FIM EWC 2021 SEZONU İÇİN GÜÇLÜ BMW ÜÇLÜSÜ.

 

25.02.2021


2021 FIM Endurance Dünya Şampiyonası (FIM EWC) için BMW Motorrad Dünya Dayanıklılık Takımı sürücü kadrosu, deneyimli bir çaylak ve kendini kanıtlamış sürücülerden oluşuyor. Markus Reiterberger (ALM) ve Ilya Mikhalchik (UKR) bu sezon bir kez daha takım yöneticisi Werner Daemen’in BMW takımı için yarışacak. Takıma ayrıca, 37 numaralı motosikletin üçüncü devamlı sürücüsü olarak İspanyol Javier ‘Xavi’ Forés katıldı.

2021 FIM Endurance Dünya Şampiyonası (FIM EWC) için BMW Motorrad Dünya Dayanıklılık Takımı sürücü kadrosu, deneyimli bir çaylak ve kendini kanıtlamış sürücülerden oluşuyor. Markus Reiterberger (ALM) ve Ilya Mikhalchik (UKR) bu sezon bir kez daha takım yöneticisi Werner Daemen’in BMW takımı için yarışacak. Takıma ayrıca, 37 numaralı motosikletin üçüncü devamlı sürücüsü olarak İspanyol Javier ‘Xavi’ Forés katıldı. Kenny Foray (FRA) ise yine kadroda kalıyor ve ilerleyen zamanda yedek sürücü olarak takımı destekleyecek.

+ Devamını okuyun

BMW Motorrad Dünya Dayanıklılık Takımı FIM EWC’de ilk kez 2019/20 sezonunda devamlı sürücüler Reiterberger, Mikhalchik ve Foray ile yarıştı. Takım kısa süre içerisinde önde gelen takımlar arasında yer edindi. Gerçekleştirilen dört yarışta takım iki kez podyuma çıktı ve sezon finalinde birincilik mücadelesine girdi.


+ Devamını okuyun

Yeni katılan Forés, FIM Superbike Dünya Şampiyonası’ndan (WorldSBK) tanınıyor. Seride ilk kez 2011’de yarıştı ve eski BMW Motorrad İtalya SBK Takımını temsil etti. Forés, 2013’te European Stock 1000 Championship birinciliğini ve bir yıl sonra da Almanya Uluslararası Motosiklet Şampiyonası’nı (IDM) kazandı. 2016’dan 2018’e kadar ve 2020’de WorldSBK’da sürekli yer alan sürücü beş kez podyumda yerini aldı. 2019’da İngiltere Superbike Şampiyonası’nda (BSB) yarışmak üzere bir yıl ara verdi. 35 yaşındaki yarışçı bu yıl seriye geri dönüyor ve FHO Racing BMW İngiliz Superbike Takımını (daha önceki Smiths Racing Takımı) temsil edecek. Forés’in FIM EWC deneyimi de bulunuyor.

FIM EWC’nin 2021 sezonu beş etkinlikten oluşuyor ve 17/18 Nisan tarihinde Le Mans’da (FRA) 24 saatlik yarışla birlikte gerçekleştirilecek. BMW’nin kendi evindeki yarış ise 23 Mayıs’ta Oschersleben’de (ALM) gerçekleşecek 8 saatlik yarış şeklinde planlanıyor. Sezon, 18 Temmuz’da Suzuka’da (JAP) gerçekleşecek 8 saatlik yarışla devam ediyor. Efsanevi 24 saatlik Bol d’Or 18 ve 19 Eylül’de Le Castellet’de (FRA) gerçekleştirilecek ve ardından Portekiz, Estoril 16 Ekim’de gerçekleştirilecek 12 saatlik yarış ile bir kez daha sezon finaline ev sahipliği yapacak. BMW Motorrad WorldSBK Takımı sezon öncesinde birkaç test tamamlayacak.

+ Devamını okuyun

Takım nasıl hissediyor?

