük kısmı da çok uzaklardan geliyordu. Herkes sezonu sabırsızlıkla bekliyor, bu benim için de geçerli. Şimdi yeni sezona konsantre oluyorum. Birçok kişinin bana inandığının farkındayım ama önemli olan sizin motosikletinize inanmanız. Birçok kişi BMW’nin şampiyonada mücadeleye hazır olmadığını söylüyor ama ben motosikletimin kazanmaya ve şampiyona için savaşmaya hazır olduğuna inanıyorum. Yalnızca bana uygun bir ayarlama yapılması gerekiyor, çünkü sürüş tarzım tamamen farklı. Bunu hallettiğimizde kolaylıkla kazanmak için savaşabiliriz. Şu anda gelecek hafta yapılacak testlere odaklandım. Bu benim için çok önemli. Motosiklete uyum sağlamam gerekiyor ve bu sezon podyum ve kazanmak için mücadele edebileceğimize inanıyorum. Oldukça heyecanlıyım. BMW ile anlaşmaya imza attım, aynı zamanda bu ailenin de parçasıyım. Bunu bugün yeniden anladım ve bu harika bir duygu. Elimden gelenin fazlasını yapacağım, BMW ile kazanmaya çalışacağım. Herkes çok çalışıyor ve bu benim için de ek bir motivasyon kaynağı. Bunu yapmaya devam edersek Dünya Şampiyonasını kazanacağız.”

+ Devamını okuyun

Michael van der Mark, #60 BMW M 1000 RR, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Takımı: “Sezona başlamak harika, burada Berlin’de olmak çok güzel. Hepimiz BMW’nin büyük bir şirket olduğunu biliyoruz, ama fabrikada harika bir gezinti yaptık ve çok etkileyici olduğunu söylemek isterim. Yarış motorlarını hazırladıkları yeri görmek de harikaydı, gerçekten sezona başlamaya hazırım. Yeniden testlere başlamak için sabırsızlanıyorum, kendimi yüzde yüz hazır hissediyorum, gerçekten hızlı olan yeni bir takım arkadaşım var, bunun için sabırsızlanıyorum. Dediğim gibi yeniden hazırım, motosiklet her gün daha iyiye gidiyor, Toprak projeyi çok daha ileriye taşıyor ve sanırım ikimiz de yarışları kazanmayı ve mümkün olduğu kadar kısa sürede podyuma çıkmayı istiyoruz.”

+ Devamını okuyun

Garrett Gerloff, #31 BMW M 1000 RR, Bonovo Action BMW Racing Takımı: “Oldukça heyecan vericiydi. Berlin’de gerçekten olağanüstü bir enerji vardı. Burada Berlin'de olmak çok güzel, yarıştığımız BMW M 1000 RR’ı geliştiren ve üreten bu fabrikanın tüm çalışanlarını görmek harika. Takım tanıtımının da burada yapılması da çok güzel. Scott, Toprak ve Michael’i görmek ve birkaç aylık tatilin, aile ve arkadaş ziyaretlerinin ardından bir araya gelmek gerçekten harikaydı. Piste çıkmak ve testlere yeniden başlamak için hepimizin sabırsızlandığını söyleyebilirim. Bir ay kadar sonra Avustralya’da yarışacağız. Bundan sonra her şey daha da hızlanacak ancak sezona hazır olduğumdan emin olmak için kendi üzerime düşeni yapıyorum ve başlamak için sabırsızlanıyorum. Gerçekten iyi bir temele sahip olduğumuzu düşünüyorum. BMW Motorrad Motorsport ve Bonovo Action BMW Racing Takımı ile bir yılı geride bıraktım ve çok fazla bilgi edindik; bir sorun olursa geçtiğimiz yıla göre daha hızlı çözüm üretebileceğimizi düşünüyorum. Her piste daha yüksek bir potansiyelle gitmek iyi olacak ve bu sezonun çok iyi olabileceğini düşünüyorum. Amacım elemelere çalışmak ve orada biraz daha iyi olmak, bu yarışın başında ve daha sonra da sonunda bana yardımcı olabilir. Ben güçlü olduğumda gerçekten ilerleyebilir ve önlerde kendimize yer edinebiliriz.”

+ Devamını okuyun

Scott Redding, #45 BMW M 1000 RR, Bonovo Action BMW Racing Takımı: “Burada Berlin’de olmak çok güzel. Fabrikaya gelmek ve her şeyin nasıl yapıldığını görmek her zaman ilginç, insanları işlerini yaparken izlemek her zaman iyi geliyor. Ayrıca motorların yapıldığı yeri ve nasıl yapıldığını görmek de son derece ilgi çekici, bu nedenle burada olmak ve her şeyin nasıl yapıldığına şahit olmak çok güzel. Takım arkadaşları ve takımla birlikte motosikletlerin renklerini ve giysileri tanıtmak için yapılan bir lansman her zaman güzeldir. Gelecek sezondan söz etmek gerekirse benim açımdan motosikletimizin rekabet açısından biraz daha istikrarlı olması iyi olur, sanırım bunu başarabiliriz. Bazı iyi değişiklikler yaptık ve elbette Toprak da geliyor. Büyük bir fark yaratan bir test ekibine de sahibiz. Sanırım doğru yolda ilerliyoruz, bu da önemli. Bu yıl yeniden ve daha sık podyuma çıkmak, kötü geçen hafta sonlarının o kadar kötü geçmemesine çalışmak ve iyi, istikrarlı bir yıl geçirmek harika olur.”

+ Devamını okuyun
spinner