Marc Bongers, BMW Motorrad Motorsport Yöneticisi: “Bu kadroyla FIM EWC’nin gelecek sezonu için çok iyi bir konumdayız. Markus ve Ilya’nın yanı sıra yedek sürücü olarak Kenny ile geçen sezon başarıyla belirlediğimiz yolda ilerliyoruz. Mühendisler, teknisyenler ve mekanikçilerle birlikte uyumlu bir ekibe sahibiz ve bu süreklilik son derece önemli. Ek olarak yeni devamlı sürücü Xavi büyük bir uluslararası deneyime sahip ve kişiliğiyle de takımımıza uyum sağlıyor. Kendisinin BMW ailesinde aramızda olmasından memnuniyet duyuyoruz ve dayanıklılık takımımız için mükemmel bir takviye olacağına dair güvenimiz tam. Yeni sezon hazırlıkları hızla devam ediyor ve kısa süre içinde ilk test sürüşleri için piste çıkacağız. Güçlü bir şekilde tamamladığımız çaylak sezonundan elde ettiklerimizin devamını getirmek ve 2021’de dünyanın elit takımları arasında kalıcı olmak arzusundayız.” 

+ Devamını okuyun

Werner Daemen, BMW Motorrad Dünya Dayanıklılık Takımı, Takım Menajeri: “Dayanıklılık açısından kadromuzda mevcut en iyi sürücülere sahip olduğumuzu düşünüyorum. Geçtiğimiz sezon ilk kez yeni bir takımla başladık ve sürücülerimiz o zaman da gerçekten inanılmazdı. Bu yıl ek olarak dünyanın en iyi sprint yarışçılarından biri olan Xavi Forés’i takıma kattık ve Ilya, Markus ve Xavi ile FIM EWC’deki en iyi üç sürücüye sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Sanırım artık her yarışta podyuma çıkmaya hazırız ve sezon sonunda şampiyonanın en tepesinde yer almayı hedefliyoruz. Kadromuzda yer alan dört kişiyle gerçekten gurur duyuyorum ve biliyorum ki Kenny de en iyi yedek sürücülerden biri.”

+ Devamını okuyun

Markus Reiterberger: “Xavi Forés’le birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum. Bizim tarafımızda en tepeye tırmanmak için adım atmaya hazır bir başka güçlü sürücü. İlk test sürüşlerinin ardından başlayacak olağanüstü bir sezonu heyecanla bekliyorum. Lastik iş ortağımız Dunlop bu sezona hazır olabilmemiz için elinden geleni yaptı. Geliştirme çalışmalarıyla yakından ilgilendim ve bu sezon bize yardımcı olacak birkaç şey bulduğumuzu düşünüyorum. Werner’in takımını ve BMW’yi yeniden FIM EWC’de temsil etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum; sanırım gerçekten iyi bir takımla birlikte eksiksiz, olağanüstü bir donanım paketine sahibiz. Sürücü kadromuzla çok yüksek bir seviyedeyiz. İki eski WorldSBK sürücüsü ve üç IDM birincisi ile başarı için en üstün yeterliliğe sahibiz. Xavi, Ilya ve takımla birlikte yarışmayı dört gözle bekliyorum.”

+ Devamını okuyun

Ilya Mikhalchik: “İlk testler ve yeni sezonun başlaması için sonunda geri sayım başladı. Harika bir duygu ve her zamanki gibi mümkün olduğunca güçlü ve fit kalmak için her gün çalışarak kendimi yoğun bir biçimde hazırladım. Geçtiğimiz yılki deneyimimle pistte daha iyi olmayı umuyorum. Markus ve Xavi ile pistte hızlı ve insan olarak harika çok iyi iki takım arkadaşım var. Takımla birlikte yeniden çalışmayı dört gözle bekliyorum. Çok üst bir seviye ve üst pozisyonlar için yeniden mücadele edeceğiz ve daha iyi sonuçlar elde etmek üzere tüm deneyimimizden yararlanacağız. Bunun dışında elbette yarışmaktan da keyif alacağız.”

+ Devamını okuyun

Javier Forés: “FIM Endurance Dünya Şampiyonası’nda BMW takımının bir parçası olduğum için heyecanlıyım; şu anda takımda olan bazı kişileri eskiden IDM’de yarıştığım zamanlardan tanıyorum. Markus Reiterberger ve özellikle de Werner Daemen ile her zaman iyi bir ilişkim oldu bu yüzden onlarla birlikte çalışmak harika olacak. Güçlü bir proje ve bu sezon birincilik için mücadele edeceğimizden eminim. Hedef bu olmalı çünkü potansiyelimiz var ve Markus ve Ilya ile birlikte sürücüler olarak güçlü bir takıma katkı yapabiliriz. Kısacası son derece mutluyum ve özellikle ilk yarış olan 24 saatlik Le Mans’a hazırlanmak üzere testlere başlamak için sabırsızlanıyorum.”

+ Devamını okuyun
spinner